Małopolskie

Płacić podatek za pakiety medyczne za 5 lat do tyłu?

24 maja 2010 r.  Naczelny Sąd Administracyjny orzekł że wykupione przez pracodawców pakiety medyczne dla pracowników są przychodem dla tych pracowników. Pracownicy będą więc musieli zapłacić podatek PIT od tych przychodów, a pracodawcy dodatkowe składki do ZUS.

 

Spór o to, jak od strony podatkowej traktować pakiety medyczne, tlił się od kilku lat. Sam fiskus nie miał jasnego poglądu na tę sprawę. Raz przychylał się ku stanowisku, że pakiet to dla pracownika przychód, a więc podatek się należy, innym razem, że jednak podatku płacić nie trzeba. Rozbieżne werdykty wydawały też wojewódzkie sądy administracyjne. Problem narastał, bo coraz więcej pracodawców funduje pracownikom takie pakiety w prywatnych przychodniach. Pakiety medyczne stały się jedną z najpopularniejszych zachęt pozapłacowych, którymi pracodawcy wabią dobrych pracowników. Niekiedy obejmują nie tylko pracowników, lecz także członków ich rodzin.

W końcu sprawa oparła się o Naczelny Sąd Administracyjny. Ten dziesięć dni temu nie pozostawił wątpliwości – wykupione przez pracodawców pakiety medyczne dla pracowników są przychodem dla tych pracowników. Taki werdykt oznacza, że pracodawcy będą musieli doliczać wartość pakietów (obejmujących świadczenia, do sfinansowania których nie są zobowiązani przez prawo pracy) do pensji pracowników, ci zaś zapłacą od nich podatek dochodowy. Nawet jeśli ze świadczeń oferowanych w ramach pakietu nie korzystają.

Pracodawcy obawiają się, że po orzeczeniu NSA będą musieli skorygować, nawet pięć lat wstecz, rozliczenia z fiskusem swoich pracowników. Po to by zapłacić zaległy podatek. Tym pracownikom, którzy nadal u nich pracują, zapewne potrącą go z pensji. Ale część osób, które otrzymywały pakiety, zmieniło już pracodawców. Ściągnięcie od nich pieniędzy może być trudne. Inna możliwość jest taka, że to pracownicy będą korygować swoje zeznania na podstawie nowych danych o dochodach od pracodawców. I dopłacać podatek. Nowe wyliczenia oznaczałyby też zapewne konieczność korekty wysokości składek odprowadzonych do ZUS.

Całość artykułu w "Gazecie Wyborczej" pod adresem :

Ministrze odpuść ten podatek

Więcej na ten temat:

Lewiatan prosi o pomoc

Nasz komentarz:

Prawo podatkowe i dotyczące ubezpieczeń społecznych w Polsce jest niejasne.

Dlatego prowadzenie działalności gospodarczej przypomina chodzenie po polu minowym.

Pakiety medyczne od lat budziły kontrowersje.

Szkoda, że NSA tak późno wydał wyrok w tej sprawie.

Jego zdaniem, zapisy ustawowe nie budzą wątpliwości – pakiet medyczny to wynagrodzenie dla pracownika wypłacone w innej formie.

Konskwencje tego wyroku są też jasne – podatnicy muszą rozliczyć się z tego dochodu.  Pracodawcy zaś zapłacić dodatkowe składki ZUS.

Twarde prawo, ale prawo.

Obecnie ulżyć pracodawcom i pracownikom może tylko abolicja podatkowa.

Póki jej nie ma, działy księgowe firm i banków powinny jak najszybciej dokonać korekty deklaracji podatkowych za 5 lat do tyłu i ZUS-owskich za 10 lat do tyłu.

Nie ma bowiem pewności, czy parlament uchwali taką abolicję podatkową.

Deficyt budżetowy jest bowiem wielki, a z pakietów medycznych korzystała głównie grupa zamożnych podatników.

Jerzy Krajewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *