Media o nas

Gepardy Biznesu dla PBS w Sanoku

Rozmowa z Lesławem Wojtasem, prezesem zarządu Podkarpackiego Banku Spółdzielczego

– Czym wyróżnia się Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku na tle innych banków?

– Wraz z najwyższym poziomem obsługi zapewniamy bezpieczeństwo i stale rozwijamy szeroki wachlarz produktowy. Ustalenie procedur, które w innych bankach trwa nawet pół roku, u nas zostało skrócone do około trzech miesięcy. Wypuszczamy rocznie kilka produktów depozytowych i kredytowych, podobnie jak banki komercyjne. Staramy się wygrywać na rynku poprzez dwa elementy. Pierwszym z nich jest wysoka elastyczność dostosowania produktów do oczekiwań rynku i klientów. Drugim jest szybkość podejmowania decyzji o współpracy z podmiotem zainteresowanym naszymi usługami.

– Jakie usługi Państwo świadczycie?

– Jesteśmy bankiem uniwersalnym, działającym na rynku Podkarpacia, gdzie prowadzimy działalność typowo bankową, łącznie z obsługą okienkową. Jednocześnie zakresem świadczonych usług nie odbiegamy od banków komercyjnych. Wszystkie nasze stanowiska, które pracują w 67 placówkach – funkcjonują w czasie rzeczywistym. Daje to klientom jasny obraz stanu ich konta. Posiadamy własną, dużą sieć bankomatów, która w tej chwili jest największa, jeśli chodzi o banki spółdzielcze. Dostosowujemy też sieć małych filii do oczekiwań klientów lokalnych.

– PBS oferuje klientom również usługi na platformie internetowej.

– Owszem, budujemy bankowość elektroniczną opartą przede wszystkim o rozwiązania internetowe. E-bankowość wdrożyliśmy jako siódmy bank w Polsce, a pierwszy bank spółdzielczy. Obecnie 70-75% transakcji dokonywanych przez naszych klientów odbywa się w ramach „e-konta” lub „e-firmy”. Korzystanie z usług elektronicznych gwarantuje klientom oszczędność pieniędzy i czasu, dlatego chętnie sięgają po pakiet usług internetowych. Jesteśmy jednym z nielicznych banków spółdzielczych, który ma własne serwery, stworzył własne aplikacje i własną bazę. Wymagający klient oczekuje możliwości kompleksowej obsługi swojego rachunku. Nasz program zapewnia zarówno wgląd w historię rachunku, zaplanowanie transakcji z wyprzedzeniem, jak i dostęp do subkont w ramach rachunku głównego oraz obsługę depozytów. Nie ogranicza również ilości osób uprawnionych do obsługi konta internetowego i daje możliwość podziału kompetencji.

– Jak PBS dba o bezpieczeństwo powierzonych danych i pieniędzy?

– Bezpieczeństwo usług internetowych zapewnia zarówno wspomniany podział kompetencji na bazie kart chipowych, jak i sprawdzone zabezpieczenia tokenowskie, które w rękach użytkowników są koniecznym warunkiem do wiarygodnego uwierzytelnienia ich tożsamości. W żadnej z naszych placówek nie ma bezpośredniego dostępu do programu bazowego – wszystkie informacje są odpowiednio szyfrowane. Powołaliśmy również pełnomocnika ds. bezpieczeństwa banku. Czuwa on nad bezpieczeństwem informacji, IT oraz ochroną fizyczną placówek. W ocenie klientów jesteśmy bankiem bezpiecznym, a nasze systemy zabezpieczeń są wystarczające.

– Jakie są plany rozwoju PBS? Czy oferta produktowo-usługowa będzie poszerzana?

– Na razie wstrzymaliśmy rozwój dużych jednostek oddziałowych, stawiając głównie na wzbogacenie oferty bankowości elektronicznej. Jest to kierunek, w którym szerokim wachlarzem produktów i zapleczem wysoko wykwalifikowanej kadry obsługi bezpośredniej możemy konkurować z bankami komercyjnymi. Pracownicy dysponujący wiedzą w zakresie bankowości i finansów sprawiają, że nasz bank cieszy się zaufaniem klientów. O to zamierzamy dbać.

– Zwieńczeniem starań o doskonałą jakość produktów i usług jest nagroda Gepardy Biznesu w kategorii „Najbardziej dynamiczny bank”.

– Rzeczywiście, nagrodę otrzymaliśmy w czerwcu tego roku. Celem konkursu było wyróżnienie najdynamiczniej rozwijających się firm i banków spółdzielczych, a kryterium oceny był wzrost ich wartości rynkowej. Nie jest to jednak jedyne wyróżnienie, jakim został doceniony nasz bank. W 2004 roku uhonorowano nas Złotym Jabłkiem w kategorii „Bank przyjazny przedsiębiorcom”, a Podkarpacki Klub Biznesu przyznał nam nagrodę lokalną w kategorii „Wynik finansowy”. Nagrody te, to przede wszystkim wyróżnienie i podziękowanie dla klientów PBS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *