Artykuły

Rzeszowskie Forum Innowacji

W Rzeszowie zakończyło się Forum Innowacji – dwudniowa (8-9 września 2010 r.) międzynarodowa konferencja z udziałem wicepremiera Waldemara Pawlaka.

 

Pomysłodawcą imprezy był m.in. wiceminister skarbu państwa, poseł i wiceprezes PSL Jan Bury.

Wśród gości był wicepremier, minister gospodarki, prezes PSL Waldemar Pawlak. Podkreślał, że Rzeszów jest przykładem miejsca, gdzie w trudnych warunkach udaje się budować nowe perspektywy, że tu można nabrać świeżego oddechu i świeżych pomysłów do pracy. Zwrócił uwagę na podkarpacką Dolinę Lotniczą i fakt, że to właśnie tu, a nie w Warszawie istnieją najlepsze warunki do rozwoju tej branży: – Weźmy inżynierów, którzy są zainteresowani przemysłem lotniczym. To oni mają bajkę w Rzeszowie, a nie w Warszawie. Tutaj jest miejsce, gdzie można zrobić karierę, gdzie można zrobić ciekawe projekty – uważa Pawlak.

Po zakończeniu forum z dziennikarzami spotkali się wiceministrowie rozwoju regionalnego Adam Zdziebło i Krzysztof Hetman oraz skarbu Jan Bury, a także wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta, przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury Zbigniew Rynasiewicz i prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Mówili o perspektywach rozwoju Podkarpacia m.in. drodze ekspresowej S-19, budowie autostrady A-4 oraz roli lotniska w Jasionce i rosnącej wokół niego strefy.

Adam Ździebło, wiceminister rozwoju regionalnego:

– Głównym projektem realizowanym na terenie województwa podkarpackiego jest budowa drogi łączącej północną część obwodnicy miasta Rzeszowa z drogą ekspresową i autostradą. Koszt całkowity tej inwestycji to 70 mln zł, w tym dofinansowanie z budżetu unijnego to 60 mln. Prace postępują bardzo szybko. Drugim kluczowym projektem jest budowa obwodnicy Leżajska, która rozwiąże problemy komunikacyjne w tej części województwa. W sumie realizowanych jest 39 projektów na łączną kwotę 11 mld zł.

 Krzysztof Hetman, wiceminister rozwoju regionalnego:

– Program Rozwoju Polski Wschodniej – nie istnieją żadne zagrożenia, które uniemożliwiłby dalszą realizację projektów rozpoczętych na terenie województwa podkarpackiego. W toku jest akceptacja (dot. dofinansowania) przez Komisję Europejską budowy obwodnicy Przemyśla. Podkarpacie może mieć powody do zadowolenia. Problemem jest natomiast projekt uzbrajania terenów pod inwestycje, gdyż do tej pory nie wpłynął ani jeden projekt. Samorządy podkarpackie mogą poszczycić się determinacją, z jaką pozyskują pieniądze dla realizacji projektów.

 Jan Bury, wiceminister skarbu państwa:

– Kluczem do sukcesu w każdym mieście i województwie jest komunikacja i infrastruktura, a do tego potrzeba pieniędzy i kapitału. Każde miasto potrzebuje autostrady, ale najpierw trzeba mieć pod jej budowę dogodny teren, o czym wspomniał minister Hetman. Inwestorzy z Warszawy chcą do Rzeszowa przyjechać i tutaj inwestować, ale aby inwestować trzeba mieć dogodny teren. Nie tylko ciężka praca, ale też dobrze napisany wniosek daje efekty ekonomiczne i finansowe. Na Podkarpaciu udaje nam się znaleźć wspólny język z wojewodą, z burmistrzami, bo nie ma się po co kłócić jeśli chodzi o pieniądze dla Podkarpacia.

 Mirosław Karapyta, wojewoda podkarpacki:

– Inicjatywa rozmowy o rozwoju infrastruktury województwa podkarpackiego zrodziła się na kanwie Forum Innowacji, ściśle związanego z Forum Gospodarczym w Krynicy. Wiele projektów realizowanych na Podkarpaciu czerpie z pieniędzy unijnych i są to pieniądze bardzo dobrze wykorzystane. Stopień zaawansowania inwestycji dla nas kluczowych jest bardzo wysoki.

 Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa:

– Zyskujemy dużo więcej pieniędzy z programów rządowych niż z regionalnych. Chciałbym serdecznie podziękować koalicji PO – PSL za to, że dostrzegają Podkarpacie, dostrzegają pieniądze. Ten miliard zł cieszy, aż się dalej chce pracować w tym mieście. Największy zastrzyk gotówki pozyskaliśmy w latach 2007-2010.

źródło: www.psl.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *