„Zlikwidować OFE!”

– Czy państwo ma nadal rezygnować z ważnych wydatków na służbę zdrowia, domy dziecka, wojsko, policję, podnieść podatki, czy może jednak pozamykać OFE? – pyta w swoim artykule w najnowszym numerze tygodnika „Polityka” profesor Leokadia Oręziak. I odpowiada zdecydowanie: – Zlikwidować OFE!.


– Wszystkie środki już znajdujące się w OFE powinny zostać ustawowo niezwłocznie przeniesione do ZUS, a same fundusze przejść do historii – przekonuje autorka, która jest profesorem zwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej.

Oręziak twierdzi, że działanie OFE spowodowało zwiększenie długu publicznego o 13 proc., co w kontekście kryzysu gospodarczego, może się okazać wskaźnikiem przeważającym w walce o przetrwanie budżetu.

– System oparty na OFE skutkuje nieustannym narastaniem zadłużenia publicznego (rocznie o około 2 proc. PKB). Ten samonapędzający się mechanizm tworzenia długu publicznego jest jednym z głównych czynników zagrażających bezpieczeństwu ekonomicznemu kraju – pisze Oręziak.

Profesor chwali ostatnie pomysły zmian w OFE proponowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (zmniejszenie składki do 3 proc.). Twierdzi jednak, że są one niewystarczające i konieczne jest zakręcenie kurka z dopływem gotówki do otwartych funduszy.

– Większość państw rozwiniętych nie zdecydowała się na stworzenie obowiązkowych funduszy emerytalnych, nie chcąc dopuścić do ubytku gigantycznej kwoty z sektora finansów publicznych oraz narażenia emerytów na ewentualność strat w wyniku kryzysów finansowych i inflacji – twierdzi profesor.

Czy rządzącym wystarczy determinacji i odwagi żeby zrealizować takie postulaty?

ŁO, „Polityka” za pb.pl

Więcej na ten temat:

KNF broni branżowych interesów

Kluza rozstrzelał pomysł Fedak

Nie będzie zakładów emerytalnych

Haracz dla PTE o połowę niższy

Dajmy ludziom prawo wyboru

Może lepiej powrócić do ZUS?

Fatalne rezultaty reformy emerytalnej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *