Artykuły

Do kryzysu przyczynił się rozpad ZSRR

Były długoletni szef Fed (amerykańskiego banku centralnego), Alan Greenspan, uważa, że pierwszym krokiem, który doprowadził do obecnego kryzysu , był rozpad "Bloku Wschodniego", co doprowadziło do wejścia wielu milionów ludzi na globalny rynek pracy. Ja tak przedstawiam przyczyny kryzysu od wiosny 2009 r.

 

Były długoletni szef Fed, Alan Greenspan, uważa, że pierwszym krokiem, który doprowadził do obecnego kryzysu był rozpad Związku Radzieckiego", poinformował portal PB.pl

"Greenspan przedstawił swoją opinię podczas konferencji zorganizowanej w marcu 2010 r. przez Brookings Institution. Zdaniem byłego szefa Fed, pierwszym elementem, który doprowadził do obecnego kryzysu jest rozpad Związku Radzieckiego i tzw. Bloku Wschodniego. To, według niego, doprowadziło do wejścia wielu milionów ludzi na globalny rynek pracy. Efektem miał być wzrost i tak zbyt dużych oszczędności, co z kolei spowodowało obniżenie długoterminowych stóp procentowych. Wynikiem był destabilizujący boom na rynku nieruchomości. Greenspan podkreśla, że miał on miejsce nie tylko w USA, ale także 20 innych krajach", dodał PB.pl.

 Ja tak przedstawiam przyczyny kryzysu od wiosny 2009 r.

W artykule pt. "Dobrze, że Polska została członkiem UE" w kwietniu 2009 r. napisałem tak:

Gdybym był szefem światowego rządu podpisałbym się bez wahania  pod apelem przeciw protekcjonizmowi.

Wolny rynek dobrze  służy ludziom.

Dzięki niemu w ciągu ostatnich 20 lat od demontażu komunizmu w Azji i Europie setki milionów ludzi, szczególnie w Chinach i Indiach,  wyrwało się z biedy, a dziesiątki milionów obywateli krajów byłego Układu Warszawskiego poprawiło poziom życia.

Obecny kryzys jest rezultatem wielu zjawisk. Jednym z ważniejszych jest właśnie wejścia na globalny rynek setek milionów  pracowników z Chin, Wietnamu i krajów byłego Układu Warszawskiego.

To sprawiło, że dziesiątki milionów  miejsc pracy w produkcji i usługach przeniesiono z USA, Europy Zachodniej, Japonii i Korei Południowej do krajów rozwijających się w Azji (Indie, Tajlandia, Malezja) i byłych krajów komunistycznych.

Na tym procesie skorzystała i korzysta również Polska. 

Do wywołania kryzysu przyczyniły się też nieprawidłowości w zachodnich instytucjach finansowych. Część z nich była efektem nacisku polityków, by pobudzać popyt, m.in. za pomocą tanich, łatwo dostępnych kredytów hipotecznych i łatwo dostępnych, ale drogich pożyczek na kartach kredytowych. Największe błędy banki popełniły w USA.

Jesienią 2008 r. amerykańska gospodarka doszła do ściany  – okazało się, że obywatele już dalej nie mogą zadłużać się. Popyt amerykańskich konsumentów był głównym silnikiem globalnej gospodarki. Gdy przestał działać, runęła w dół.

 

Artykuł z powyższym  fragmentem ukazał się na naszych stronach internetowych (IBS.edu.pl, EuropejskaFirma.pl) w kwietniu 2009 r. oraz w Magazynie Przedsiębiorców "Europejska Firma" nr 1/2009 w maju 2009 r.

To dobrze, że Alan Greenspan zaczyna lepiej rozumieć przyczyny obecnego kryzysu gospodarczego. Są one znacznie głębsze niż zawirowania na rynku finansowym.

Dlatego znalezienie recepty na kryzys nie jest łatwe i będzie on gnębił Zachód jeszcze długo.

Zrozumienie rzeczywistych  przyczyn kryzysu pomoże jednak lepiej mu przeciwdziałać.

Jerzy Krajewski

Więcej na ten temat:

Cały tekst w PB.pl

Dobrze, że Polska została członkiem UE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *