Zakaz pracy i handlu we wszystkie niedziele
17 grudnia 2008 r. w Parlamencie Europejskim odbędzie się głosowanie w sprawie dyrektywy dotyczącej czasu pracy, przewidującej m.in., że wszystkie niedziele są dniem wolnym od pracy. W Niemczech wolna niedziela jest zapisana w konstytucji, wolne mają też Austriacy, Hiszpanie, Belgowie, Francuzi czy Portugalczycy.
Europejscy biskupi zaapelują do Parlamentu Europejskiego o ustanowienie niedzieli dniem wolnym od pracy – informuje serwis internetowy tvp.info.
Odpowiednie stanowisko wydała Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, której przedstawiciele lobbowali w tej sprawie w europarlamencie. Z jakim efektem? Okaże się w środę, 17 grudnia, kiedy odbędzie się głosowanie w sprawie dyrektywy dotyczącej czasu pracy. Biskupi mają poparcie części europosłów.
Poparcie dla pomysłu, obok katolickich biskupów, daje także organizacja zrzeszająca kościoły protestanckie i prawosławne (CEC).
Zapis o wolnej niedzieli był już w 1993 r. w dyrektywie o czasie pracy, ale usunięto go po orzeczeniu unijnego Trybunału Sprawiedliwości, który uznał to rozwiązanie za niezgodne z przepisami UE.
Thomas Pickartz, ekspert prawny Konferencji Episkopatów Wspólnot Europejskich, podkreśla, że w wielu krajach Europy niedziela jest już dniem wolnym od pracy. – W Niemczech wolna niedziela jest zapisana w konstytucji, wolne mają też Austriacy, Hiszpanie, Belgowie, Francuzi czy Portugalczycy – wylicza. – Ale są też takie kraje, jak Szwecja, Dania, Polska i Wielka Brytania, gdzie sytuacja jest odwrotna – dodaje.
Nasz komentarz:
Wprowadzenie zakazu handlu we wszystkie niedziele zaproponowałem w planie antykryzysowym dla Polski. Miało to pomóc małym sklepom w walce z dyskontami i hipermarketami.
W jednym z artykułów liczyłem na pomoc lewicy w Parlamencie Europejskim. Chciałem z nią współpracować w tym zakresie.
A tu proszę, ma być zakaz pracy, a nie tylko handlu, we wszystkie niedziele w całej UE.
Trzymam kciuki za dobrą decyzję Parlamentu Europejskiego.
Jerzy Krajewski
Więcej na ten temat
Prezydent nie dopuścił do faworyzowania hipermarketów
Założenia ustawy o zrównoważonym rozwoju handlu
"Rzeczpospolia" broni interesów wielkich sieci supermarketów
Nikt nie bronił interesów małych i średnich firm
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie hipermarketów
Prezydent Portugalii otworzy tysięczną Biedronkę