Artykuły

„Zlikwidować OFE!”

– Czy państwo ma nadal rezygnować z ważnych wydatków na służbę zdrowia, domy dziecka, wojsko, policję, podnieść podatki, czy może jednak pozamykać OFE? – pyta w swoim artykule w najnowszym numerze tygodnika „Polityka” profesor Leokadia Oręziak. I odpowiada zdecydowanie: – Zlikwidować OFE!.


– Wszystkie środki już znajdujące się w OFE powinny zostać ustawowo niezwłocznie przeniesione do ZUS, a same fundusze przejść do historii – przekonuje autorka, która jest profesorem zwyczajnym w Szkole Głównej Handlowej.

Oręziak twierdzi, że działanie OFE spowodowało zwiększenie długu publicznego o 13 proc., co w kontekście kryzysu gospodarczego, może się okazać wskaźnikiem przeważającym w walce o przetrwanie budżetu.

– System oparty na OFE skutkuje nieustannym narastaniem zadłużenia publicznego (rocznie o około 2 proc. PKB). Ten samonapędzający się mechanizm tworzenia długu publicznego jest jednym z głównych czynników zagrażających bezpieczeństwu ekonomicznemu kraju – pisze Oręziak.

Profesor chwali ostatnie pomysły zmian w OFE proponowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (zmniejszenie składki do 3 proc.). Twierdzi jednak, że są one niewystarczające i konieczne jest zakręcenie kurka z dopływem gotówki do otwartych funduszy.

– Większość państw rozwiniętych nie zdecydowała się na stworzenie obowiązkowych funduszy emerytalnych, nie chcąc dopuścić do ubytku gigantycznej kwoty z sektora finansów publicznych oraz narażenia emerytów na ewentualność strat w wyniku kryzysów finansowych i inflacji – twierdzi profesor.

Czy rządzącym wystarczy determinacji i odwagi żeby zrealizować takie postulaty?

ŁO, „Polityka” za pb.pl

Więcej na ten temat:

KNF broni branżowych interesów

Kluza rozstrzelał pomysł Fedak

Nie będzie zakładów emerytalnych

Haracz dla PTE o połowę niższy

Dajmy ludziom prawo wyboru

Może lepiej powrócić do ZUS?

Fatalne rezultaty reformy emerytalnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *