Artykuły

Wstrzymać składki do OFE!!!

Wstrzymanie składek do OFE od początku 2011 r.  to najprostsze rozwiązanie. Nie trzeba będzie podnosić VAT, wprowadzać podatku bankowego i ciąć ulg podatkowych. Nie będzie zamieszania z wprowadzaniem zmian podatkowych, na co jest już bardzo mało czasu.

 Od jesieni 2008 r. postuluję ustawową likwidację OFE, bo inwestowanie przez nasze społeczeństwo  na emeryturę z pożyczonych pieniędzy jest nierozsądne.

Obecnie nie ma dla naszego społeczeństwa i naszej gospodarki pilniejszej i ważniejszej sprawy jak szybkie zawieszenie wpłat do OFE, co w 2011 r. pozwoli odetchnąć  budżetowi państwa, bo przyniesie 24 mld zł zmniejszenia bieżących wydatków.

To sprawi, że nie trzeba będzie podnosić VAT, wprowadzać podatku bankowego i ciąć ulg podatkowych na dzieci i internet. Nie będzie zamieszania z wprowadzaniem zmian podatkowych, na co jest już bardzo mało czasu.

Przy wprowadzaniu zmian podatkowych powinno być przynajmniej roczne vacatio legis, by podatnicy mogli z nimi zapoznać się i dostosować swoje działania do zmian podatkowych. 

Należy więc ustawowo wstrzymać wpłacanie składek do OFE od 1 stycznia 2011 r.  na dwa lata i w tym czasie przygotować reformę emerytalną, która obejmie wszystkich Polaków .

Najlepsze rozwiązanie w sprawie reformy systemu emerytalnego proponuje wicepremier Waldemar Pawlak i PSL – to system kanadyjski z niską, zryczałtowaną składką emerytalną oraz niskimi emeryturami w przyszłości, a na wyższe emerytury każdy odkłada sam.

Nowy system podobny byłby do KRUS – z niską, zryczałtowaną składką i niskimi zryczałtowanymi emeryturami. Objąłby pracowników, przedsiębiorców, rolników, sędziów, prokuratorów, żołnierzy. 

Gdyby koalicji PO-PSL udałoby się takie zmiany przeprowadzić, byłby to wielki sukces jej i nas wszystkich. 

Jerzy Krajewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *