Artykuły

140 rocznica urodzin Stanisława Wojciechowskiego

ImageDziś, 15 marca 2009 r., minęła 140 rocznica urodzin Stanisława Wojciechowskiego. Z tej okazji Jerzy Krajewski, dyrektor Instytutu Bankowości Spółdzielczej, złożył kwiaty na grobie Stanisława Wojciechowskiego na cmentarzu na Starych Powązkach w Warszawie.

 

 

Grób  Stanisława Wojciechowskiego i jego rodziny na cmentarzu na Starych Powązkach w Warszawie został odnowiony w 2003 r., w pięćdziesiątą rocznicę jego śmierci, staraniem Krajowej Rady Spółdzielczej, o czym informuje tabliczka przymocowana na dole pomnika.

Oprócz prezydenta Wojciechowskiego pochowana jest  w nim jego żona Maria z Kieresnowskich i syn Edmund, adwokat, który został zamordowany przez Niemców w obozie w Oświęcimu w 1941 r.

Tak to opisał Remigiusz Okraska: 

"Hitlerowska okupacja mocno doświadczyła Wojciechowskiego. Jego syn Edmund, wraz z kolegami-adwokatami, zaprotestował przeciwko odebraniu Żydom uprawnień wykonywania tego zawodu. Został wówczas aresztowany, a następnie trafił do obozu zagłady w Auschwitz. Hitlerowcy oferowali jego uwolnienie w zamian za podpisanie przez ojca deklaracji lojalności wobec III Rzeszy. Stanisław Wojciechowski odmówił, syna zamordowano.

Przeżył Powstanie Warszawskie, po wojnie osiadł w podstołecznych Gołąbkach. Dożywał starości w zapomnieniu. Zmarł 9 kwietnia 1953 roku, pochowano go w rodzinnym grobowcu na Powązkach. Jak piszą Maria i Marian Marek Drozdowscy: „Nekrologii (…) były cenzurowane. Nie pozwolono poinformować (…), że zmarł współorganizator PPS (…) i były prezydent Rzeczypospolitej. (…) Na cmentarz przyjechali (…) funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa (…), gotowi do pacyfikacji ewentualnej demonstracji patriotycznej (…). Przed grobem stały trzy stojaki: jeden – z wieńcem od rodziny, drugi – z wieńcem od »Społem«, trzeci – na którym powinien znaleźć się wieniec od władz państwowych, był symbolicznie pusty”.

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

Dziś, 15 marca 2009 r., minęła 140 rocznica urodzin Stanisława Wojciechowskiego. Z tej okazji Jerzy Krajewski, dyrektor Instytutu Bankowości Spółdzielczej, złożył kwiaty na grobie Stanisława Wojciechowskiego na cmentarzu na Starych Powązkach w Warszawie, zapalił znicz i zmówił modlitwę za jego duszę.

 

Image

Do grobu Stanisława Wojciechowskiego na cmentarzu na Starych Powązkach w Warszawie łatwo trafić. Prowadzi do niego Brama św. Honoraty, która jest tuż na prawo od kościoła św. Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej. Trzeba iść około 100 metrów prosto alejką widoczną na zdjęciu. Po dojściu do katakumb należy skręcić w lewo. Po 20 metrach trafimy na grób rodziny Wojciechowskich.

 Pomnik Stanisława Wojciechowskiego

26 czerwca 2008 r.  w trakcie uroczystości  odsłonięci tablicy poświęconej pamięci prezydenta-spółdzielcy prof. Stanisława Wojciechowskiego w budynku Krajowej Rady Spółdzielczej, dyrektor Instytutu Bankowości Spółdzielczej Jerzy Krajewski zgłosił postulat budowy pomnika Stanisław Wojciechowskiego w Warszawie.

Zaproszenie do Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Stanisława Wojciechowskiego w Warszawie przyjęli już m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka Platformy Obywatelskiej, wnuczka Stanisław Wojciechowskiego, wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski,  Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, Adam Struzik, marszałek Województwa Mazowieckiego, Alfred Domagalski, prezes Krajowej Rady Spółdzielczej, Janusz Pęcherz , prezydent Kalisza, Jan Chajda, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu i Eugeniusz Zochniak, kustosz Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce.

Spotkanie organizacyjne Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Stanisława Wojciechowskiego ma się odbyć w końcu marca 2009 r. w Sali im. Stanisława Wojciechowskiego w budynku Krajowej Rady Spółdzielczej w Warszawie przy ul. Jasnej 1.

Inicjatywę budowy pomnika Stanisława Wojciechowskiego popierają Prezydent RP Lech Kaczyński, Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, Prymas Polski Kardynał Józef Glemp, biskup Henryk Hoser,

 

Więcej na ten temat:

Stanisław Wojciechowski – przywódca z zasadami – artykuł Remigiusza Okraski

Pomnik Stanisława Wojciechowskiego

To cenna inicjatywa – uważa kancelaria premiera Donalda Tuska

Wicepremier Waldemar Pawlak chce być w komitecie

Prezydent Kalisza Janusz Pęcherz przyjął zaproszenie

Wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski chce być w komitecie

List z zaproszeniem do komitetu

Stanisław Wojciechowski – nasz bohater i autorytet

Pomnik Stanisława Wojciechowskiego

List z Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski popiera budowę pomnika

List od Prymasa Polski Józefa Glempa

List od Biskupa Henryka Hosera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *