Zachodniopomorskie

Świnoujście jest miastem czterech granic

„Prywatne firmy coraz chętniej lokują swoje inwestycje właśnie w Świnoujściu. Miasto jest strategicznie położone. Konsekwentnie inwestuje w infrastrukturę niezbędną do rozwoju biznesu. Działa lotnisko. Odbywają się  konferencje i międzynarodowe fora gospodarcze”, mówi Janusz Żmurkiewicz, Prezydent Świnoujścia.

 
 Janusz Żmurkiewicz, Prezydent Świnoujścia

Prywatne firmy coraz chętniej lokują swoje inwestycje właśnie w Świnoujściu. Miasto jest strategicznie położone. Konsekwentnie inwestuje w infrastrukturę niezbędną do rozwoju biznesu.
Choć z powodu braku odpowiedniej ilości wolnego terenu  nie funkcjonuje  u nas specjalna strefa ekonomiczna, w mieście przybywa inwestorów, także zagranicznych. Infrastruktura miasta sprzyja tego typu przedsięwzięciom. Świnoujście jest miastem czterech granic. Powstające zakłady usytuowane są w pobliżu Międzynarodowego Terminalu Promowego, łączącego Polskę ze Skandynawią, a także drogi krajowej nr 3. 

 
 
 
 
W ubiegłym roku do portu lotniczego Heringsdorf / Świnoujście, po raz pierwszy przyleciały samoloty z turystami i biznesmenami z Krakowa i Warszawy.
W Świnoujściu obowiązuje uchwała rady miasta dająca preferencje inwestorom, jak chociażby zwolnienie z podatku od nieruchomości. Swoich inwestorów znalazły dotychczas niezagospodarowane tereny po PPD i UR Odra.  Chcemy w tym rejonie zlokalizować park przemysłowy, powiększając i przygotowując tereny pod potencjalne inwestycje. Drugi tego typu obszar tworzymy na wyspie Uznam, gdzie do zagospodarowania posiadamy około pięćdziesięciu hektarów atrakcyjnego terenu wokół basenu Mulnik.
Miasto zakończyło prace nad planami zagospodarowania najatrakcyjniejszych z punktu widzenia inwestorów terenów. To pozwala na zrealizowanie, w komfortowej sytuacji prawnej nowych inwestycji.
   Do niedawna nie posiadaliśmy centrów konferencyjnych. Obecnie posiadamy wspaniały obiekt Interferie Medical Spa, który może przyjąć i przygotować konferencję dla 600 osób. Oddany został do użytku jeden z niewielu w Polsce hoteli ekonomicznych znanego na całym świecie operatora Hampton by Hamilton. Rozpoczyna się też, w ramach projektu Baltic Park Molo, budowa kompleksu hotelowo wypoczynkowo konferencyjnego dla 1400 osób.
Dziś w Świnoujściu odbywają się konferencje i międzynarodowe fora gospodarcze. Przykładem jedno z najważniejszych w Polsce Baltic Bussines Forum. Leżąc na zachodzie Polski, staliśmy się jej oknem na wschód.
Staramy się promować naszą ofertę inwestycyjną, nieruchomości nie tylko drogą internetową, ale także przez reklamę w pismach branżowych, udział w targach. Do największych inwestorów kierujemy ofertę bezpośrednią, zachęcając ich do wzięcia udziału w ogłaszanych przetargach.
W urzędzie miasta powołany został specjalny wydział zajmujący się bezpośrednio obsługą inwestorów.
Posiadamy jeszcze wiele atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, jak chociażby w pasie wydm przy popularnym wiatraku Stawa Młyny, czy dwie działki przy ulicy Bałtyckiej, w pobliżu pasa granicznego. Jedna o powierzchni 3703 metrów kwadratowych z przeznaczeniem na budowę stacji benzynowej, której przy starym przejściu granicznym nie ma; tu planujemy przetarg w styczniu przyszłego roku.
Druga 3,5- hektarowa, z przeznaczeniem pod budowę centrum usługowo handlowego, które obsługiwałoby polską i niemiecką części wyspy Uznam. Brak jest na wyspie Uznam chociażby dużego marketu budowlanego. Przetarg na tę działkę odbyłby się w pierwszej połowie 2014 roku.
Zapraszamy więc do Świnoujścia, bo naprawdę warto.
 
 
 
Świnoujście zostało wyróżnione w VII edycji ogólnopolskiego Konkursu Samorząd Przyjazny Biznesowi 2013.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *