Artykuły

Rząd ugiął się pod presją lobby PTE

Obniżka opłat nie nastąpi trzy miesiące po wejściu w życie ustawy, jak proponowała Jolanta Fedak z PSL,  lecz od 1 stycznia 2009 r.  Rząd chce dać w ten sposób PTE 200-300 mln zł w prezencie kosztem ubezpieczonych, bo przecież to nie jego pieniądze tylko przyszłych biednych emerytów.

 

Rząd przyjął projekty ustaw zmniejszające opłaty pobierane przez OFE

Warszawa, 03.03.2009 (ISB) – Rząd przyjął dwa projekty ustaw o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych zmniejszające opłaty na rzecz Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), wynika z wtorkowego komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu (CIR).

"Rząd chce, aby opłata od składki emerytalnej, pobierana przez OFE, została obniżona z obecnych 7 proc. do 3,5%. Zaproponowano także, aby opłaty za zarządzanie aktywami funduszy nie rosły po osiągnięciu kwoty 45 mld zł aktywów. Obecnie takiego limitu nie ma" – czytamy w komunikacie CIR.

Rząd zaproponował, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2010 r., podano także.

źródło: ISB za www.bankier.pl

Nasz komentarz:

Obniżka opłat nie nastąpi trzy miesiące po wejściu w życie ustawy, jak proponowała Jolanta Fedak z PSL,  lecz od 1 stycznia 2009 r. 

Rząd chce dać w ten sposób PTE 200-300 milionów zł w prezencie kosztem ubezpieczonych, bo przecież to nie jego pieniądze tylko przyszłych biednych emerytów.

Każdy miesiąc opóźnienia wejścia w życie nowelizacji ustawy to 40-50 mln zł więcej dla PTE.  Opłaca się więc im wynajmowanie najlepszych lobbystów i agencje public relations.

Zobaczymy,  jak szybko będą toczyły się obrady w Sejmie i jakie decyzje podejmą posłowie, którzy mogą jeszcze przyspieszyć wejście w życie nowelizacji ustawy.

Jerzy Krajewski

 

Więcej na ten temat:

Odezwało się lobby broniące interesów PTE

OFE zabrały nam co dziesiątą złotówkę – tekst z "Gazety Prawnej"

Fatalne rezultaty reformy emerytalnej

Fatalne rezultaty reformy emerytalnej – przedruk w Wirtualnej Polsce

Mniej dla przyszłych emerytów

Opłaty mają być obnizone z 7 do 3,5 proc.

Jak media oszukują ludzi w sprawie OFE

Związkowcy: ściąć prowizje OFE

OFE straciły wszystko, co zarobiły

Składki wpłacone do PTE realnie straciły na wartości – jako pierwszy w Polsce policzyłem w tym artykule wysokość opłat pobranych przez PTE.

Politycy są inteligentni, a ludność głupia

Grozi nam katastrofa finansowa

Nie zdajemy sobie sprawy z powagi sytuacji

Kupujcie dolary i euro

Kiedy zbankrutuje nasze państwo?

Plan antykryzysowy dla Polski

Instytucje wspierające FOR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *