Artykuły

PAP myli zasługi rządów

"Obniżenie składki rentowej i podatku dochodowego to zdaniem przedsiębiorców przykłady korzystnych dla nich rozwiązań, przyjętych w ciągu dwóch lat rządów Donalda Tuska", podała Polska Agencja Prasowa. A przecież te zmiany wprowadził poprzedni rząd PiS, Samoobrony i LPR.

 

Informacje za PAP powielił portal www.wyborcza.pl

Dwa lata rządu Tuska

A przecież obniżenie składki rentowej i podatku dochodowego to zasługa  poprzedniego rządu PiS, Samoobrony i LPR.  Chwaliłem ten rząd za to.

Ku swojemu zaskoczeniu, stwierdziłem nawet, że był to najbardziej liberalny rząd w historii Polski.

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (gdzie uczono mnie logiki) i Uniwersytecie Warszawskim (gdzie zachęcano mnie do odwagi) nauczyłem się wyciągać wnioski z tego co widzę i słyszę.

Kilka miesięcy temu napisałem, że Leszek Balcerowicz i inni członkowie Rady Polityki Pieniężnej na początku XXI wieku podnosząc stopy procentowe uratowali Polaków i Polskę przed pułapką zadłużeniową, w którą banki wpędziły Litwę, Łotwę, Estonię czy Islandię. 

Wspomnę też o twórcach i obrońcach specjalnych stref ekonomicznych, które przyciągnęły wiele zagranicznych firm.

O rządzie SLD, który przeprowadził obniżkę podatku CIT do 19 proc. 

I o koalicji PIS, Samoobrony i LPR, która wprowadziła wiele kolejnych korzystnych zmian podatkowych. To była najbardziej liberalna koalicja w historii Polski. Gdyby to przeczytał Andrzej Lepper, byłby bardzo zaskoczony. Ale takie są fakty.

Koalicji PiS, Samoobrona i LPR znacznie ograniczyła podatek spadkowy,  zmniejszyła stawki podatku PIT oraz niektóre stawki VAT, obniżyła składki rentowe, wprowadziła ulgę podatkową na dzieci  i zmniejszyła biurokrację podatkową.

Dla prosperity każdego społeczeństwa najważniejsze są zdrowe, konkurencyjne firmy i realne, przynoszące dochód na globalnym rynku, miejsca pracy.

Ograniczenie podatku spadkowego służy rozwojowi małych i średnich firm, choć efekty widać w długim okresie – kilkunastu, kilkudziesięciu lat.

Składka rentowa to akcyza narzucona na pracę. Powinna być jeszcze bardziej obniżona. Trzeba też ograniczać możliwości przechodzenia na renty.

Gdy są mniejsze narzuty na wynagrodzenia, jest mniej szarej strefy, przedsiębiorcy chętniej zatrudniają ludzi.

Służy temu też ograniczenie biurokracji podatkowej. To poprzednia kolacja sprawiła, że firmy nie muszą już co miesiąc składać deklaracji PIT 4 i CIT, wystarczy raz w roku.

Ulga podatkowa na dzieci pomaga rodzinom, które mają dzieci. To dobrze, bo bez dzieci każde społeczeństwo zapadnie się.

Ulga podatkowa na dzieci bardziej pomaga mniej zamożnym rodzinom. Dobrze jednak, że nie różnicuje się jej wysokości ze względu na dochody. Zamożnym rodzinom też należy się motywacja do zainwestowania w dzieci. Ponadto nie ma zbędnej biurokracji, zajmującej się ustalaniem wysokości dochodu (zbieranie zaświadczeń o dochodach, weryfikacja ich prawdziwości, ewidencja).

Podatki powinny być niskie i proste.

A PAP powinna podawać prawdziwe informacje.

Jerzy Krajewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *