Sala im. Stanisława Wojciechowskiego
Konferencja Gepardów Biznesu Województwa Mazowieckiego odbędzie się 25 czerwca 2008 r. w sali, która dzień później zyska imię prof. Stanisława Wojciechowskiego, obrońcy demokracji i państwa prawa.
Po raz kolejny z okazji Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości, organizowanego przez Krajową Radę Spółdzielczą, odbędzie się w Warszawie spółdzielcze święto handlowe. Jarmark Spółdzielczy tym razem zorganizowany zostanie na Nowym Świecie – najpiękniejszej warszawskiej ulicy – w dniach 21—22 czerwca 2008 r. Patronat nad tym wydarzeniem objęła prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz burmistrz dzielnicy Śródmieście, Wojciech Bartelski.
Podczas uroczystości wręczone zostanę dyplomy X Edycji Konkursu : "Menedżer – Spółdzielca" oraz "Prymus 2008". Wśród nagrodzonych są również przedstawiciele sektora bankowości spółdzielczej. W dniu 21 czerwca nagrodę i tytuł "Menedżer – Spółdzielca" otrzymają:
– Danuta Kowalczyk – Mazowiecki Bank Regionalny
– Leokadia Mizerska – Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie
– Stanisław Matejkiewicz – Bank Spółdzielczy w Kielcach
– Czesław Swacha – Spółdzielczy Bank Ogrodniczy w Warszawie
W dniu 26 czerwca nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej prezydentowi-spółdzielcy, prof. Stanisławowi Wojciechowskiemu oraz uhonorowanie imieniem tego zasłużonego działacza spółdzielczego, dużej sali konferencyjnej w gmachu KRS. Podczas tego wydarzenia nagrody i tytuły "Menedżer – Spółdzielca" zostaną wręczone następującym osobom:
– Mieczysław Grad – Powiatowy Bank Spółdzielczy w Tomaszowie Mazowieckim
– Marek Byzdra – Bank Spółdzielczy Ziemi Łowickiej w Łowiczu
– Wiesław Klimkowski – Bank Spółdzielczy w Piasecznie
– Ryszard Mroziński – Bałtycki Bank Spółdzielczy w Darłowie
– Stanisław Wanke – Bank Spółdzielczy w Halinowie
źródło: www.bs.net.pl
Stanisław Wojciechowski (ur. 15 marca 1869 w Kaliszu, zm. 9 kwietnia 1953 w Gołąbkach koło Warszawy), polski polityk, drugi prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Był synem Feliksa Wojciechowskiego i Florentyny z Vorhoffów. W 1888 ukończył Męskie Gimnazjum Klasyczne w Kaliszu i rozpoczął studia na Wydziale Fizyko-Matematycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W młodości był działaczem ruchu robotniczego, od 1890 działał w Związku Młodzieży Polskiej „Zet”, od 1891 w Zjednoczeniu Robotniczym. Uczestnik zjazdu założycielskiego Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) w Paryżu w 1892 i I zjazdu tej partii w Wilnie w 1893. W 1905 wycofał się z działalności partyjnej i zerwał z PPS. W 1906 współzałożyciel Towarzystwa Kooperatystów w Warszawie i czasopisma spółdzielczego „Społem”, którego był redaktorem od 1906 do 1915. W 1915 wraz z Centralnym Komitetem Obywatelskim ewakuował się do Rosji, gdzie po rewolucji lutowej, w 1917 stanął na czele rady Polskiego Zjednoczenia Międzypartyjnego w Moskwie. Po odzyskaniu niepodległości, w latach 1919 – 1920 był ministrem spraw wewnętrznych. Od 1920 – członek Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast”.
20 grudnia 1922 został wybrany na drugiego Prezydenta RP. W jedynym głosowaniu Zgromadzenia Narodowego stosunkiem głosów 298 do 221 pokonał ówczesnego Prezesa Polskiej Akademii Umiejętności Kazimierza Morawskiego. Urząd sprawował od 22 grudnia 1922 do 15 maja 1926, kiedy to w wyniku majowego zamachu stanu zrzekł się urzędu. Do czasu objęcia urzędu przez Ignacego Mościckiego obowiązki Prezydenta pełnił Marszałek Sejmu, Maciej Rataj.
Później był profesorem SGGW i prowadził od 1927 Spółdzielczy Instytut Naukowy.
Pochowany w grobowcu rodzinnym na Andzikach Powązkach.
Z małżeństwa z Marią Kiersnowską miał m.in. córkę Zofię Wojciechowską, która poślubiła Władysława Jana Grabskiego.
źródło: www.wikipedia.pl
Nasz komentarz:
Prawdziwy obrońca demokracji i państwa prawa
Stanisław Wojciechowski był jednym z najlepszych synów naszej ziemi – Polski. Był wybitnym działaczem ludowym i spółdzielczym oraz prawdziwym obrońcą demokracji i państwa prawa. Jego rozmowa z Józefem Piłsudskim na Moście Poniatowskiego w maju 1926 r. to rzadki w naszej historii przykład odwagi i prawości polityka. Stanisław Wojciechowski zasługuje nie tylko na tablicę pamiątkową w naszej stolicy, ale również na pomnik w jej eksponowanym miejscu.
Jerzy Krajewski