Artykuły

Podatnicy ratują bank, bankierzy dzielą sobie premie

Royal Bank of Scotland został uratowany w zeszłym roku przed bankructwem przez rząd, który jest obecnie właścicielem 70 proc. akcji. Z kieszeni podatników poszło na ten cel 20 mld funtów. Teraz chce wydać miliard funtów na premie.

Royal Bank of Scotland padł ofiarą kryzysu finansowego, ale ocalał dzięki pomocy państwa. Teraz chce wydać miliard funtów na premie.

 Brytyjscy bankowcy z państwowych wypłacą sobie gigantyczną premię

Kilka lat temu pewnie nikt by się tym nie przejął, ale w czasie kryzysu sprawa premii zbulwersowała media i opinię publiczną. W dół idą notowania premiera Gordona Browna i jego rządu, który postanowił w 2008 r. ratować prywatne banki setkami miliardów funtów z budżetu.

Royal Bank of Scotland został uratowany w zeszłym roku przed bankructwem przez rząd, który jest obecnie właścicielem 70 proc. akcji. Z kieszeni podatników poszło na ten cel 20 mld funtów.

Według nieoficjalnych doniesień pracownicy RBS (w sumie ok. 177 tys. osób) mają dostać w sumie miliard funtów premii, mimo że w tym roku strata banku wyniesie ok. 28 mld funtów i będzie rekordowa w historii brytyjskiej bankowości. Bank musi utworzyć rezerwy na przejęty ostatnio holenderski ABN Amro.

źródło: www.gazeta.pl

Cały materiał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *