Informacje

Zakaz pracy i handlu we wszystkie niedziele

Image17 grudnia 2008 r. w Parlamencie Europejskim  odbędzie się głosowanie w sprawie dyrektywy dotyczącej czasu pracy, przewidującej m.in., że wszystkie  niedziele są dniem wolnym od pracy. W Niemczech wolna niedziela jest zapisana w konstytucji, wolne mają też Austriacy, Hiszpanie, Belgowie, Francuzi czy Portugalczycy.

Europejscy biskupi zaapelują do Parlamentu Europejskiego o ustanowienie niedzieli dniem wolnym od pracy – informuje serwis internetowy tvp.info.

Odpowiednie stanowisko wydała Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, której przedstawiciele lobbowali w tej sprawie w europarlamencie. Z jakim efektem? Okaże się w środę, 17 grudnia, kiedy odbędzie się głosowanie w sprawie dyrektywy dotyczącej czasu pracy. Biskupi mają poparcie części europosłów.

Poparcie dla pomysłu, obok katolickich biskupów, daje także organizacja zrzeszająca kościoły protestanckie i prawosławne (CEC).

Zapis o wolnej niedzieli był już w 1993 r. w dyrektywie o czasie pracy, ale usunięto go po orzeczeniu unijnego Trybunału Sprawiedliwości, który uznał to rozwiązanie za niezgodne z przepisami UE.

Thomas Pickartz, ekspert prawny Konferencji Episkopatów Wspólnot Europejskich, podkreśla, że w wielu krajach Europy niedziela jest już dniem wolnym od pracy. – W Niemczech wolna niedziela jest zapisana w konstytucji, wolne mają też Austriacy, Hiszpanie, Belgowie, Francuzi czy Portugalczycy – wylicza. – Ale są też takie kraje, jak Szwecja, Dania, Polska i Wielka Brytania, gdzie sytuacja jest odwrotna – dodaje.

Cały materiał

Nasz komentarz:

Wprowadzenie zakazu handlu we wszystkie niedziele zaproponowałem w planie antykryzysowym dla Polski. Miało to pomóc małym sklepom w walce z dyskontami i hipermarketami.

W jednym z artykułów liczyłem na pomoc lewicy w Parlamencie Europejskim. Chciałem z nią współpracować w tym zakresie.

A tu proszę, ma być zakaz pracy, a nie tylko handlu, we wszystkie niedziele w całej UE.

Trzymam kciuki za dobrą decyzję Parlamentu Europejskiego.

Jerzy Krajewski

Więcej na ten temat

Plan antykryzysowy dla Polski

Prezydent nie dopuścił do faworyzowania hipermarketów

Dyskonty dobijają małe sklepy

Założenia ustawy o zrównoważonym rozwoju handlu

Nowy atak na duże sklepy

"Rzeczpospolia" broni interesów wielkich sieci supermarketów

Supermarketom stanowcze nie

Napiszemy nową ustawę o WOH

Nikt nie bronił interesów małych i średnich firm

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie hipermarketów

Prezydent Portugalii otworzy tysięczną Biedronkę

Przykład PR wielkich sieci handlowych

Hipermarkety jak buldożery

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *