Artykuły

Więcej socjalizmu na świecie? To bardzo realne.

Koncerny handlowe i produkcyjne zaczynają dominować na świecie. Przewagę dają im zmiany technologiczne, np. informatyczne bazy danych i elektroniczne czytniki cen oraz potęga reklam telewizyjnych, na które nie stać małych i średnich firm. Ten proces nieuchronnie prowadzi do oligarchizacji globalnej gospodarki. Koncerny stają się tak potężne, że nawet duże państwa w starciu z nimi niewiele mają do powiedzenia.

 

Krach na rynku kredytów wywołali chciwi bankierzy, którzy źle ocenili ryzyko.

Powinni teraz za to zapłacić bankructwem. Wydawanie publicznych pieniędzy, by ratować złe banki jest zwykłym draństwem.

Kryzys w USA i Europie Zachodniej spowodowały jednak nie tylko błędy bankierów.

Wielkim problemem jest ucieczka miejsc pracy z Zachodu na Daleki Wschód oraz wykańczanie małych i średnich firm handlowych i produkcyjnych przez koncerny handlowe i produkcyjne. 

 To niszczy klasę średnią na Zachodzie. 

Koncerny handlowe i produkcyjne zaczynają dominować na świecie. Przewagę dają im zmiany technologiczne, np. informatyczne bazy danych i elektroniczne czytniki cen oraz potęga reklam telewizyjnych, na które nie stać małych i średnich firm.

Ten proces nieuchronnie prowadzi do oligarchizacji globalnej gospodarki. Koncerny stają się tak potężne, że nawet duże państwa w starciu z nimi niewiele mają do powiedzenia.

Ekspansja koncernów powoduje upadek małych i średnich firm handlowych i produkcyjnych, co prowadzi do wzrostu bezrobocia.

Krach gospodarczy w USA jest więc efektem dwóch procesów – zbyt liberalnej polityki kredytowej banków oraz ekspansji koncernów, które pozbawiały Amerykanów dobrych miejsc pracy.

Zahamowanie ekspansji koncernów sprawiłoby, że wolniej rosłaby wydajność pracy (rzeczywiście są one bardziej efektywne niż małe i średnie firmy), ale dzięki temu wolniej rosłoby bezrobocie.

Pytanie tylko, czy ktokolwiek na świecie może okiełznać wielkie koncerny?

Chyba, że w wielkim kryzysie początku XXI wieku koncerny wpadną w kłopoty i zostaną znacjonalizowane.

Więcej socjalizmu na całym świecie? To bardzo realne.

Jerzy Krajewski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *