Artykuły

Concordia będzie rozszerzać współpracę z bankami spółdzielczymi

Image Grupa zapowiada pozyskanie do współpracy od 50 do 100 nowych banków spółdzielczych. Zyski mają jej zapewnić m.in. polisy rolne. Concordia Polska TUW zamierza wejść w tym roku mocniej na rynek ubezpieczeń dla małych i średnich przedsiębiorstw.

 

Przez rozbudowaną sieć dystrybucji zamierza wciąż sprzedawać ubezpieczenia ochrony prawnej i kredytu. Mimo że, jak przyznaje Piotr Narloch, prezes Concordia Polska TUW – szkodowość tych polis wzrosła w ostatnich miesiącach o 30–40 proc. Jest to związane z większą liczbą konfliktów ubezpieczonych z pracodawcami oraz ze zwolnieniami, co wpływa na spadek zdolności klientów banków do spłaty kredytów. Skąd więc taka decyzja?

– Portfel ubezpieczeń ochrony prawnej jest rentowny, podobnie jak ubezpieczeń kredytobiorców – twierdzi Narloch. Dodaje, że w dużym tempie rośnie ich sprzedaż, a szczególnie perspektywiczne są polisy ochrony prawnej. W 2008 roku Concordia zebrała z nich 12,8 mln zł składek, o 45 proc. (4 mln zł) więcej niż rok wcześniej.

Towarzystwo zainwestowało ostatnio 1 mln zł w szkolenie tysiąca agentów (500 z nich już wcześniej zatrudniano), którzy będą się zajmowali dystrybucją ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich.

 Według Narlocha, ten rynek, wart w 2008 r. 140 mln zł, być może zanotuje w tym roku nawet 100-procentowy wzrost. Powód? Do końca czerwca 2009 r. połowa upraw będzie musiała być ubezpieczona od przynajmniej jednego z rodzajów ryzyka katastroficznego. Około 60 proc. rynku ubezpieczeń rolnych miało w ub.r. PZU (zebrało z nich około 82,6 mln zł). Udział Concordia Polska TUW to 35 proc. (48,2 mln zł), a TUW TUW – około 5 proc. (6,9 mln zł).

Concordia Polska TUW zamierza wejść w tym roku mocniej na rynek ubezpieczeń dla małych i średnich przedsiębiorstw. – Tu nie ma dużej konkurencji cenowej. A strategia naszej grupy zakłada, że takiej unikamy. Dlatego nie kładziemy nacisku np. na polisy komunikacyjne – wyjaśnia Narloch.

Towarzystwo oferuje także ubezpieczenia NNW i majątkowe. W 2008 r. uzyskało 141 mln zł przypisu składki brutto (o 46 proc. więcej niż w 2007 r.) i miało 5,2 mln zł zysku netto (ponadsiedmiokrotnie większy niż w 2007). W 2009 r. chce zebrać o 20 proc. więcej składek. Cała grupa ma mieć od 5 do 7 mln zł zysku (w 2008 r. zarobiła 5,5 mln zł).

W grupie Concordia jest także spółka życiowa: WTUŻiR Concordia Capital. Nie rozwija się tak jak TUW, bo w 2008 r. zebrała mniej składek i miała niższy zysk niż w 2007 r. Narloch zapewnia, że w tym roku skupi się ona głównie na pozyskiwaniu nowych partnerów biznesowych do sprzedaży produktów. Dodaje, że toczą się też rozmowy z kilkoma firmami pośrednictwa finansowego. W tej chwili Concordia Capital współpracuje z trzema takimi podmiotami.

W 2008 r. TUW działające w Polsce zebrały 533,3 mln zł składek, o 17,6 proc. więcej niż w 2007 r. (453,4 mln zł). Głównym celem towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych nie jest zysk, lecz ochrona swoich członków. Są oni jednocześnie ubezpieczonymi, którzy są zobowiązani do tworzenia funduszu gwarantującego po krycie kosztów działalności TUW (w tym odszkodowań).

źródło: PARKIET  za Bs.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *