Artykuły

PKO BP + PZU = Polski Koncern Finansowy

Prezesem PKO BP ma być osoba, która przedstawi plan stworzenia silnej polskiej grupy kapitałowej.

Nie nowy prezes PKO BP, lecz przyszły Polski Koncern Finansowy może okazać się bohaterem kolejnych obrad rady nadzorczej PKO BP, która na posiedzeniu 2 kwietnia 2007 r. nie wybrała prezesa tego banku.
Według "Naszego Dziennika" zapadła już polityczna decyzja o stworzeniu silnej polskiej grupy kapitałowej, zdolnej do konkurowania z zagranicznymi potentatami. Prezesem PKO BP miałaby być osoba, która przedstawi plan tej operacji. Żaden z pięciu kandydatów ubiegających się w obecnej edycji konkursu o fotel prezesa PKO BP nie spełnia wymagań pod tym kątem – ocenia gazeta.

Tuż po rozpoczęciu obrad rady nadzorczej banku udało się dziennikowi uzyskać informację, że konkurs na prezesa PKO BP po raz kolejny zostanie nierozstrzygnięty, ponieważ zapadła decyzja, aby podporządkować ten wybór najważniejszemu celowi, jakim jest przyszłe połączenie PKO BP i PZU.

"Żadna z pięciu osób ubiegających się o stanowisko prezesa PKO BP nie nadaje się do przeprowadzenia tej operacji" – twierdzą informatorzy "ND".

Rada miała dokonać wyboru prezesa banku spośród pięciu kandydatów. Według części mediów, największe szanse mieli Andrzej Klesyk i Maria Pasło-Wiśniewska. "Jeśli rzeczywiście rada zastanawia się nad wyborem pomiędzy tą dwójką kandydatów, to coś niebywałego, to dramat" – tak reaguje środowisko bankowców zbliżonych do PiS.

Pierwszy z kandydatów – Klesyk – twórca banku internetowego Inteligo i bohater związanej z tym afery, nie posiada – zdaniem informatorów "ND" – żadnego doświadczenia w bankowości, a jego działalność w tej sferze została skwitowana upomnieniem Komisji Nadzoru Bankowego. Jest związany z firmą consultingową Boston Consulting Group, jedną z trzech firm, które miały swoisty monopol na intratne zlecenia z PZU za czasów byłego prezesa tej firmy Cezarego Stypułkowskiego.

Pasło-Wiśniewska zaś, posłanka PO, była prezes Pekao SA, jest nadal ściśle związana z tym bankiem, m.in. posiada wart kilka milionów pakiet akcji Pekao SA, należący do włoskiego UniCredito. Fuzja Pekao SA z BPH mocno ograniczyła konkurencję usług bankowych w Polsce, a PKO BP jest głównym konkurentem Pekao SA w walce o polski rynek. "Czy w tej sytuacji pani Wiśniewska jako prezes PKO BP będzie realizowała strategię utworzenia silnej polskiej grupy finansowej, konkurencyjnej wobec grup Pekao SA?" – pyta jeden z rozmówców "Naszego Dziennika".

źródło: "Nasz Dziennik" za PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *