Artykuły

Rosjanie walczą z zagranicznymi hipermarketami

Kto ma banki i sieci hipermarketów panuje nad gospodarką. Decyduje, jakie firmy będą rozwijały się, a jakie nie. Czy wsparcie kredytowe dostaną krajowe firmy, czy zagraniczne. Czy miejsce na półkach znajdzie się dla produktów krajowych firm, czy zagranicznych.

Francuski gigant handlowy ogłosił, że wycofuje się z rynku rosyjskiego z powodu braku perspektyw rozwoju. Ocenił to po czterech miesiącach

Jak przypomina dziś Reuters, Francuzi prowadzili rozmowy o fuzji z siecią Siódmy Kontynent i Wstążka; chcieli kupić ok 75 udziałów, ale ostatecznie do transakcji nie doszło. Pomimo to od czerwca tego roku Carrefour otworzył w Rosji dwa hipermarkety – w Moskwie i Krasnodarze.

Wg Interfaksu nakłady na oba sklepy wyniosły 15,8 mln euro. Przygotowywał się też do otwarcia trzeciego w Lipiecku, gdzie mieści się drugi do do wielkości kombinat metalurgiczny Rosji. W III kw. sprzedaż Carrefour'a (24 mld dol.) była niższa o 2,9 proc. niż w drugim. Do tego, jak podała kompania, cały ten rok będzie na poziomie negatywnych prognoz. Jednak w całym roku papiery Carrefour zyskały 13 proc.

Pomimo to pod koniec września akcjonariusze koncernu zażądali od szefów firmy wycofania się z rynków rozwijających się w tym z Chin i Brazylii. – Nie widzimy oznak poprawy gospodarki światowej – przyznał w tym tygodniu Lars Oloffson prezes koncernu.

Jednak w Rosji firma wciąż inwestowała. Jeszcze w minionym tygodniu kupiła działkę pod drugi moskiewski hipermarket, który miał ruszyć w 2011 r. W wydanym w czwartek wieczorem oświadczeniu zapowiedziała sprzedaż rosyjskich sklepów i wycofanie z rynku. Nie ujawnia, kto miałby te sklepy kupić i czy w ogóle są chętni.

Niektórzy rosyjscy znawcy rynku zwracają uwagę, że przyczyna wycofania Francuzów z Rosji może być podobna jak kłopoty w Federacji innego światowego giganta – Ikei. Chodzi o biurokrację i korupcję. W czerwcu Szwedzi wystąpili do sądu arbitrażowego Moskwy o odszkodowania za zawyżone faktury wystawiane przez rosyjskich dostawców gazu i prądu sklepom Ikei w Rosji.

– Mogliśmy sobie sytuację ułatwić dając łapówki, ale władze Ikei nigdy tak nie postępują. Nie wiem czy to było rozsądne, ale wybraliśmy inną drogę – mówił Ingwar Kamprad. Po tym Ikea wstrzymała dalsze inwestowanie w federacji.

źródło: www.rp.pl

Nasz komentarz:

Kto ma banki i sieci hipermarketów panuje nad gospodarką. Decyduje, jakie firmy będą rozwijały się, a jakie nie.

Czy wsparcie kredytowe dostaną krajowe firmy, czy zagraniczne.

Czy miejsce na półkach znajdzie się dla produktów krajowych firm, czy zagranicznych.

Właściciele banków i sieci hipermarketów decydują więc o losach firm i miejsc pracy, a w rezultacie o losach państw, bo bez silnej gospodarki żadne państwo nie będzie silne.

Trzeba więc ze wszelkich sił popierać własne banki i własne sieci hipermarketów.

Rosja to wielkie, suwerenne państwo, którego obecni przywódców myślą o jego interesach.

To nie są politycy, którzy siedzą w kieszeniach globokoncernów bankowych, finansowych i handlowych.

Politycy i władze samorządowe mają wiele instrumentów, by uchronić własne państwo przed podbojem przez globokoncerny bankowe, finansowe i handlowe.

Trzeba dbać o lokalny biznes – własne banki i firmy.

Jerzy Krajewski

Więcej na ten temat:

Hipermarkety jak buldożery

Przeciw globokoncernom handlowym

W USA nie ma małych prywatnych sklepów

Jeronimo Martins przejmie 210 sklepów Plusa

Jeronimo Martins – najgroźniejszy przeciwnik

Zakaz handlu w niedziele i święta w całej UE

Waltonowie – najbogatsza rodzina świata

Supermarkety licencjonowane jak telewizje

Supermarkety zamieniają wolnych ludzi w niewolników

Założenia ustawy o zrównoważonym rozwoju handlu

Nowy atak na duże sklepy

"Rzeczpospolia" broni interesów wielkich sieci supermarketów

Supermarketom stanowcze nie

Napiszemy nową ustawę o WOH

Nikt nie bronił interesów małych i średnich firm

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie hipermarketów

Prezydent Portugalii otworzy tysięczną Biedronkę

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *