Artykuły

Podkarpacie odrabiają straty

"Na Mazowszu wskaźnik spadł ze 160,1 do 157,7 proc. średniej krajowej, a na Podkarpaciu wzrósł do 69 proc.  z 67,5", podała "Rzeczpospolita".

Dotychczas praktycznie z roku na rok Mazowsze stawało się coraz bogatsze w stosunku do średniej krajowej, a województwo podkarpackie – coraz uboższe. Politycy na szczeblu rządowym i samorządowym zapowiadali zmniejszanie tego pogłębiającego się rozwarstwienia, ale bezskutecznie. W końcu jednak nastąpił przełom.

– Różnice w zamożności między tymi regionami, choć wciąż ogromne, nieznacznie się spłaszczyły w 2008 r. – mówi Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK.

Zamożność społeczeństw pokazuje wskaźnik PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca, a GUS kilka dni temu opublikował dane właśnie za 2008 r. Na Mazowszu wskaźnik spadł ze 160,1 do 157,7 proc. średniej krajowej, a na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie (dwa najbiedniejsze województwa) wzrósł odpowiednio do 69 proc. (z 67,5) i 69,4 proc. (z 67,7).

Zdaniem Kaczora te zmiany to jedyny chyba pozytywny efekt kryzysu. – Pierwsza fala globalnej recesji w II połowie 2008 r. najmocniej uderzyła m.in. w najbogatsze regiony: Mazowsze, Wielkopolskę, Dolny Śląsk i Pomorze – wskazuje Kaczor. – A te słabiej rozwinięte, gdzie gospodarka mniej zależy od eksportu, a bardziej od popytu wewnętrznego, nie odczuły tak bardzo załamania.

– Może i kryzys trochę pomógł, ale szybsze bogacenie się regionu to przede wszystkim efekt wysiłków naszych i poprzedników – podkreśla Zygmunt Cholewiński, marszałek województwa podkarpackiego.

Podkarpacie od lat realizuje strategię rozwoju opartego na zaawansowanych technologiach. Przynosi to już efekty. PKB na mieszkańca Rzeszowa i okolic wzrósł w 2008 r. o prawie 15 proc., dzięki czemu tzw. podregion rzeszowski awansował w rankingu zamożności aż o dziesięć miejsc – z 46. na 36.

– Wkrótce ruszą inwestycje w infrastrukturę drogową warte 10 mld zł, będziemy mieć autostradę, coraz lepiej funkcjonuje lotnisko – podkreśla Cholewiński.

źródło: "Rzeczpospolita"
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *