Artykuły

Bank BPS podpisał umowę z KIR

Image Krajowa Izba Rozliczeniowa SA i Bank Polskiej Spółdzielczości SA  podpisały umowę, na mocy której w placówkach Banku BPS i wybranych placówkach banków spółdzielczych z Grupy BPS, od kwietnia 2009 r.  będzie można kupić zestaw do składania podpisu elektronicznego SZAFIR.

Umowa z Bankiem BPS znacząco rozszerza sieć sprzedaży e-podpisu. Bank BPS będzie prowadził dystrybucję e-podpisu w ponad 70 placówkach, natomiast banki spółdzielcze z Grupy BPS dysponują siecią ponad 2300 placówek bankowych. Strony umowy liczą, iż wkrótce większość placówek banków spółdzielczych będzie oferowała klientom możliwość łatwego uzyskania e-podpisu.

„Zdajemy sobie sprawę, że dostęp do podpisu elektronicznego jest wciąż dla wielu przedsiębiorców utrudniony, stąd też decyzja o podpisaniu umowy z Bankiem BPS oraz z wybranymi bankami spółdzielczymi z Grupy BPS. Do końca 2008 roku sprzedano w Polsce ponad 200 tysięcy certyfikatów także w tym roku liczba ta będzie systematycznie wzrastać” – mówi Elżbieta Włodarczyk – dyrektor produktu ds. podpisu elektronicznego w KIR S.A.

Zapowiadany szybki wzrost liczby wydawanych certyfikatów e-podpisu ma związek ze zmianami prawnymi, które wchodzą w życie w lipcu br. Wówczas zostanie wprowadzony obowiązek posiadania certyfikatu kwalifikowanego dla przedsiębiorców zatrudniających powyżej 5 pracowników. Będzie on niezbędny do prowadzenia rozliczeń z ZUS.

Bank Polskiej Spółdzielczości SA wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi tworzy Grupę BPS, która świadczy usługi poprzez rozległą i łatwo dostępną sieć ponad 2300 placówek, obsługując przedsiębiorców na terenie całego kraju. Współpraca Grupy BPS z KIR S.A. sprawi, że podpis elektroniczny będzie znacznie bardziej dostępny, szczególnie poza dużymi miastami. Naturalnie, e-podpis będą mogli nabywać wszyscy zainteresowani przedsiębiorcy, a nie tylko klienci tych banków. Przedsiębiorcy, którzy kupią e-podpis, aby spełnić ustawowy obowiązek posiadania podpisu elektronicznego z certyfikatem kwalifikowanym w celu składania deklaracji do ZUS, będą oczekiwali, że ta technologia znajdzie zastosowanie również w innych obszarach.

„Liczę na to, że rynek wymusi na wielu instytucjach akceptowanie podpisu elektronicznego i stopniowo e-podpis poprzez coraz szersze zastosowanie i spadek ceny będzie dostępny i chętnie wykorzystywany nie tylko przez przedsiębiorców, ale też osoby prywatne” – dodaje Damian Michalski – dyrektor Biura Wsparcia Sprzedaży w Banku BPS.
 

źródło: BS.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *