Wysokie oceny Polski
"Międzynarodowe agencje ratingowe dobrze oceniają sytuację gospodarczą Polski na tle naszych sąsiadów. Wczoraj pierwszy raz od wielu miesięcy złoty nie naśladował słabnącego węgierskiego forinta", podała "Rzeczpospolita".
Powiew optymizmu dało się wyczuć także na warszawskiej giełdzie – wskaźnik największych spółek WIG20 zyskał ponad 4 proc., a węgierski wskaźnik BUX spadł o 2,4 proc.
Międzynarodowe agencje ratingowe oceniające wiarygodność finansową krajów i ich zdolność do regulowania swoich długów wystawiają Polsce wysokie oceny. Wśród krajów naszego regionu tylko Czechy są postrzegane równie dobrze. Wysoką wiarygodność ma też Słowacja, ale tu dodatkowo pozytywnie zadziałało przystąpienie do strefy euro.
– Wiarygodność Polski w regionie jest bardzo wysoka i nadal uważamy, że wasz kraj będzie odporny na trwający kryzys – mówi „Rz” Kristin Lindow, analityk agencji Moody’s.
Choć przyznaje, że Polska nie będzie samotną wyspą szczęśliwości, a wzrost gospodarczy w tym i następnym roku może być niewiele wyższy od zera. Ale na tle krajów regionu nasza sytuacja wygląda i tak bardzo korzystnie.
– W regionie zdecydowanie najgorzej jest na Ukrainie. Dlatego przyznaliśmy jej ocenę na poziomie CCC+, prawie 10 stopni niżej niż Polsce – mówi Moritz Kraemer, główny analityk Standard & Poor’s na region Europy i Afryki. To właśnie kłopoty krajów takich jak Ukraina czy Węgry ciągnęły przez ostatnie tygodnie w dół polską giełdę czy wartość złotego. Jednak wczoraj w ciągu dnia forint słabł, a złoty i czeska korona się umacniały.
Więcej na ten temat:
Wspierajmy się nawzajem w kryzysie
Chiny mają 1,9 biliona dolarów rezerw walutowych
Przeciw globokoncernom handlowym
Stało się – 752 pkt na S&P500 przełamane
Czeka nas globalny krach – tekst z 24 września 2008 r.
Jak przetrwać kryzys – tekst z 27 września 2008 r.
Przedruk w serwisie www.eksportuj.pl 3 października 2008 r.
Przedruk w portalu www.waluty.com.pl 4 października 2008 r.
Plan antykryzysowy Jerzego Krajewskiego
Polska wobec globalnego kryzysu – prezentacja Jerzego Krajewskiego na III Kongresie Zarządzania Należnościami
Plan antykyzysowy Grzegorza Kołodki
Kryzys może trwać nawet 5-7 lat
Rostwoski: nie wpędzę Polski w pułapkę zadłużenia
Rekordowy spadek PKB w strefie euro
Pesymistyczna prognoza KE w sprawie kryzysu
Prognoza Billa Grossa z 4 września 2008 r.