Artykuły

Głębsza recesja w strefie euro

Image W IV kwartale zeszłego roku PKB całej strefy euro skurczył się nie o 1,3 proc., jak wcześniej szacował Eurostat, ale o 1,5 proc. w stosunku do ostatniego kwartału 2007 r. W całej UE spadek PKB w skali roku sięgnął 1,4 proc. Na tym tle dobrze radziła sobie Polska, której gospodarka według Eurostatu urosła o 3,1 proc. Lepszy od nas wynik zanotowała tylko Bułgaria – wzrost na poziomie 3,5 proc.

…recesja dopadnie też Słowację

Słowacki bank centralny obniżył swoje prognozy wzrostu gospodarczego. Wcześniej przewidywał, że słowacka gospodarka urośnie w 2009 r. o 2,1 proc., teraz przewiduje, że się skurczy aż o 2,4 proc. – Głównym powodem recesji jest globalny kryzys oraz kryzys gazowy, który uderzył słowacką gospodarkę w styczniu tego roku – powiedział Peter Sevcovic, członek zarządu banku. Zgodnie z rządowymi obliczeniami przerwa w dostawach gazu zatrzymała produkcję w ponad tysiącu słowackich fabrykach na dłużej niż tydzień, powodując straty rzędu 100 mln euro dziennie.

Dodatkowo zdaniem analityków na słowacki eksport niekorzystnie mogło wpłynąć przyjęcie euro po bardzo silnym kursie. Osłabienie innych walut regionu (np. złotego czy czeskiej korony) podkopało konkurencyjność słowackiej gospodarki.

Obecnie zdaniem ekonomistów praktycznie jedynym krajem w naszym regionie, który ma jeszcze szanse na dodatni wzrost gospodarczy, jest Polska.

A irlandzka gospodarka tonie

Według irlandzkiego ministra finansów Briana Lenihana w tym roku PKB Irlandii może spaść aż o 8 proc. Bezrobocie już sięgnęło 11 proc., co jest m.in. wynikiem załamania na rynku nieruchomości. Rząd planuje drastyczne cięcia wydatków państwowych i podwyżki podatków. W pierwszym kwartale deficyt budżetowy sięgnął już 3,7 mld euro i był dziesięć razy wyższy niż rok wcześniej. Wpływy z podatków spadły o 23 proc., a wydatki były o 6 proc. większe, niż planowano. Według ekonomistów firmy Davy bez cięć budżetowych deficyt może sięgnąć w tym roku 13 proc. PKB.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Więcej na ten temat:

Polska zyskuje na kryzysie

Po kryzysie pozycja Polski w świecie wzmocni się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *