Artykuły

4 mld zł na zatrudnienie strażaków w firmach

Od 18 stycznia 2009 r. każdy pracodawca, nawet zatrudniający jedną osobę, będzie musiał wyznaczyć pracownika odpowiedzialnego za ochronę przeciwpożarową i wydać na szkolenie 1200 złotych. UPR obliczyła, że polskie firmy będą musiały wydać ponad 4 mld złotych na zatrudnienie strażaków.

 

Unii Polityki Realnej obliczyła, że polskie firmy będą musiały wydać ponad 4 mld złotych na zatrudnienie strażaków.

UPR zauważa, że dotychczas przedsiębiorcy doskonale wiedzieli jak zabezpieczyć swoją firmę przed pożarem, a ewentualne straty ponosili z własnej kieszeni.

 „Te 4 miliardy złotych mogłyby być wydane na inwestycje, a zamiast tego zostaną wyrzucone w błoto. Oczywiście będzie to oznaczać wzrost cen, bo firmy będą chciały odzyskać te 4 miliardy z rynku” – tłumaczy Magdalena Kocik, wiceprezes Unii Polityki Realnej.

UPR protestuje przeciwko nowym przepisom i uważa je za absurdalne.

„Na razie zmuszają nas do zatrudnienia strażaka, niedługo trzeba będzie zatrudnić lekarza albo farmaceutę. Absurd nie zna granic. I czego jeszcze mamy spodziewać się po rządzie, który miał ułatwić życie firmom?” – pyta wiceprezes Kocik.

UPR apeluje do Platformy Obywatelskiej, aby usunęła nowe obowiązki bhp z Kodeksu Pracy.

„Oczywiście nie wierzymy, że Platforma to zrobi, bo już udowodniła, że nie interesuje jej los polskich firm i przedsiębiorców. Mamy nadzieję, że wyborcy wreszcie się zorientują, że UPR jest jedyną siłą, która dba o ich portfele” – mówi wiceprezes Kocik.

UPR zaznacza, że polskie firmy mogą stracić nawet ponad 4 miliardy złotych na szkolenie pracowników. UPR zauważa, że dotychczas przedsiębiorcy doskonale wiedzieli jak zabezpieczyć swoją firmę przed pożarem i że nowy przepis jest całkowicie niepotrzebny. 

Unia Polityki Realnej zwraca uwagę Januszowi Palikotowi, że głosował za przyjęciem ustawy, którą teraz krytykuje. Ustawa zmusza firmy do wyznaczania pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową.

Poseł Palikot na swoim blogu nazwał ustawę „biurokratycznym potworkiem”, a także przyznaje, że „zdębiał, czytając informację o inicjatywie resortu pracy”. UPR zwraca uwagę, że poseł Janusz Palikot w dniu 17 października 2008 zagłosował za przyjęciem tej ustawy.

Ustawa o zmianie Kodeksu Pracy została poparta przez wszystkich głosujących posłów PO (191 posłów), a także wszystkich głosujących z innych klubów, z wyjątkiem dwóch posłów PiS: Adama Hofmana i Michała Wojtkiewicza.

Prezes UPR Bolesław Witczak krytykuje prace polskiego parlamentu: „Skoro przewodniczący Komisji Przyjazne Państwo głosuje za ustawami, których nawet nie czyta, jest to chyba wystarczająca ocena jakości polskiego parlamentaryzmu. Zaraz się okaże, że jest wielu takich posłów, którzy zmienili zdanie na temat tej ustawy”.

źródło: www.upr.org.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *