Informacje

Popieramy firmy rodzinne

Firmy rodzinne to najbardziej odpowiedzialna forma działalności gospodarczej. Ich właściciele najlepiej potrafią dbać o ich interesy. Odpowiedzialność nie jest w nich tak rozproszona, jak w giełdowych spółkach akcyjnych czy spółdzielniach. Popieramy więc polską Inicjatywę Firm Rodzinnych.

Z okazji swoich pierwszych urodzin stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych (IFR) organizuje konferencję pod hasłem „Pierwsze U-rodziny”. Konferencja w atmosferze świątecznego spotkania rodzinnego odbędzie się w  dniach 8-11 listopada w Kędzierzynie-Koźlu  w otwartej przestrzeni. Czterodniowe spotkanie poprowadzą nowatorską techniką wymiany wiedzy i doświadczeń w „zorganizowanych kuluarach otwartej przestrzeni”  Andrzej Blikle (Blikle), Jacek Jakubowski (Grupa Trop) oraz Leszek Stafiej (Stafiej  Partnerzy).

W Polsce funkcjonuje około 2 milionów firm rodzinnych. Dotychczas nie było u nas organizacji reprezentującej interesy przedsiębiorstw rodzinnych. W krajach rozwiniętych działa ich zazwyczaj od kilku do kilkunastu.

Właśnie dlatego rok temu zrodziła się w Warszawie ogólnopolska  Inicjatywa Firm Rodzinnych (IFR) jako organizacja non-profit, która zamierza  skupiać wszystkie rodzaje  firm rodzinnych, zarówno te z wieloletnia tradycją, jak również młodsze, powołane do życia w XXI lub pod koniec ubiegłego wieku.

IFR skupia firmy duże  i wielopokoleniowe, jak i mniejsze, które dopiero rozpoczynają lub planują  gospodarczą ekspansję na rynku polskim.

Zainteresowanie tą inicjatywą pokazuje, że jest potrzebna. Firmy rodzinne stają wobec tych samych wyzwań: sukcesja, dialog międzypokoleniowy,  właściwa ścieżka awansu.. Borykają się z tymi samymi problemami: niestabilność ustaw, wyniszczające podatki, konkurencyjność.

I mają podobne potrzeby:  doskonalenie jakości i  umiejętności, innowacyjność i postęp technologiczny.

Pierwsze U-rodziny IFR mają, po pierwsze,  potwierdzić wspólnotę tych wyzwań, problemów i potrzeb, po drugie zaś, zintegrować przedsiębiorców rodzinnych wokół wymiany pozytywnych i twórczych doświadczeń i wiedzy.

Nowatorski charakter spotkania pod hasłem Pierwsze U-rodziny polega na połączeniu uroczystości z dialogiem warsztatowym, który umożliwi  uczestnikom nie tylko poszerzanie  wiedzy, ale również prezentacje własnych  firm i nawiązywanie  kontaktów biznesowych.

Zorganizowane kuluary stwarzają bowiem okazję do ciągłej, nieograniczonej wymiany i integracji środowiska rodzinnego według indywidualnych upodobań poszczególnych uczestników.

W programie U-rodzin przewidziano  również między innymi Rodzinne Przedszkole z atrakcjami dla dzieci, Panteon Polskich Firm Rodzinnych, Firmowy Taniec Rodzinny, Rodzinne występy muzyczne, wystawę fotografii  oraz  spacery, zajęcia sportowe i relaks z filmem i książką.

Więcej na ten temat: www.firmyrodzinne.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *