Artykuły

Najlepsze przedsiębiorstwa Wielkopolski

Analiza kilkuletnich wyników finansowych 2354  firm Wielkopolski pokazuje najważniejsze  trendy w gospodarce tego regionu po wejściu do Unii Europejskiej. Najwyżej w rankingach są firmy związane z budownictwem, przemysłem elektromaszynowym, branżą motoryzacyjną i… turystyczną. Dobrze wypadają spółdzielnie rolnicze i firmy rolne.

Uwaga: Poniższy tekst ze zdjęciami i tabelami z magazynu "Europejska Firma" nr 3/3009  dostępny też jest w formacie PDF pod adresem: 

https://www.gepardybiznesu.pl/images/stories/magazyn/firmy.pdf

 

Najlepsze przedsiębiorstwa Wielkopolski

Analiza kilkuletnich wyników finansowych 2354  firm Wielkopolski pokazuje najważniejsze  trendy w gospodarce tego regionu po wejściu do Unii Europejskiej. Najwyżej w rankingach są firmy związane z budownictwem, przemysłem elektromaszynowym, branżą motoryzacyjną i… turystyczną. Dobrze wypadają spółdzielnie rolnicze i firmy rolne.

W pierwszej edycji Konkursu Gepardy Biznesu w 2006 r. analizowaliśmy tylko wyniki małych i średnich firm. Od drugiej badamy również finanse dużych przedsiębiorstw. Chcemy bowiem wiedzieć, co dzieje się w całym biznesie. Trendy w poszczególnych działach gospodarki bada również GUS, który zbiera dane od 2 milionów podmiotów gospodarczych. Analiza, którą przeprowadza Instytut Lokalnego Biznesu, jest drugą co do wielkości po GUS. W 2009 r. zbadaliśmy i oceniliśmy finanse prawie 15 tysięcy firm.

Największe badanie w Polsce

GUS zbiera dane od większej liczby firm, ale może je publikować tylko w wersji zagregowanej dla różnych działów gospodarki. Nasze badanie umożliwia  publikowanie wyników poszczególnych firm. Korzystamy z jawności danych w Krajowym Rejestrze Sądowym. To największa w Polsce analiza wyników finansowych firm. To jej zaleta. Niestety, jest przeprowadzana z kilkunastomiesięcznym opóźnieniem, bo potrzebny jest czas na spłynięcie sprawozdań finansowych do KRS, skopiowanie ich przez Wywiadowanię Gospodarczą InfoCredit, analizę, przekazanie do ILB i opisanie w magazynie „Europejska Firma”. To sprawia, że wysoko w naszym rankingu może być firma, która po kilkunastu miesiącach jest już bankrutem. Tak stało się w województwie łódzkim, gdzie wśród dużych firm pod względem dynamizmu na 10. miejscu jest Monnari Trade SA, która dzień po Konferencji Lokalnego Biznesu Województwa Łódzkiego w Łodzi 7 maja 2009 r. ogłosiła upadłość. Takie przypadki będą się zdarzały, szczególnie teraz, w okresie kryzysu.
Świadomie postawiliśmy na ilość kosztem aktualności. Badamy bowiem kilkuletnie trendy, a nie bieżącą sytuację finansową firm. Choć w czasach globalnego krachu nawet trendy się zmieniają.
W trzeciej edycji analizujemy wyniki finansowe za lata 2005–2007. To pierwszy trzyletni okres, w którym Polska była członkiem Unii Europejskiej. Badanie wyników 15 tysięcy przedsiębiorstw z 16 województw pokazuje już podstawowe trendy w biznesie i jak wiele skorzystaliśmy na akcesji.
W województwie mazowieckim najwyżej w rankingach są firmy związane z budownictwem, handlem wielkopowierzchniowym i inwestycjami kapitałowymi. Na Śląsku na czołowych miejscach są też firmy związane z górnictwem, branża motoryzacyjną, metalurgiczną  i… spożywczą. Dobrze wypadają spółdzielnie rolnicze.
W Wielkopolsce (województwa wielkopolskie i lubuskie) najwyżej w rankingach są firmy związane z budownictwem, przemysłem elektromaszynowym i spożywczym, branżą motoryzacyjną i… turystyczną.
W województwie wielkopolskim Wywiadowania Gospodarcza InfoCredit pozyskała dane o wynikach 2205 firm, a z województwa lubuskiego tylko 149 firm. To olbrzymia liczba danych i historii sukcesów do przedstawienia. Z konieczności przybliżamy więc głównie liderów naszych rankingów.
Przeanalizowaliśmy dane pod kilkoma względami. Skupiamy się głównie na dynamice wzrostu wartości rynkowej, liczonej przez porównanie wyników do spółek giełdowych. Skoro mamy wartość rynkową, pokazujemy też najcenniejsze firmy. Bardzo interesująca jest także analiza efektywności działania, którą prowadzimy przez porównanie stosunku zysku netto do przychodów operacyjnych. Przyglądamy się firmom również w układzie branżowym. Wyodrębniliśmy jedenaście branż od lat grupowanych dla liczenia wskaźników giełdowych przez „Rzeczpospolitą” i wiemy, kto w jakiej branży jest najdynamiczniejszy w każdym województwie.

Boom w budownictwie

Lata 2005–2007, za które wyniki finansowe analizujemy, to dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego spowodowany różnymi czynnikami, ale najważniejsze było zwiększenie dostępności kredytów dzięki spadkowi stóp procentowych i liberalizacji polityki kredytowej banków oraz zwiększenie optymizmu Polaków po wejściu do UE. Ludzie myśleli, że prosperity będzie trwała długo, dlatego przestali bać się kredytów na 30 lat. To spowodowało wzrost cen mieszkań i napływ kolejnych klientów do banków po kredyty, bo wydawało się, że ceny nadal będą rosły. Większy popyt windował jeszcze bardziej ceny mieszkań i zyski deweloperów. Dlatego wysoko w naszych rankingach jest sporo firm budowlanych, produkujących materiały budowlane, wynajmujących maszyny budowlane, deweloperów, agencji nieruchomości.
Boom był też w budownictwie komercyjnym (biura, sklepy, magazyny, fabryki) i infrastrukturalnym (drogi, sieci energetyczne, kanalizacyjne, wodociągowe, gazowe).
Ekspansję super- i hipermarketów obserwuję od kilkunastu lat. Przeorała ona naszą gospodarkę i życie społeczne. Wielu firmom, którym udało się przetrwać jako dostawcy sieci marketów, pomogła odnieść sukces. Wielu innym zabrała klientów i kanały dystrybucji, bo upadły małe i średnie sklepy. Pomogła przedsiębiorstwom budowlanym, które wyspecjalizowały się w budowie centrów handlowych.

Dynamiczne w województwie wielkopolskim

W województwie wielkopolskim zrobiliśmy zestawienie średnich firm o przychodach w 2005 r. do 40 mln zł i dużych o wyższych przychodach w 2005 r. Pod względem dynamizmu w gronie średnich firm wygrała spółka PUP  ELPROTECH Sp. z o.o. (www.elprotech.pl), która realizuje zadania inwestycyjne na terenie całej Polski oraz państw ościennych, wykonując kompleksową obsługę w zakresie instalacji elektrycznych silnoprądowych m.in. w obiektach: przemysłowych i motoryzacyjnych, hotelowych, bankowych, biurowych, służby zdrowia, handlowych, sanatoryjno-wczasowych, ochrony środowiska, lotniskach i drogowych (autostrady). Została zarejestrowana w grudniu 1988 r. Wielkiego skoku dokonała po wejściu Polski do Unii Europejskiej. W dwa lata jej wartość rynkowa wzrosła o 7818 procent, z 1,4 mln zł do 110,8 mln zł w końcu marca 2008 r.
Na drugim miejscu jest Firma Budowlana Antczak Marek Sp. z o.o. w Kaliszu. „Została założona w 1981 r. na bazie zakładu rzemieślniczego. W początkowym okresie głównym zakresem prac były roboty ogólnobudowlane i remontowe. Zdobyte w tym czasie doświadczenia oraz skrystalizowana kadra pracowników stanowiąca trzon firmy procentują do dziś. Obecnie firma rozwinęła się w przedsiębiorstwo zatrudniające blisko 200 pracowników, posiada nowoczesny sprzęt budowlany, własny węzeł betoniarski. Ogromny wpływ na dynamiczny rozwój firmy oraz wysoką jakość świadczonych usług ma zatrudnienie stałego zespołu wysoko wykwalifikowanych fachowców z długoletnim stażem w firmie. Kadra inżynieryjno-techniczna o dużej wiedzy i doświadczeniu zawodowym z niezbędnymi uprawnieniami, wdrażanie nowoczesnych technologii i materiałów, mechanizacja robót budowlanych oraz dbałość o warunki pracy załogi stanowią o sile i konkurencyjności firmy. Dynamiczny rozwój rynku deweloperskiego zdecydowanie wpłyną na kierunek działania firmy. Od lat dziewięćdziesiątych firma w systemie deweloperskim realizuje liczne inwestycje mieszkaniowe w różnych regionach Polski. Głównym rynkiem działania jest Kalisz, Warszawa, Poznań”, napisał Marek Antczak, prezes firmy na www.antczak.pl. W dwa lata jej wartość rynkowa wzrosła o 6180 procent, z 290 tys. zł do 18 mln zł w końcu marca 2008 r.
Na trzecim miejscu jest  TULCON SA z Ostrzeszowa (www.tulcon.pl). Głównymi kierunkami jej działania są budownictwo (realizacja budów w systemie generalnego wykonawstwa),transport międzynarodowy i krajowy, wynajem żurawi dźwigowych i samochodowych, sprzętu budowlanego, kontenerów, baraków budowlanych oraz produkcja kontenerów budowlanych i sanitarnych oraz zapleczy biurowo-socjalnych. W dwa lata jej wartość rynkowa wzrosła o 5667 procent, z 2,1 mln zł do 123 mln zł w końcu marca 2008 r.
W grupie dużych firm na pierwszym miejscu jest Trasko-Invest Sp. z o.o. w Ostrzeszowie. Jest firmą budowlaną działającą od 1999 roku. Wykonuje usługi na rynku polskim, a także poza granicami kraju (Rosja, Ukraina, Białoruś). Specjalizuje się w generalnym wykonawstwie obiektów w sektorze budownictwa ogólnego i przemysłowego. „Zaufali nam m.in. tacy klienci, jak: Auchan, Kronospan Grupa Polska, Classen, Międzynarodowe Targi Poznańskie”, chwali się firma na stronie www.trasko.pl. W dwa lata jej wartość rynkowa wzrosła o 2553 procent, z 33,4 mln zł do 885,4 mln zł w końcu marca 2008 r.
Na drugim miejscu uplasowała się Ecco Holiday Sp. z o.o. w Poznaniu. „Jesteśmy organizatorem wycieczek czarterowych działającym na polskim rynku już od 2002 roku, kiedy to jako pierwszy polski touroperator, zaproponowaliśmy naszym klientom wakacje czarterowe w tak odległym miejscu, jak Tajlandia”, czytamy na stronie www.eccoholiday.com. „Nasza firma specjalizuje się w turystyce czarterowej w rejonie Morza Śródziemnego. Naszymi silnymi kierunkami są Grecja (zwłaszcza wyspy) i Majorka. Z roku na rok poprawia się tam jakość i różnorodność naszej oferty. Na rynku polskim wyróżniamy się również wysokiej jakości produktem na Teneryfie (bardzo dobre hotele 3-, 4- i 5-gwiazdkowe). Dostosowujemy się do potrzeb rynku. Naszym kluczowym produktem są hotele 3- i 4-gwiazdkowe z pakietem all inclusive. Na wybranych kierunkach (Turcja, Egipt) oferujemy również hotele 5-gwiazdkowe, cieszące się niezmienną popularnością wśród naszych klientów. Z roku na rok staramy się poszerzać naszą ofertę, jeżeli chodzi o wyloty z lotnisk lokalnych. Ecco Holiday jako jeden z nielicznych touroperatorów, zabezpiecza swoją działalność umową ubezpieczenia na rzecz klientów. W ramach takiej umowy (ubezpieczenie OC) wycieczka każdego klienta Ecco Holiday objęta jest gwarantowaną sumą ubezpieczenia, od 16 grudnia 2009 r. będzie to kwota 2000 euro na osobę”, mówi Inga Rosiak, prezes Ecco Holiday Sp. z o.o. w Poznaniu. Warto zwrócić uwagę, w jak krótkim czasie udało się zbudować w turystyce firmę osiągająca przychody ponad 130 mln zł. W dwa lata jej wartość rynkowa wzrosła o 2971 procent, z 3 mln zł do 54,8 mln zł w końcu marca 2008 r.
Trzecie miejsce zajęła CD Partner Sp. z o.o. (www.cdpartner.pl), która od 1993 r. zajmuje się hurtową sprzedażą piwa, wina, napojów i wód mineralnych. Ma oddziały w Poznaniu (centrala), Zielonej Górze, Lesznie, Gnieźnie i Inowrocławiu, które obsługują klientów znajdujących się na ich obszarze działania. Obsługa odbywa się przez przedstawicieli handlowych w systemie przedsprzedaży, z dowozem towaru w ciągu 24 godzin od chwili złożenia zamówienia.

Cenne w województwie wielkopolskim

W czołówkach rankingów dynamicznych firm dominują polskie podmioty. Natomiast w gronie najcenniejszych firm województwa wielkopolskiego przewagę mają zagraniczne koncerny. W pierwszej dziesiątce polskie są tylko Enea SA oraz  PBG SA.
Ranking wygrała Enea z wartością  9,8 mld zł.  Powstała w 2003 r., gdy Energetyka Poznańska SA przejęła majątki Energetyki Szczecińskiej SA, Zakładu Energetycznego Gorzów SA, Zielonogórskich Zakładów Energetycznych SA oraz Zakładu Energetycznego Bydgoszcz SA. Celem połączenia było utworzenie silnego podmiotu działającego na rynku dystrybucji i obrotu energią elektryczną w północno-zachodniej Polsce. W październiku 2007 r. Enea nabyła 100 proc. w Elektrowni Kozienice. Według danych za 2007 rok udział spółki w rynku wytwarzania energii elektrycznej w Polsce w ujęciu ilościowym wyniósł 7,9 proc. Od jesieni 2008 r. jej akcje notowane są na GPW. 17 września 2009 r. 76,5 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy miał Skarb Państwa, a 18,7 proc. szwedzki koncern energetyczny Vattenfall Aktiebolag.
Na drugim miejscu jest Kompania Piwowarska SA w Poznaniu, należąca do  globokoncernu SABMiller plc, jednej z czołowych firm piwowarskich na świecie, produkującej i dystrybuującej piwo na sześciu kontynentach. Na trzecim – Volkswagen Poznań Sp. z o.o., własność globokoncernu motoryzacyjnego Volkswagen.
Na ósmym jest PBG. „Był rok 1994. Mieliśmy pomysł na biznes. I tak powstał garażowy Piecobiogaz. Dziś giełdowe PBG stoi na czele grupy firm zatrudniającej kilka tysięcy osób. Stale doskonalimy organizację, dochowując wierności naszym wartościom, takim jak: JAKOŚĆ, SKUTECZNOŚĆ, NOWOCZESNOŚĆ. Jesteśmy z tego dumni!”, napisali Małgorzata i Jerzy Wiśniewscy na stronie  www.pbg-sa.pl. Bo i mają z czego być dumni. PBG to jeden z największych sukcesów polskich przedsiębiorców. „Spółka zajmuje się projektowaniem, wykonawstwem oraz naprawami rurociągów i urządzeń do transportu ropy naftowej, gazu ziemnego, wody i ścieków, infrastruktury dla ciepłownictwa oraz infrastruktury do magazynowania paliw. Wytwarza także instalacje LNG i rurociągi z polietylenu. Jej kapitalizacja 29 sierpnia 2008 r. wynosiła ponad 3 miliardy złotych. Od 15 czerwca 2007 r. jej akcje wchodząca w skład prestiżowego indeksu WIG20 na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych”, podała Wikipedia. W naszym zestawieniu 31 marca 2008 r. spółka została wyceniona na 2,1 mld zł.
Na 17. miejscu jest Przedsiębiorstwo Barbara Kaczmarek S.J. w Malewie, wycenione na 1,2 mld zł.  To największa prywatna firma w swojej branży – należy do ścisłej czołówki producentów systemów instalacyjnych z tworzyw sztucznych. „Historia spółki sięga 1985 roku, kiedy działalność rozpoczęła firma PPHT Barbara Kaczmarek – Malewo, zarządzana przez czterech braci, rozpoczynając od produkcji folii galanteryjnej i technicznej z PVC. Sześć lat później nastąpił pierwszy krok w kierunku dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa. W nowo wybudowanych od podstaw halach rozpoczęto produkcję rur osłonowych, kanalizacyjnych i wodociągowych z PVC, a w roku 1994 uruchomiono linię do produkcji rur z PE przeznaczonych do transportu paliw gazowych i wody pitnej. Obecnie produkcja odbywa się w dwóch nowoczesnych zakładach (Malewo – PVC ), (Piaski – PE) wyposażonych w najlepsze w swojej klasie linie technologiczne renomowanych firm, sterowane komputerowo maszyny i urządzenia do ciągłego pomiaru grubości ścianki, co zapewnia zachowanie niezmiennych parametrów zgodnych z obowiązującymi normami, produkowane na najwyższej klasy urządzeniach. Dynamiczny rozwój firmy to owoc przemyślanych decyzji i dalszych inwestycji wychodzących naprzeciw potrzebom rynku i oczekiwaniom klientów. Realizując nasze zamierzenia, zapewniliśmy sobie ustabilizowaną i pewną pozycję na rynku krajowym. Od samego początku swoją uwagę koncentrujemy na jakości produkowanych materiałów, dlatego też w firmie został wdrożony system zapewnienia jakości ISO 9001. Stawiamy na profesjonalizm i ekologiczne rozwiązania”, czytamy na stronie www.kaczmarek2.pl.
Bardzo wysoko – na 928 mln zł – wyceniona jest też Jutrzenka Holding SA w Opatówku, giełdowa spółka kontrolowana i kierowana przez Jana Kolańskiego, niezwykłego polskiego przedsiębiorcę, któremu udała się niezwykła rzecz – w 2004 r. odkupił poznańską Goplanę od globokoncernu Nestlé.

Najefektywniejsze w województwie wielkopolskim

Porównanie stosunku zysku netto do przychodów operacyjnych w kilkuletnich okresach promuje firmy deweloperskie i inwestycyjne, które od czasu do czasu sprzedają swoje inwestycje, a wtedy ich zysk bywa wyższy od przychodów operacyjnych.
Wśród 2205 firm województwa wielkopolskiego  najefektywniejsze to: FRILI PROPERTIES POLSKA Sp. z o.o. w Lesznie, JAKRO Sp. z o.o. w Poznaniu oraz  Lech Premium Sp. z o.o. w Poznaniu.
Pierwsza z tych firm rozpoczęła działalność w Polsce w 1997 r. Jedynym jej udziałowcem jest BONNIER MAGAZINE GROUP, która należy do szwedzkiego koncernu medialnego Bonnier AB. Przedmiotem działalności Frili Properties Polska są inwestycje w nieruchomości. Oferuje wynajem powierzchni biurowej, handlowo-usługowej, produkcyjnej i magazynowej. Ma nieruchomości głównie w Lesznie. Obecnie na stronie www.frili.com.pl oferuje na sprzedaż nowoczesny budynek biurowo-magazynowy w tym mieście.
Firma JAKRO istnieje od 1992 roku. Kapitał firmy jest w 100 procentach polski. Na początku główną jej działalnością było zarządzanie i wynajem powierzchni handlowych. Od 1993 do 2006 roku prowadziła Polskie Centrum Handlowe WILMARKT w Poznaniu. Następnie rozszerzyła  działalność o hotelarstwo i gastronomię. Od 2001 roku prowadzi LAKE HOTEL w Dymaczewie koło Poznania, który pełni też rolę Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnego i rekreacyjnego dla firm. Ponadto zajmuje się również wynajmem i obrotem nieruchomościami, pośrednictwem finansowym oraz działalnością deweloperską o charakterze mieszkaniowym, usługowym i hotelowym. Jest otwarta na wszelkie propozycje współpracy z firmami i osobami prywatnymi w wymienionym zakresie.
Lech Premium Sp. z o.o. w Poznaniu jest zagadkowa. Nie ma własnej strony internetowej. Z informacji podanych w serwisie Infoveriti.pl wynika, że zatrudnia do 5 osób. Jej zysk netto z reguły jest wyższy od przychodów operacyjnych.
Na czwartym miejscu jest Inwest Konsulting SA, która niedawno zmieniła nazwę na INVESTcon GROUP SA. To grupa, która doradza firmom i samorządom, jak pozyskać finansowanie, ale  również sama inwestuje pieniądze w perspektywiczne spółki. W skład grupy wchodzą: IPO Doradztwo Strategiczne Sp. z o.o. w Warszawie, Inwest Finance Sp. z o.o. w Poznaniu, MAKORA Huta Pięknego SA w Krośnie, Inwest e-Finance Sp. z o.o. w Poznaniu.
Na piątym miejscu jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile, której przychody systematycznie rosną, a zyski wahają się, niemniej średni stosunek zysku netto do przychodów operacyjnych z trzech lat w wysokości 62 proc. jest imponujący.

Dynamiczne w województwie lubuskim

W województwie lubuskim znaleźliśmy tylko 64 Gepardy Biznesu, czyli firmy, których wartość rynkowa w dwa lata wzrosła o więcej niż 20 proc, dlatego nie rozbiliśmy rankingu na przedsiębiorstwa średnie i duże. Zwycięzcą rankingu jest LfC Sp. z o.o. w Zielonej Górze
„Nie idziesz do przodu, nie wyprzedzasz – zostajesz w tyle. W myśl tej zasady już od ponad 20 lat działa nasza firma – europejski lider w zakresie projektowania i produkcji sprzętu medycznego do leczenia dysfunkcji kręgosłupa. LfC prowadzi interdyscyplinarną, innowacyjną działalność w zakresie badawczo-rozwojowo-produkcyjnym, w obszarze high-tech wyrobów i technologii medycznych, inżynierii biomedycznej, bionanomateriałów stosowanych w neurochirurgii i ortopedii. Jako pierwsza polska firma prywatna otrzymała status Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR). Było to konsekwencją przyjętej przez nas strategii proinnowacyjnej z położeniem nacisku na wdrożenia, wspartej czynnym udziałem w międzynarodowych projektach. Właśnie działalność na polu badawczo-rozwojowym stanowi przyczynę rosnącej pozycji firmy. Potwierdzeniem dobrze obranej drogi są efekty. Firma ma stałą pozycję w Europie, jest znana jako innowacyjna firma w świecie. Swoje unikatowe rozwiązanie (metody chirurgiczne, implanty kręgosłupowe, procedury wszczepiania i system szkolenia chirurgów) sprzedała już do Stanów Zjednoczonych”, mówi Lechosław Ciupik, prezes LfC Sp. z o.o. w Zielonej Górze. W dwa lata jej wartość rynkowa wzrosła o 1382 procent, z 10 mln zł do 148,5 mln zł w końcu marca 2008 r.
Historia  Meprozet Stare Kurowo Sp. z o.o., która jest na 2. miejscu, sięga początku lat sześćdziesiątych, kiedy państwowe przedsiębiorstwo uruchomiło produkcję wyrobów z drutu. Dziś firma jest prywatna. Głównym obszarem jej działalności są konstrukcje stalowe hal, ogrodzenia z siatki zgrzewanej, wygrodzenia dla bydła. Jej nowoczesny park maszynowy umożliwia również cynkowanie ogniowe oraz wysokotemperaturowe. Produkcję kieruje zarówno na rynek krajowy, jak i od wielu lat na rynki zagraniczne – głównie do Niemiec, Danii, Holandii. „Obecnie Meprozet Stare Kurowo zatrudnia 168 pracowników. Około 50 proc. przychodów firma uzyskuje z eksportu. Eksportowanych jest 90 proc. wyrobów gotowych firmy”, czytamy na stronie www.meprozet.biz.pl. W dwa lata jej wartość rynkowa wzrosła o 887 procent, z 5 mln zł do 50,1 mln zł w końcu marca 2008 r.
Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Sp. z o.o. w Zielonej Górze jest na lubuskim rynku budowlanym od 1956 r. Ma długoletnią tradycję, doświadczenie, liczne referencje, znaczny potencjał techniczny oraz doświadczoną kadrę inżynieryjno-techniczną. Buduje, jako generalny wykonawca i podwykonawca, budynki jedno- i wielorodzinne, przemysłowe i inne. Realizuje kompleksowo roboty budowlane, instalacyjne i sieciowe w branży elektrycznej, sanitarnej, grzewczej, wykonuje prace wentylacyjne, ziemne i drogowe. Prowadzi sprzedaż betonu towarowego, płyt stropowych i innych prefabrykatów z własnej wytwórni. Wykonuje badania laboratoryjne i ekspertyzy betonu. Zajmuje się sprzedażą i naprawą elektronarzędzi. Wynajmuje sprzęt budowlany, naprawia pojazdy. Firma dobrze wykorzystała czas po akcesji do UE. Jej wartość wzrosła o 847 proc. z 13,9 mln zł do 131,6 mln zł.

Cenne w województwie lubuskim

Wśród 149  firm województwa lubuskiego najcenniejsze 31 marca 2008 r.  okazały się KRONOPOL Sp. z o.o. w Żarach (wartość rynkowa 3 mld zł), ARCTIC PAPER KOSTRZYN SA w Kostrzynie nad Odrą (754 mln zł) i V&S Luksusowa Zielona Góra SA w Zielonej Górze (649 mln zł). Wszystkie są w rękach zagranicznego kapitału.
Firma Kronopol powstała w 1994 r. w wyniku przekształcenia ówczesnych Zakładów Płyt Wiórowych w spółkę Skarbu Państwa ze szwajcarską Grupą Krono Holding AG. Od 1999 r. właścicielem wszystkich akcji jest strona szwajcarska. W skład Grupy Krono obok Kronopolu wchodzą zakłady w Szwajcarii, Francji, Niemczech, na Węgrzech, Rosji i na Ukrainie. Kronopol jest jednym z największych na świecie producentów płyt i wyrobów drewnopochodnych. Najnowocześniejsze technologie produkcji i standardy kontroli jakości (ISO 9001:2000) wraz z wieloletnim doświadczeniem grupy są znaczącym kapitałem wniesionym do Polski. Jako jedyny zakład na świecie posiada prasy produkcji ciągłej typu ContiRoll dla wszystkich trzech rodzajów płyt drewnopochodnych (płyta wiórowa, MDF, OSB). Łączna produkcja roczna to około 1,3 mln m sześc. płyt. Firma eksportuje do ponad 50 krajów na całym świecie.
Minister przekształceń własnościowych 7 października 1993 r. sprzedał 80 proc. akcji Kostrzyńskich Zakładów Papierniczych SA szwedzkiemu koncernowi papierniczemu TREBRUK AB, a pozostałe 20 proc. akcji otrzymała załoga. Obecnie Arctic Paper Kostrzyn SA jest największym producentem papierów offsetowych w Polsce oraz drugim co do wielkości producentem papierów graficznych. W kostrzyńskiej papierni wytwarzane są najwyższej jakości niepowlekane papiery bezdrzewne. Ich produkcja odbywa się w nowoczesnym, bezpiecznym środowisku pracy, w warunkach przyjaznych otoczeniu naturalnemu. Firma zatrudnia 422 pracowników. Wartość nakładów inwestycyjnych poniesionych od 1993 r. to 212 mln USD. Obecnie firma 70 proc. produkcji eksportuje.
V&S Luksusowa Zielona Góra SA jest producentem wódek czystych, takich jak: Polska Wódka, Pan Tadeusz oraz wódek smakowych: Polska Wiśniowa, Polska Gorzka, Siwucha, jak również Ginu Lubuskiego, Dark Whisky, Capri Bitter oraz brandy: Carignac, Robespierre. W ofercie firmy znajdują się także rumy, likiery i kremy. W maju 2003 r. producent dołączył do V&S Group, który jest jednym z największych na świecie producentów i dystrybutorów alkoholu. W asortymencie firmy znajdują się marki globalne (jak choćby ABSOLUT) oraz lokalne, które dystrybuowane są na wielu międzynarodowych rynkach. Grupa ma obecnie 12 oddziałów na całym świecie i sprzedaje swoje produkty na 125 rynkach. Firma matka, V&S Vin & Sprit AB, jest firmą państwową należącą do szwedzkiego Skarbu Państwa.
Polskie przedsiębiorstwo jest dopiero na 7. miejscu – to DIAMENT Sp. z o.o. Poszukiwania Naftowe, której właścicielem jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA w Warszawie.

Efektywne w województwie lubuskim

Wśród 149 firm województwa  lubuskiego najefektywniejsze okazały się: Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA w Kostrzynie nad Odrą, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim oraz Wydawnictwo Podatkowe GOFIN Sp. z o.o. w Gorzowie Wielkopolski.
SSE ma wysokie zyski, by sprzedaje cenne nieruchomości. Wysoka pozycja kolejnej szkoły wyższej jeszcze raz pokazuje, że edukacja to niezły biznes.
Na edukacji, z tym że podatkowej, swój sukces opiera Wydawnictwo Podatkowe GOFIN Sp. z o.o., które wydaje ogólnopolską „Gazeta Podatkowa” oraz czasopisma: „Biuletyn Informacyjny”, „Ubezpieczenia i Prawo Pracy”, „Poradnik VAT”, „Przegląd Podatku Dochodowego” i „Zeszyty Metodyczne Rachunkowości”. Prowadzi też tematyczne serwisy internetowe. Średni stosunek zysku netto do przychodów operacyjnych w latach 2005–2007 na poziomie 35,5 proc. jest do pozazdroszczenia.
W rankingu efektywności wysoko, na piątym miejscu jest LfC Sp. z o.o., lider pod względem efektywności.
 

Gepardy Biznesu 2009

Siedemnaście przedsiębiorstw z Wielkopolski, które nadesłały wyniki finansowe na konkurs Gepardy Biznesu 2009, to klienci banków spółdzielczych. Z reguły to nieduże firmy, nieprowadzące pełnej rachunkowości. Dlatego nie jest wyceniana ich wartość rynkowa, lecz tylko dynamika przychodów i zysku netto.
W Wielkopolsce wygrał Zakład Produkcyjno-Handlowy „Neltex” Kornelia Koteras w Kuszewie. Firma jest na rynku od 1990 roku. Produkuje bieliznę dzienną dla dzieci i dorosłych w 100 proc. Bawełnianą, głównie z przędz czesanych. Wykonuje też  usługi szwalnicze na zamówienie. Więcej o firmie pod adresem www.neltex.pl
O sukcesie polskiej gospodarki w ostatnich latach zdecydowały zagraniczne koncerny, które zmodernizowały kupione przedsiębiorstwa i przeniosły do nas dużą część swojej produkcji, oraz setki tysięcy małych polskich firm, których sporo (20–25 proc) obsługują banki spółdzielcze. Obie grupy wykorzystały nasz atut – sumiennych, zaradnych, dobrze wykwalifikowanych pracowników, którzy nie mają zbyt wygórowanych wymagań płacowych. Dzięki temu sukces odnieśliśmy wszyscy.

Jerzy Krajewski

 

Bohaterowie naszych czasów

Gdy przyjrzymy się czołówce rankingów Wielkopolski, szczególnie najcenniejszych firm, dostrzeżemy, że kapitał zagraniczny odgrywa wielką rolę w naszej gospodarce. W naszych zestawieniach dużo jest jednak również polskich firm, których założyciele odnieśli sukcesy na rynku, zaczynając od zera, bez kapitału i wiedzy, jak prowadzić biznes. Przedstawiciele wyróżnionych firm w swoich wypowiedziach często podkreślają rolę swoich pracowników.

Radosław Olek, Członek Zarządu Ecco Travel sp. z o.o. w Poznaniu

Ecco Travel koncentruje się na sprzedaży wybranych popularnych kierunków, oferując szerokie portfolio wyjazdów egzotycznych – indywidualnych i grupowych. Do atutów swej oferty, a jednocześnie przyczyn sukcesu zalicza właśnie szerokie portfolio, systematycznie ulepszane i rozszerzane. Bardzo ważna jest też elastyczność w pracy z klientami i agentami sprzedaży. Firma współpracuje ze sprawdzoną kadrą polskich pilotów. Ma bardzo dobrą stałą współpracę z kontrahentami zagranicznymi. Proponuje zoptymalizowane wycieczki objazdowe (minimum 7, maksimum 18 dni) z możliwością przedłużenia pobytu o indywidualne wakacje w hotelach plażowych. Ofertę wyróżnia konkurencyjność cenowa. Szerokie jest przy tym portfolio hoteli od 2- do 5-gwiazdkowych z naciskiem na dobrej jakości obiekty all inclusive.  Kładziemy nacisk na wysokiej jakości przeloty rejsowe sprawdzonymi liniami lotniczymi. Istnieje możliwość wylotów z polskich lotnisk lokalnych (m. in. Poznań, Kraków, Katowice, Wrocław, Gdańsk) oraz z Berlina.

 

Andrzej Korcik, Prezes UNI-TRUCK Sp. z o.o. w Zielonej Górze

Zawsze stawiałem na rozwój – zarówno sieci dealerskiej IVECO, jak i produktów i usług oferowanych przez UNI-TRUCK. Dlatego mamy siedem oddziałów Iveco, a także dział zabudów autoryzowany przez firmę Aluvan (w Nadarzynie), stację kontroli pojazdów (w Zielonej Górze) oraz myjnię samochodów ciężarowych. Jesteśmy również dealerem Fiata Professional (we Wrocławiu). Głównym czynnikiem sukcesu jest ciągłe obserwowanie rynku, nastrojów na nim panujących oraz reagowanie na wszelkie zmiany na nim zachodzące. Ważne jest, aby wyszukać niszę na rynku, zdiagnozować oczekiwania klienta, dostarczyć mu najlepsze z możliwych rozwiązanie opierające się na dobrym biznesplanie oraz badać skutki podjętego działania. Brak któregokolwiek z tych elementów skazuje każde przedsięwzięcie na porażkę. Czasami najlepsze rezultaty przynoszą niestandardowe inicjatywy.

Plany na najbliższą przyszłość to przede wszystkim utrzymanie dotychczasowej pozycji firmy w sytuacji kryzysu gospodarczego, który nie oszczędza branży motoryzacyjnej, w której działamy, oraz dalszy intensywny rozwój.

 

Andrzej Kareński-Tschurl, prokurent w Ceramica Group Sp. z o.o. w Podstolicach w gminie Nekla

Od 20 lat oferujemy produkty luksusowe. W naszym kraju, gdzie ze zrozumiałych względów nie było na nie zapotrzebowania w poprzednim okresie, niesłychanie istotne stało się zdobycie zaufania klientów do marki. Dlatego uważamy, że najważniejszym sukcesem jest osiągnięcie wiarygodności firmy. Nasze ceny nie są niskie. Ale są adekwatne do wartości produktów. W zalewie taniej masówki ogromne znaczenie ma wzornictwo. A w wyrobach firmy Rosenthal wykorzystuje się projekty takich artystów, jak: Salvador Dali, Walter Gropius, Andy Warhol czy Gianni Versace. Oferujemy również powszechnie znaną, ręcznie malowaną porcelanę miśnieńską. Mamy własną sieć handlową: 18 placówek w największych miastach. Organizujemy też wystawy, między innymi w tym roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W ten sposób budujemy prestiż firmy. W tym roku wprowadziliśmy nową markę – Lenox. To amerykańska porcelana najwyższej jakości. Używana jest między innymi w Białym Domu – siedzibie amerykańskich prezydentów. I tak ją reklamujemy.

Robert Szymor, Wiceprezes Zarządu  Pekabex  BET Sp. z o.o. w Poznaniu

Każde wyróżnienie jest dla naszej firmy z jednej strony powodem do zadowolenia, a z drugiej – kolejnym wyzwaniem, aby nie zawieść naszych klientów, pracowników i szerokiej grupy współpracowników. Wyróżnienie, jakie otrzymaliśmy, jest potwierdzeniem konsekwentnych działań związanych z poprawą naszych usług. Mimo że firma związana jest z bardzo zachowawczą dziedziną, jaką jest budownictwo, w ciągu ostatniego roku wprowadziliśmy nowe produkty, wykorzystujące nowoczesną technologię i dzięki temu utrwalamy naszą pozycję na liście największych producentów prefabrykatów w Polsce. Rzetelność naszej firmy oraz jakość produktów dzięki systemowej kontroli na każdym etapie produkcji gwarantuje ich wysoką jakość i tym samym trwałość wznoszonych budowli. Oczywiście celem jest zysk, ale nie byłby on możliwy bez zagwarantowania klientowi najwyższej jakości produktu, sprawnej organizacji, szybkiego tempa robót oraz profesjonalnej kadry technicznej. Cieszymy się, że dynamiczny rozwój naszej firmy został zauważony.

Bolesław Jerzy Stasik, Prezes Wielkopolskiego Przedsiębiorstwa Inżynierii Przemysłowej S.J. w Poznaniu

Dlaczego nasza firma rozwija się tak dynamicznie? Po pierwsze: jesteśmy firmą rodzinną, co oznacza, że jesteśmy bardziej zaangażowani w jej rozwój. Pracujemy nie tylko na markę naszej firmy ale także na nasze nazwisko. Po drugie: przez lata naszej działalności nauczyliśmy się słuchać klientów, więc nasze usługi są odzwierciedleniem ich potrzeb. Doradzamy klientom na każdym etapie projektu, czym zdobywamy ich zaufanie. Potrafimy rozwiązywać indywidualne problemy naszych klientów pojawiające się w procesie inwestycyjnym.  Po trzecie: mamy unikalną w skali kraju kompleksową ofertę – od budownictwa przemysłowego, poprzez rozwiązania z zakresu logistyki przemysłowej, automatyzacji procesów produkcyjnych oraz systemów oczyszczania powietrza i ochrony jakości produkcji. I wreszcie: mamy bardzo duże doświadczenie – możemy pochwalić się ponad 100 zrealizowanymi obiektami o łącznej powierzchni 350 000 mkw. Nasze doświadczenie oparte jest na doskonałej, zaangażowanej kadrze wykształconych pracowników.

Marek Śliwka, właściciel Biura Podróży LOGOS TRAVEL w Poznaniu

W tym roku obchodzimy piętnastą rocznicę obecności na rynku. Od początku nasza oferta ukierunkowana była na obsługę klientów, którzy mają ambitne podejście do zwiedzania świata, nie boją się wyzwań i trudów podróży, chcą za życia zobaczyć świat w każdym wymiarze i w każdej odsłonie, zarówno od strony blasków, jak i jego cieni. To, co nas odróżnia od konkurencji, to zasada, że nie koloryzujemy rzeczywistości. Nasze katalogi sygnowane hasłem ,,Podróże z pasją” nie epatują tanim blichtrem. Kolorystyka utrzymana jest w spokojnej tonacji. Cuda świata bowiem najlepiej oglądać w oryginale.  Organizujemy wycieczki i wyprawy do ponad 130 krajów świata. Zmonopolizowaliśmy wyjazdy do Kamerunu, Gabonu, Butanu, Konga, Afganistanu , a także na Papuę- Nową Gwineę i Antarktydę. Oferujemy produkt wyjątkowo wysoko przetworzony i stawiamy na kwalifikacje personelu. Mamy najlepszych w Polsce pilotów. Są to prawdziwi pasjonaci zwiedzania świata, którzy potrafią imponować swoją wiedzą i zarażać entuzjazmem do podróżowania. Prowadzimy także ciągły monitoring pracy naszych kontrahentów. Pracownicy merytoryczni biura z kolei podnoszą swoje kwalifikacje, uczestnicząc w specjalistycznych kursach i wyjazdach. Nasze działania i starania o wysoką jakość obsługi klienta zostały zauważone i docenione przez środowisko turystyczne. W roku 2000 otrzymaliśmy nagrodę Polskiej Izby Turystyki ,,Globus 2000” za najlepszy produkt w zakresie turystyki wyjazdowej. W 2001 roku przyznano nam certyfikat ,,Wielkopolska Jakość”, a w 2002 roku z kolei Certyfikat ,,Najlepsza Jakość Usług”. Plasujemy się także bardzo wysoko w różnych rankingach. Od lat jesteśmy wymieniani przez „Rynek Turystyczny” w tzw. Złotej Pięćdziesiątce Polskich Firm Turystycznych. Zajmujemy także wysokie notowania w rankingu ,,Rzeczpospolitej” na najbardziej polecane przez turystów biuro podróży. Mamy także wiele dyplomów i podziękowań od firm oraz instytucji, gdzie występowaliśmy jako sponsor szlachetnych akcji, np.: ,,Postaw Serce Na Nogi”, ,,Rzuć Palenie”, ,,Tybet w Poznaniu” i wiele innych. Wszystko to składa się na sukces firmy, jakim jest zajęcie pozycji lidera wyjazdów egzotycznych.

Waldemar Dybiona, Prezes Zarządu FEM – 1 Sp. z o.o.  w Koninie

Nasza firma powstała w 1999 roku na bazie wydziału elektrycznego Fabryki Urządzeń Górnictwa Odkrywkowego FUGO SA. Firma kontynuuje działalność usługową, która obejmuje przeglądy i remonty kapitalne maszyn elektrycznych. Zajmujemy się również diagnostyką maszyn oraz kompleksową obsługą zespołów napędowych i ciągów technologicznych. Nasze usługi świadczone są głównie dla sektorów: energetycznych, górniczych, cementowych, papierniczych i przedsiębiorstw komunalnych. Spółka ma stabilną pozycję na rynku polskim. Doświadczenie pracowników, ich zaangażowanie oraz ciągle udoskonalane zaplecze techniczne gwarantuje firmie dynamiczny rozwój, który przyczynił się do kilkakrotnego nagrodzenia Gazelą Biznesu oraz obecnie Gepardem Biznesu 2008. Spółka wdrożyła oraz utrzymuje Zintegrowany System Zarządzania oparty na normach ISO-9001:2008, ISO 14001:2004 oraz PN-N 18001:2004. Produkt oferowany przez FEM – 1 Sp. z o.o. ściśle odpowiada wymogom tych norm. Ciągłe doskonalenie firmy oraz podnoszenie kwalifikacji pracowników gwarantuje klientom produkt, który spełnia ich wymogi i oczekiwania.

 

Janusz Tomaszkiewicz, Prezes Zarządu Envirotech sp. z o.o. w Poznaniu

Dynamiczny rozwój naszej firmy jest wynikiem przyjętej przed laty strategii, dzięki której jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do wykonywania specjalistycznych robót nie tylko na rynku ciepłowniczym (na którym firma zdobyła renomę już w latach dziewięćdziesiątych), ale przede wszystkim na rynku gospodarki wodno-ściekowej. To efekt m.in. optymalizacji struktury firmy, rozwinięcia aktywności marketingowej w segmencie przedsiębiorstw wodociągów i kanalizacji, nawiązania partnerskiej współpracę z wieloma specjalistycznymi kooperantami, pozyskania do pracy ambitnych i kreatywnych absolwentów Politechniki Poznańskiej oraz wdrożenia motywacyjnego systemu wynagrodzeń. Dodam, że nasi klienci cenią sobie oferowane przez nas technologie i jakość świadczonych usług, dlatego aktualnie realizujemy wiele prestiżowych kontraktów z zakresu budowy i modernizacji: oczyszczalni ścieków, stacji uzdatniania wody, pompowni wody i przepompowni ścieków, ciepłowni, kotłowni i węzłów cieplnych oraz termomodernizacji obiektów z wykorzystaniem nowoczesnych, odnawialnych źródeł ciepła, takich jak instalacje solarne i pompy ciepła.
Cieszę się, że firma Envirotech właśnie teraz znalazła się w tak dobrym momencie swojego rozwoju, gdyż w roku bieżącym obchodzimy 20. rocznicę naszej działalności. Osiągnięty sukces jest zatem dla mnie nie tylko powodem do satysfakcji, ale i najlepszą nagrodą jubileuszową.

 

Włodzimierz Michalewski,  Prezes Zarządu EKOMAX Sp. z o.o. w Licheniu Starym

Przedsiębiorstwo EKOMAX, zorganizowane w formie spółki z o.o., funkcjonuje na rynku od ponad 10 lat. Jesteśmy niszową firmy, która specjalizuje się w obsłudze inwestycji w zakresie folii i pianek budowlanych, geomembran, geokrat oraz welonu szklanego. Współpracujemy z naszymi klientami, preferując bezpośrednie kontakty biznesowe, co umożliwia dokładne rozpoznanie potrzeb i oczekiwań odbiorców. Przyczynia się to również do budowania wieloletnich relacji handlowych opartych na wzajemnym zaufaniu. Naszymi głównymi atutami są: wiarygodność, niezawodność dostaw i doradztwo techniczne w zakresie oferowanych towarów. W swoich działaniach kierujemy się dobrem klientów, a nie wyłącznie efektami ekonomiczno-finansowymi. Mimo to od wielu lat notujemy wzrost sprzedaży oraz wypracowujemy zyski.  Znalazło to odzwierciedlenie w otrzymaniu tytułów: Gazela Biznesu, Diament Forbesa, Gepard Biznesu, co jest dla nas ogromnym wyróżnieniem wzrostu wartości firmy oraz przyjętej właściwej polityki sprzedaży. Nasz rozwój opieramy na wypracowanych własnych środkach (nie korzystając z kredytów) oraz wiarygodności i stabilności wypracowanej przez zaangażowanie załogi firmy. Jesteśmy przekonani, że kontynuacja dotychczasowej strategii, wzbogacona o dodatkowe elementy wpływające na zadowolenie klientów, umożliwi nam w następnych latach dynamiczny rozwój i ugruntuje pozycję rynkową.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *