Artykuły

Pawlak wie, co zrobić z emeryturami

"Docelowo stała składka ryczałtowa, która daje emeryturę podstawową.  Natomiast jakie dodatkowe świadczenia ludzie sobie zabezpieczą, to jest ich swobodny wybór", powiedział Waldemar Pawlak, lider PSL, kandydat na prezydenta.

 

"Docelowo proponujemy podejście oparte na mechanizmie, że jest stała składka ryczałtowa, która daje emeryturę podstawową, obywatelską i dzięki temu państwo zabezpiecza każdego na okres po przejściu na emeryturę. Natomiast jakie dodatkowe świadczenia ludzie sobie zabezpieczą, to jest ich swobodny wybór. Mogą inwestować w OFE, w fundusze inwestycyjne, oszczędzać w banku" – powiedział Pawlak w środę na konferencji prasowej.

Dodał, że ten model ubezpieczeń emerytalnych "jest zbieżny z tym, co mówi minister Fedak".

Według założeń do projektu nowelizacji ustawy o emeryturach kapitałowych, opracowanych w resorcie pracy, osoba przechodząca na emeryturę miałaby prawo wybrać z Otwartych Funduszy Emerytalnych pieniądze zgromadzone tam w trakcie pracy zawodowej. Warunkiem byłoby uzbieranie przez taką osobę na indywidualnym koncie
 w ZUS kwoty zabezpieczającej wypłatę co najmniej 200 proc. minimalnej emerytury. Obecnie byłoby to ok. 1400 zł brutto miesięcznie.

"Jesteśmy w PSL przekonani, że emeryci będą wiedzieli, jak dobrze spożytkować pieniądze zebrane na emeryturę. Nie mamy obaw, jak niektórzy profesorowie od systemów emerytalnych, że emeryci mogą zupełnie nie poradzić sobie z pieniędzmi; trzeba im pieniądze odebrać i trzymać w instytucjach, które przymusowo zabierają nasze składki" – powiedział wicepremier.

źródło: PAP za Dzeinnki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *