Trendy

Spiesz się z odzyskaniem VAT od aut

Przedsiębiorcy, którzy chcą odzyskać niesłusznie zapłacony podatek za paliwo kupowane do aut z kratką, powinni jak najszybciej złożyć korektę deklaracji VAT w urzędzie skarbowym. Pod koniec grudnia mija bowiem termin składania korekty za 2004 r.

 

Możliwość odzyskania VAT to efekt ogłoszonego w poniedziałek przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) wyroku, który przywrócił stan prawny sprzed naszego wejścia do Unii 1 maja 2004 r.

Przed akcesją przedsiębiorcy mogli odliczać pełen VAT zawarty w cenie paliwa, ale po wejściu do UE stracili to prawo. ETS orzekł, że stanowi to naruszenie przepisów o tym, że nie wolno pogarszać warunków działalności firm.

O zwrot VAT będą też mogli ubiegać się przedsiębiorcy, którzy w sierpniu 2005 r., po kolejnym zaostrzeniu przepisów, stracili możliwość odliczania VAT od rat leasingowych dla samochodów osobowych o ładowności powyżej 697 kg. Dotyczy to firm, które kupiły np. Porsche Cayenne.

Aby odzyskać VAT zawarty w cenie paliwa, wynoszący kilkanaście groszy na każdym litrze, trzeba odszukać faktury na zakup paliwa i złożyć je razem z korektą deklaracji. Każdą fakturę trzeba też skserować na potrzeby ewentualnej kontroli. Do odzyskania jest ok. 80 proc. nadpłaconego podatku.

Jego zwrot oznacza bowiem konieczność wyksięgowania VAT z kosztów. Jeśli nieodliczony VAT od paliwa za 2004 r. wynosił np. 114 tys. zł, to do odzyskania, po zapłacie podatku dochodowego, jest ok. 92 tys. zł.

Wyrok ETS oznacza też powrót do pełnego odliczenia VAT na auta zarejestrowane jako ciężarowe. W ofercie dilerów już za kilka tygodni powinny się znaleźć auta osobowe, głównie w wersji kombi, które dzięki kratce będą miały homologację ciężarową.

Tomasz Dominiak

źródło: Polska za www.prnews.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *