Podkarpackie

Najdynamiczniejsze firmy Podkarpacia

Województwo podkarpackie jest pierwszym, w którym podsumowujemy piątą edycję konkursu Gepardy Biznesu 2010, gdzie bierzemy pod uwagę wzrost wartości rynkowej firm od marca 2008 r. do marca 2010 r. W pięciu edycjach przeanalizowaliśmy wyniki finansowe ponad półtora tysiąca firm z województwa podkarpackiego.

 

W trzech pierwszych liczyliśmy wartość rynkową firm i ich dwuletnią dynamikę. W trzeciej edycji – Gepardy Biznesu 2008 – przeanalizowaliśmy wyniki 637 firm województwa podkarpackiego.  Najdynamiczniejsze okazały się Polska Sieć Handlowa NASZ – SKLEP S.A., Alumetal Gorzyce Sp. z o.o. i TW METALS POLSKA Sp. z o.o. Wartość rynkowa zwycięskiej spółki wzrosła w dwa lata o 3455 proc.

W czwartej edycji konkursu Gepardy Biznesu 2009 zmieniliśmy metodologię. Braliśmy pod uwagę średnią z dynamik przychodów operacyjnych i zysku netto w latach 2006–2008.  Przeanalizowaliśmy wyniki 1161 firm województwa podkarpackiego, czyli grupy dwa razy liczniejszej. W przypadku 657 przedsiębiorstw średnia z tych dynamik wyniosła 20 i więcej procent.  Zasługują one na tytuł Gepard Biznesu 2009. Najdynamiczniejsze okazały się  SPOŁEM PSS w Jaśle, Euroservice Sp. z o.o. Zakłady Przemysłu Tłuszczowego w Surochowi i  ZELMER TRADING Sp. z o.o. w Rzeszowie. 

W piątej edycji konkursu Gepardy Biznesu 2010 wróciliśmy do analizy wartości rynkowej. Zbadaliśmy wyniki finansowe 595  firm. Te, których wartość rynkowa wzrosła w okresie od 31 marca 2008 r. do 31 marca 2010 r.  o minimum 20 proc. uznajemy za Gepardy Biznesu 2010. Jest ich 412.
Najdynamiczniejsze okazały się Przedsiębiorstwo Produkcji Materiałów Drogowych w Rzeszowie Sp. z o.o., CAN-PACK General Line Sp. z o.o. w Dębicy oraz SPOŁEM PSS w Sanoku.

Dane finansowe do wszystkich edycji Konkursu Gepardy Biznesu  dostarczyła nam Wywiadownia Handlowa InfoCredit z Warszawy.

Gepardy Biznesu 2008

 Polska Sieć Handlowa „NASZ SKLEP” SA, która zajęła pierwsze miejsce w trzeciej edycji (w czwartej była na 66 miejscu),  została zawiązana w lipcu 2000 r. Prezesem spółki jest Krzysztof Tokarz. Akcjonariuszami są właściciele sklepów reprezentujący wyłącznie kapitał polski. Powstanie spółki zapoczątkowały liczne spotkania kupców z Rzeszowa, Jarosławia, Przemyśla, Dębicy. W toku dyskusji obecni na spotkaniach kupcy doszli do wniosku, że tylko systematyczne zakupy towarów w najlepszych hurtowniach w zorganizowanej grupie zakupowej pozwolą uzyskać dobre warunki zakupowe zarówno pod względem ceny jak i szerokiej gamy asortymentu. Dodatkowym impulsem do zrzeszenia się sklepów było narastające zagrożenie ze strony napływającego i dynamicznie rozwijającego się handlu z udziałem kapitału zagranicznego. Spółka korzysta z usług Podkarpackiego Bank Spółdzielczy o/Rzeszów.
Alumetal Gorzyce Sp. z o.o. zajęła 2. miejsce w trzeciej edycji, 337. w czwartej i 441. w piątej. Wchodzi w skład Grupy Alumetal wraz z Alumetal SA w Kętach,  Alumetal Nowa Sól Sp. z o.o. w Nowej Soli, a także spółka handlowa Trade Alumetal Czech s.r.o. w Czechach.Grupa Alumetal specjalizuje się w produkcji aluminiowych stopów odlewniczych, stopów wstępnych (zapraw) i odtleniaczy stali dla hut.
TW METALS POLSKA Sp. z o.o. w Rzeszowie zajęła 3. miejsce w trzeciej edycji, 553. w czwartej i 303. w piątej. TW METALS POLSKA Sp. z o.o. została założona w czerwcu 2004 r.

Gepardy Biznesu 2008 i 2009

Prawie sto firm zostały wyróżnionych zarówno w trzeciej edycji, jak i  czwartej edycji Konkursu Gepardy Biznesu. Wśród nich są Elkur S.J. w Jarosławiu oraz „Inter Tyres Sp. z o.o.  w Dębicy.

„Firma ELKUR istnieje na rynku motoryzacyjnym od 1993 r. Jesteśmy firmą rodzinną. Nadrzędnymi wartościami są dla nas: zadowolenie klienta, profesjonalna i miła obsługa a także miła atmosfera pracy i dbałość o pracownika. W 2005 r. siedzibę firmy przeniesiono do nowo wybudowanego obiektu gdzie dodatkowo powstał sklep oraz kilka miejsc pracy.

Wzmożony popyt na rynku wyposażenia warsztatów samochodowych pozwolił na rozszerzenie asortymentu o profesjonalne narzędzia uznanych światowych marek. Dobra koniunktura na rynku, skuteczna reklama oraz nowi przedstawiciele handlowi przyciągnęły do sklepu wielu klientów. Wszystkie te czynniki miały wpływ na dynamiczny rozwój firmy w okresie po 2005 r. W najbliższej przyszłości planujemy poszerzenie działalności (otwarcie sklepu internetowego oraz wypożyczalni profesjonalnych narzędzi). Mamy nadzieję, że dzięki ciężkiej pracy, w kolejnym rankingu Gepardy Biznesu zajmiemy jeszcze wyższe miejsce”, mówi Stanisław Augustyn – Prezes Zarządu

„Inter Tyres Sp. z o.o.  w Dębicy (233 miejsce) jest  serwisem i hurtownią opon (80 proc. obrotu to sprzedaż). Funkcjonujemy na rynku od 2005 roku, swoich klientów mamy także za granicą: w Niemczech, Czechach i na Litwie. Naszą ostatnią inwestycją jest serwis stanowiskowy w Dębicy. Oferujemy tam usługę mechaniki pojazdowej i wymiany ogumienia. Pamiętając o tym, że jesteśmy niewielką firmą, mierzymy siły na zamiary, każdy najdrobniejszy klient jest dla nas znaczący. Naszym targetem są średni i mali odbiorcy. Hossę finansową zawdzięczamy wstrzemięźliwości kredytowej, nie podlegamy  jakiejkolwiek formie zadłużenia. Naszą firmę tworzą osoby pracujące w branży od wielu lat. Przyczyna dynamicznego rozwoju naszej firmy to właśnie ludzie – dobry zespół, doświadczeni pracownicy oraz znajomość rynku”, ocenia Prezes Piotr Brodawka.

„Wodociągi w Rzeszowie mają ponad 75 lat. Ale nasza firma jest zorientowana na przyszłość. Wszystko za sprawą „Programu poprawy wody dla aglomeracji rzeszowskiej”, który za 164 mln zł  – przy znaczącym udziale środków UE i wsparciu miasta – zrealizowaliśmy ostatnio. Przyniósł on znaczącą poprawę jakości, smaku i zapachu wody. Wybudowaliśmy również zbiornik wyrównawczy, co pozwala zapewnić niezawodność dostaw wody i odpowiednie ciśnienie. W latach 2007 – 2009 prawie podwoiliśmy wartość majątku trwałego! Dbamy też o środowisko naturalne. To efekt wspomnianej inwestycji, ale także prac w obiektach oczyszczalni ścieków.  Cieszą nagrody i wyróżnienia, ale bezcenna jest świadomość, że – podobnie jak poprzednie pokolenia pracowników rzeszowskich wodociągów od 1934 r. – zadajemy sobie trud, by dostarczać wodę o jak najlepszych parametrach. Z dobrym skutkiem”, ocenia ADAM TUNIA, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Rzeszowie ( 246 miejsce, wzrost wartości rynkowej o 36 proc. ze 134,8 do 182,5 mln zł). 

Gepardy Biznesu 2009

Powszechna Spółdzielnia Spożywców „SPOŁEM” w Jaśle, która zwyciężyła w czwartej edycji, działa od 1907 roku. Obecnie prowadzi działalność handlową w 15 placówkach oraz działalność produkcyjną w zakresie piekarnictwa i ciastkarstwa, bar mleczny oraz garmażerkę. Ponadto zajmujemy się wynajmem powierzchni handlowych. W celu uatrakcyjnienia zakupów spółdzielnia organizuje w swoich placówkach różnego rodzaju promocje towarów, konkursy oraz degustacje artykułów spożywczych i swoich wyrobów piekarskich i ciastkarskich. Wydaje systematycznie gazetkę z ofertą towarów w bardzo atrakcyjnych cenach.

„Firma Euroservice Zakłady Przemysłu Tłuszczowego w Surochowie Sp. z o.o. (2. miejsce) swój sukces zawdzięcza pasji i wielkiemu zaangażowaniu swoich pracowników. W okresie ostatnich trzech lat spółka konsekwentnie realizowała plan rozbudowy zakładu produkcyjnego, co zaowocowało znacznym wzrostem produkcji i sprzedaży. Obecnie jesteśmy jednym z bardziej znaczących wytwórców biokomponentów i biopaliw w kraju”, mówi Grażyna Podhajski, prezes firmy.
ZELMER Trading Sp. z o.o. w Rzeszowie (2. miejsce) zajmuje się sprzedażą hurtową elektrycznych artykułów gospodarstwa domowego
Sped – Car S.J. w Rzeszowie (17 miejsce)  Tomasz Szpytma, prezes Działamy w 1993 roku. W ciągu kilkunastu lat staliśmy się profesjonalną firmą transportowo–spedycyjną. Wypracowaliśmy sobie stabilną pozycję na rynku i zdobyliśmy zaufanie wielu firm spedycyjnych zarówno w kraju jak i zagranicą. Wśród naszych partnerów są duże i renomowane firmy spedycyjne o globalnym zasięgu i mocnej pozycji w branży. Na prowadzenie działalności transportowej posiadamy stosowne zezwolenia w postaci licencji na wykonywanie krajowego i międzynarodowego transportu drogowego rzeczy, oraz polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego w transporcie krajowym i międzynarodowym. Solidność świadczonych usług oraz rzetelność wykonywanych przewozów potwierdzona została przyznanymi naszej firmie nagrodami: certyfikaty „Przedsiębiorstwo Fair Play” lata 2004 – 2008, certyfikaty rzetelna firma KRD – 2009. Ponadto siedziba naszej firmy została wyróżniona w konkursie „Budynek roku Podkarpacie 2004”. Dużym atutem naszej firmy jest prowadzenie działalności pod własnym nazwiskiem oraz posiadanie dużej floty własnych samochodów, w skład której wchodzą najnowocześniejsze i niezawodne ciągniki siodłowe marki Volvo posiadające certyfikaty Euro 5, oraz pojazdy do przewozu ładunków do 6t. Do dyspozycji klientów oddajemy szeroki asortyment naczep dostosowanych do każdego rodzaju produktów (naczepy standardowe, naczepy do przewozu stali, naczepy wielkogabarytowe, silosy do przewozu granulatów, wywrotki do 30t ładowności, ruchome podłogi, cysterny paliwowe oraz naczepy niskopodwoziowe). Dla sprawnego funkcjonowania taboru  i serwisu wykorzystujemy własną bazę z niezbędnym zapleczem technicznym oraz stacją paliw. Oprócz nowoczesnego taboru i korzystania z nowoczesnych systemów teleinformatycznych podwyższających jakość świadczonych usług transportowo–spedycyjnych dysponujemy również wykwalifikowaną kadrą pracowników stanowiących istotny kapitał naszego przedsiębiorstwa. Wraz ze wzrostem firmy odpowiednio zwiększamy również zatrudnienie. W naszych planach jest stałe pozyskiwanie nowych kontrahentów, oraz dywersyfikacja sprzedaży usług transportowych. Pozwoli nam to na bezpieczne zwiększenie sprzedaży i odpowiednie wykorzystanie posiadanych możliwości rozwoju.   
   

Zenon Szady, ZETES sp. z o.o. w Mielcu (20 miejsce)
ZETES to polska firma usługowo-handlowa posiadająca kilkunastoletnie doświadczenie w branży instalacyjnej. Firma jest skoncentrowana na działalności związanej z instalacjami budowlanymi. Jest to projektowanie rozwiązań technicznych, dobór i dostawa urządzeń i elementów, montaż kompletnych i zróżnicowanych systemów instalacyjnych, a także ich rozruch i regulacja. Dodatkowo ofertę w tym zakresie uzupełnia serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, oraz kompleksowa obsługa tych systemów. Bazujemy na profesjonalizmie, rzetelnej wiedzy, doświadczeniu i fachowości kadry inżynieryjno-technicznej i wykonawczej. Dzięki stosowaniu najnowszych technicznie rozwiązań, gwarantujemy swoim klientom nowoczesne, ekonomiczne w budowie i energooszczędne w eksploatacji instalacje.
Firma przedsięwzięła działalność związaną z instalacjami budowlanymi. Skupiamy się na realizowaniu różnego typu rozwiązań technicznych.
Zetes to przedsiębiorstwo działające na rynku usługowym. Naszą specjalnością jest dobór, dostawa urządzeń i elementów, montaż systemów instalacyjnych, a także ich rozruch i regulacja.
Nie jest dla nikogo tajemnicą, że sukces czy też porażka przedsiębiorstwa w znacznej mierze zależą od koniunktury czy też dekoniunktury gospodarczej. Jednak o tym, że utrzymujemy się na powierzchni decyduje nasze kilkunastoletnie doświadczenie w branży instalacyjnej. Pomimo kryzysu nadal stosujemy urządzenia i materiały wysokiej jakości i nie poddajemy się trendowi stosowania najtańszych towarów. Naszym celem jest przede wszystkim profesjonalizm. Wyznajemy zasadę solidności, słowności oraz rzetelności. Słuszność tej polityki potwierdzają nagrody i wyróżnienia, które otrzymaliśmy od renomowanych instytucji.
Inwestujemy w kadrę inżynieryjno-techniczną i wykonawczą, organizując nieustannie szkolenia techniczne.
Kropką nad i w naszej działalności jest wykorzystanie najnowszych technologii,gwarancja nowoczesności oraz oferowanie ekonomicznych w budowie i energooszczędnych w użytkowaniu instalacji na miarę XXI wieku.

„Hydromel Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego i Melioracji Sp. z o.o.  w Jarosławiu (24 miejsce) zajmuje się między innymi usługami sprzętem ciężkim (koparkami i spycharkami), odwodnianiem budynków, budowli, ubezpieczaniem skarp koszami siatkowo-kamiennymi. Pomimo powodzi, a może właśnie ze względu na nią, interes firmy nie kręci się już żwawo. Nie możemy sobie pozwolić na inwestycje,  nie ma trendu – choć uważam, że zapotrzebowanie jest – na budownictwo wodne i meliorację.      Wtedy, w latach 2006-2008 trwała rozbudowa przejść granicznych. Wykorzystaliśmy swoją szansę, mieliśmy swoje 5 minut, niestety na tym się skończyło. Obecnie czekamy na kolejną, nie poddajemy się, choć tkwimy na huśtawce gospodarczo-finansowej. Owszem, możliwości i potencjał posiadamy, niestety brak nam zleceń. Nie ma się czym chwalić. Sposobem na utrzymanie się na rynku jest poszukiwanie jakichkolwiek kontraktów, lecz kiedy firma nie robi tego, do czego została powołana,  wtedy nie można mówić o dynamice firmy. W takiej sytuacji, w dobie kryzysu, chwytamy się przysłowiowej brzytwy i nie toniemy”, mówi prezes Józef Tkaczuk.

Osiągnięta pozycja, jej rozwój i sukcesy firmy ANKOL (88 miejsce) , to efekt jasnej wizji i strategii rozwoju wytyczonej na początku drogi biznesowej przed  20 laty – mówi Prezes i Dyrektor Generalny ANKOL Czesław Kolisz. Ogromna determinacja, solidna praca                    i jasne zasady zarządzania w oparciu o najwyższe standardy jakości są odzwierciedleniem przyjętego motta ,,Być przed innymi”, które stale motywuje do nieustannego rozwoju, innowacji, doskonalenia jakości i jest motorem do podejmowania nowych i ambitnych wyzwań.
Dziś firma jest liderem w  dostawach towarów o znaczeniu strategicznym dla lotnictwa wojskowego i cywilnego. Posiadamy wszystkie niezbędne zezwolenia                      i uprawnienia do uczestnictwa w przetargach krajowych i zagranicznych oraz certyfikaty potwierdzające reputację ANKOL. Realizujemy zamówienia dla departamentów zamówień MON krajów  od Ameryki Południowej po Kraje Dalekiego Wschodu a kontakty handlowe (w eksporcie i imporcie) utrzymujemy z podmiotami gospodarczymi 34 państw. Firma w bieżącym roku osiągnęła wskaźnik eksportowy na poziomie  ok. 75% ogólnej sprzedaży.  Specyfika działalności związanej                           z lotnictwem jest uwarunkowana nie tylko ścisłymi procedurami ale wymaga przede wszystkim świadomości pracy o najwyższej jakości. Tylko wysokie standardy świadczonych usług wsparte nowoczesnym systemami informatycznymi                                i procedurami wynikającymi z wdrożonych 8 systemów zarządzania, kompetentny personel i przestrzeganie zasad etyki biznesu pozwalają spełniać rosnące wymagania współczesnego rynku a jednocześnie zapewnić zyskowność firmy.                  Wszystko to składa się na wypracowaną kulturę organizacyjną, która sprawia, że mimo trudnej sytuacji na rynkach gospodarczych udaje się utrzymać dotychczasowych klientów, pozyskiwać nowych, umacniać pozycję i prestiż firmy. Dokonania handlowe  i finansowe ANKOL są dostrzegane nie tylko w kraju, czego dowodem są liczne wyróżnienia  ale również na arenie międzynarodowej. Wyjątkowym uhonorowaniem ANKOL jest rekomendacja do światowych nagród przyznawanych przez  organizacje międzynarodowe. Między innymi podczas Konwencji  Business Initiative Directions w  Genewie firma otrzymała certyfikat                       i statuetkę CENTURY INTERNATIONAL GOLD QUALITY ERA AWARD oraz  w Paryżu na Konwencji Otherways Management & Consulting Association Nagrodę Nowej Ery (THE NEW ERA AWARD). Rosnący prestiż firmy przyczynia się do wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej. 
 „Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Zagórzu (109 miejscu) Dla nas każdy klient jest ważny. Spółdzielnia ma wieloletnią tradycję. Trwamy jedynie na rynku lokalnym, w kraju, staramy się poszerzyć działalność stopniowo, powoli, ze względu na koszty. Pracuje dla nas jedynie 25 osób, do tego szkolimy corocznie dwóch praktykantów i przyjmujemy dwóch stażystów. Szkolimy sprzedawców i piekarzy, sponsorujemy pracownikom kursy podnoszące kwalifikacje. Próbujemy inwestować także w technologie, co wydaje się zbyt kosztowne, jednak metodą małych kroczków osiągamy postawione nam cele. Wypróbowujemy  nowoczesne maszyny, wdrażamy nowe produkty, nie boimy się ryzyka, gdyż myślimy na małą skalę. Różnie bywało, jednak zawsze udawało się odbić, gdy sięgało się dna. Wokół konkurencja rozbudowuje się. Sytuacja wydaje się być groźna, jednak nie chowamy głowy w piasek. I na to znaleźliśmy sposób  Zamierzamy przyłączyć się do „Biedronki” na rynku lokalnym. Współpraca powinna okazać się korzystna dla obu stron. Oprócz handlu, prowadzimy także produkcję ogólnospożywczą, jeżeli jedna gałąź podupada, druga nas ratuje, bywa również, że obie kwitną. To wszystko wystarczy, aby być prężnie rozwijającą się firmą w środowisku lokalnym”, mówi prezes Maria Roczniak.

„Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Nowotańcu (111 miejsce) zatrudnia niewiele osób. Zajmuje się sprzedażą detaliczną artykułów spożywczych i chemii. Zaopatrują się u nas miejscowi, to na ich zaufaniu i zadowoleniu polegamy. Nie kierujemy swojej oferty do większych odbiorców, nie poszerzamy swojego zasięgu, gdyż nie odczuwamy takiej potrzeby.  Inwestujemy w naszych pracowników, szkolimy się we własnym zakresie. Liczymy się z naszymi pracownikami.  Jednym zdaniem, nasz sukces zawdzięczać możemy stałej klienteli, ich zaufaniu i zadowoleniu”, prezes Stanisław Dębicki.

„Produkcyjno-Usługowa Spółdzielnia Pracy Rolnik w Krośnie (120 miejsce) zajmuje się handlem detalicznym materiałami budowlanymi,  produkcją mieszanek paszowych i wynajmem nieruchomości.  Pełnoprawnym przedsiębiorstwem jesteśmy od 1990 roku. Oferujemy materiały budowlane, wyroby metalowe i instalacje sanitarne, maszyny rolnicze i części zamienne do maszyn i ciągników rolniczych, zaopatrujemy odbiorców w dodatki paszowe, nawozy oraz środki ochrony roślin. Paleta produktów jest szeroka. Posiadamy mieszalnię pasz w Targowiskach, która produkuje większość mieszanek paszowych dla zwierząt. Zatrudniamy 35 pracowników, jednocześnie wynajmujemy magazyny i lokale handlowe. Działamy tylko na terenie kraju, w Krośnie, choć podejmowaliśmy próby przeniesienia próbki naszej działalności na Słowację, jednak bez skutku. Więcej w tym kierunku nie spoglądaliśmy i raczej nie zamierzamy. W ubiegłym roku wybudowaliśmy kolejny punkt sprzedaży w Krośnie i sfinansowaliśmy rozbudowę parkingu dla przedsiębiorstwa. Pracowników mamy stałych, od początku istnienia do dziś. Raczej nie przyjmujemy nowych, nie czujemy takiej potrzeby. Zdecydowanie polegamy na pracy dotychczasowego personelu. Co więcej  szkolimy się, korzystamy z pomocy Unii Europejskiej w zakresie szkoleń obsługi klienta, co miało swój ewidentny wkład w prosperowanie firmy na rynku, a więc warto korzystać z pomocy Unii, jeżeli tylko można”, ocenia prezes Mieczysław Banek.

MONT-INOX Sp. z o.o. z siedzibą w Sanoku (176 miejsce) jest dynamicznie rozwijającym się przedsiębiorstwem usługowo-handlowym, działającym na rynku od 1998r. Specjalizujemy się w montażu i spawaniu instalacji ze stali inox. Dysponujemy kompetentną, doświadczoną kadrą pracowników. Przyczyn dynamicznego rozwoju naszej firmy jest kilka. Przede wszystkim mamy ponad 10-letnie doświadczenie w tworzeniu dla klientów innowacyjnych rozwiązań technologicznych, co gwarantuje najwyższą jakość świadczonych usług oraz oferowanych urządzeń. Liczne inwestycje zrealizowane zarówno w Polsce, jak i za granicą potwierdzają profesjonalizm firmy „MONT-INOX” Sp. z o.o. Sanok. Od samego początku stawialiśmy na jakość, jednocześnie reagując na potrzeby rynku i klientów.  Zadowolenie klienta stanowi podstawę naszej działalności”, twierdzi Witold Duszczyński, właściciel i prezes  MONT-INOX Sp. z o.o. w  Sanoku.

„Zakład Remontowo- Budowlany „Organika” Sp. z o.o.  w Nowej Sarzynie  (132 miejsce) działa na rynku lokalnym od 1993 r. Nasze atuty to znajomość rynku, który obsługujemy, prosta struktura i przejrzyste procedury zgodne z normą ISO 9001: 2000. Jasno określony cel i postawa wobec otoczenia potwierdzone zostały certyfikatami „ Przedsiębiorstwo Fair Play” oraz „Przejrzysta Firma”. Jednak największym kapitałem jest załoga, która poprzez udziały decyduje przyszłości zakładu, co kształtują właściwą postawę wobec pracy, a doświadczenie, kwalifikacje i umiejętności pracy w zespole decydują o sukcesie naszej firmy”,  Prezes Zarządu Lesław Miazga

Od 1991 r. zajmujemy się dystrybucją kosmetyków. Prężny rozwój zawdzięczamy  rozwiniętej sieci dystrybucji w południowo-wschodniej Polsce. Naszą siłę stanowią wykwalifikowany personel oraz profesjonalne zaplecze logistyczne i  magazynowo-transportowe, a także  najlepsze marki kosmetyków .  Współpracujemy z solidnymi i kompetentnymi przedstawicielami handlowymi, którzy stale dbają o relacje z naszymi klientami – sklepami drogeryjnymi. Z wieloma sklepami ściśle współdziałamy, tworząc  sieć drogerii pod nazwą Sekret Urody. Promujemy ją, wydając gazetkę promocyjną. Niedawno uruchomiliśmy system zamówień internetowych, dzięki którym nie tylko klienci z południowej Polski, ale z całego kraju mogą nawiązać z nami współpracę. Korzystamy z pomocy Unii Europejskiej w zakresie stałego  podnoszenia kwalifikacji pracowników w dziedzinie nowoczesnych technik i metod negocjacji” , mówi Piotr Bochenek, prezes Sonia Sp. z o.o. w Rzeszowie (351 miejsce).

Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe "SOFTEL" Sp. z o.o. w Rzeszowie (329 miejsce)  powstało w lutym 1991 roku.
 Po wielu latach pracy jesteśmy systematycznie notowani na liście Teleinfo 500, otrzymaliśmy kilka razy tytuł "Przedsiębiorstwo FAIR PLAY" , mamy dobrą sytuację finansową, potrafimy wyjść na przeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów.
 Nasz zespół tworzą wykwalifikowani pracownicy, nie bojący się nowości.  Świadczymy usługi informatyczne na rzecz banków, przedsiębiorstw produkcyjnych, zakładów usługowych,  firm handlowych, administracji państwowej i osób fizycznych. Zatrudnieni u nas specjaliści zajmują się m. in. naprawą sprzętu komputerowego – w tym – zasilaczy UPS, wdrażaniem oprogramowań systemowych i biurowych. Nasze produkty tworzone są z wykorzystaniem sprzętu a także oprogramowania renomowanych firm branży informatycznej, posiadamy autoryzacje wielu z nich. Połączenie wysokiej jakości sprzętu i profesjonalizmu kadry pozwala na oferowanie rozwiązań bardzo wysokiej jakości z dużą wartością dodaną, a to jest bezpośrednim źródłem naszego powodzenia na rynku”, mówi dr inż. Kazimierz Lal, dyrektor

BBW – Projekt Sp. z o.o. w Dębicy (234 miejsce) funkcjonuje w branży elektrycznej. W zakresie naszych usług mieszczą się instalacje do wysokich napięć oraz dobre biuro projektowe z pełnymi uprawnieniami projektowymi.  Swą działalność rozwijamy od 2006 roku na terenie Małopolski, Podkarpacia oraz województwa świętokrzyskiego. Jeszcze nie stać nas na wyjście na rynek zagraniczny, jednak wszystko jeszcze przed nami. Nasza kadra to doskonali programiści, którzy wykonują projekty na sterownikach firmowych oraz wykonują instalacje elektryczne. Jest to stały zespół mający w swoich szeregach zarówno pracowników doświadczonych, jak i młodych absolwentów uczelni wyższych. W kwestii podnoszenia kwalifikacji naszego personelu polegamy na swoich "funduszach społecznych". Dynamiczność rozwoju firmy zawdzięczamy wysokim umiejętnościom, zdolnym i wydajnym pracownikom oraz doświadczonym członkom zarządu, pracującym w branży od 30-40 lat, znającym zakłady pracy. Wyżej wymienione cechy potęgują fachowość kadry. Rezultaty są zadowalające, jesteśmy małą firmą o niewielkich kosztach, co potęguje naszą konkurencyjność”, mówi prezes Andrzej Bielak.
 „Biuro Techniczno – Handlowe   EMP Termo S.J. w Przeworsk (232 miejsce) prowadzi działalność w branży budowlanej, dokładnie budownictwo wykonawcze. Funkcjonujemy od 1994 tylko w kraju, nasz rynek to całe Podkarpacie, a także województwo lubelskie. Cały czas się rozwijamy i staramy się być elastyczni. Ostatnio powiększyliśmy majątek firmy o nowoczesne roboty drogowe. O naszych sukcesach decyduje przebieg przetargów, a następnie profesjonalizm oferowanych usług”, ocenia prezes Marek Piękoś

 „Klak Sp. z o.o. w Rzeszowie (469 miejsce) zajmuje się szeroko pojętym transportem wewnętrznym. Oferujemy sprzedaż filtrów oleju, powietrza i hydraulicznych oraz sprzedaż i serwis wózków widłowych, magazynowych renomowanych firm. Działamy od 1993 roku. Stale podnosimy kwalifikacje naszych pracowników, inwestujemy m. in. w szkolenia operatorów wózków widłowych. Nasz rozwój uzależniony jest w dużej mierze od warunków na rynku, jednak nie poddajemy się do końca tendencjom i dzięki bogatej ofercie usług oraz  profesjonalizmowi pracowników stopniowo poszerzamy zakres działań. Wciąż wdrażamy nowoczesne technologie, np. oferujemy montaż opon u klienta za pomocą prasy mobilnej (natomiast naprawy i remonty kapitalne wózków wszelkich typów w serwisie w Leżajsku i w Rzeszowie)”, wyjaśnia Janusz Kloczkowski z działu handlowego.
.

„Pan Pro Rent Sp. z o.o. w Rzeszowie (297 miejsce) jest profesjonalnie działającą wypożyczalnią samochodów. Posiadamy cztery oddziały – w Krakowie, Rzeszowie, Tarnobrzegu i Warszawie. Złożoność naszej oferty pozwala realizować zróżnicowane oczekiwana naszych klientów. Prowadzimy wynajem krótko- oraz długoterminowy. Z pewnością możemy pochwalić się profesjonalną obsługą, dalekim zasięgiem działań (wypożyczamy samochody w Polsce do podróżowania za granicą). Każdemu klientowi gwarantujemy pełne ubezpieczenie, co więcej każde auto jest dodatkowo objęte gwarancją fabryczną. W razie potrzeby zapewniamy pomoc drogową i auto zastępcze na wypadek awarii lub kolizji.  Jesteśmy mobilni przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie oszczędzamy na bezpieczeństwie i zadowoleniu naszych klientów, czemu zawdzięczamy ich zaufanie” zapewnia prezes Adam Papuziński.

„Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki Odrzechowa Koło Rymanowa Sp. z o.o.  (418 miejsce) jest przede wszystkim gospodarstwem rolnym zajmującym się hodowlą bydła simentalskiego, hereford, koni huculskich i kozy karpackiej. Z działalnością rolniczą zakład  powiązał działalność turystyczną. W okresie od maja do października wykorzystując konie huculskie  i walory krajobrazowe organizuje kilkudniowe rajdy konne po zamierzchłych łemkowskich szlakach Beskidu Niskiego.
Jest to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie można przemierzać setki kilometrów konno po całkowitych bezdrożach, z dala od siedzib ludzkich, podziwiając z końskiego grzbietu malownicze krajobrazy Beskidu. Unikalność naszej oferty, możliwość kontaktu z przepiękną górską przyrodą trwale gwarantuje gospodarstwu miejsce na rynku”, uważa prezes Władysław Brejta.

Gepardy Biznesu 2009 i 2010

Ponad 150 firm zostało wyróżnionych jednocześnie w czwartej i piątej edycji konkursu.
Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Tuszowie Narodowym zajęła 89 miejsce w II edycji  i 58 w V.
    Działamy od 1944 roku.  Produkujemy pieczywo: chleby, bułeczki, rogaliki. Stworzyliśmy oddział także w Mielcu.
 Dostarczamy pieczywo do wielu wsi. Zaopatrujemy kilka sklepów na terenie naszych dwu oddziałów. Odbiorcami są prywatni przedsiębiorcy, którzy wyrazili chęć współpracy z nami. Planujemy powiększenie zasięgu przestrzennego naszej działalności, jednak stoją nam na drodze pewne drobne przeszkody natury ekonomicznej. Jednak wszystko przed nami, pozytywne nastawienie jest podstawą osiągania celu. Natomiast, zakres dotychczasowej rozbudowy naszego przedsiębiorstwa wymusił zakup kolejnych samochodów dostawczych, nie schudły nam przez to portfele, wręcz przeciwnie, dochód spółdzielni powiększył się. Dynamiczność rozwoju zawdzięczamy ponadto wspaniałym pracownikom. Najstarsi członkowie naszego personelu odeszli na emeryturę. Pozostali są wciąż młodzi i krzepcy i choć od zawsze byliśmy otwarci na przyjmowanie nowych pracowników (a to także z uwagi na stworzenie oddziału w Mielcu), rotacja w firmie jest niska. W ciągu minionych kilku lat przybyło 16 ludzi, w naszych piekarniach pracuje od 10 do 12 pracowników, co nie rozdrabnia uwagi zarządu, ułatwia kontrolę, a także przepływ informacji. Zarządzanie w naszym przedsiębiorstwie opiera się na walnym zgromadzeniu, składa się ono z rady nadzorczej oraz przedstawicieli związków zawodowych. Zdanie nawet najdrobniejszych pracowników jest wysłuchiwane i zawsze brane pod uwagę,  co zmniejsza liczbę występowania konfliktów i nieporozumień. Ponadto przyjmujemy praktykantów. Młodzi uczniowie wnoszą coś pozytywnego, nowego, świeżego w progi naszych piekarni, a my tym samym kształtujemy swoich potencjalnych przyszłych pracowników. Interes kwitnie, a my nie spoczywamy na laurach. W naszych planach przewidujemy zakup jeszcze nowocześniejszych transporterów spożywczych.  Jeżeli chodzi o promocję spółdzielni, zajmujemy się tym na poziomie stricte lokalnym, sponsorujemy różnego typu uroczystości w gminie. To doskonała i jakże ekonomiczna forma lokalnego marketingu i PR-u w jednym”, twierdzi prezes Krzysztof Babula.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sanatorium Uzdrowiskowe Sp. z o.o. w Polańczyku (95 miejsce w IV, 155 w V) działa od 1973 r. Obecnie oferuje 160 miejsc noclegowych w 1,2,3,4-osobowych pokojach z pełnym zaopatrzeniem sanitarnym”, mówi prezes  Jan Mazurek. „Mamy własną bazę zabiegową,  pijalnię wody leczniczej, kawiarnię, stołówkę sanatoryjna, bibliotekę, salę gier, punkt prezentacji sprzętu ortopedycznego oraz biuro turystyczne. W ośrodku wykonywanych jest 40 rodzajów zabiegów. Zabiegi wykonywane są przez fachowy personel medyczny. Elementem naszego sukcesu jest stałość zatrudnienia. Nie można sobie pozwolić na zmiany kadrowe, zwłaszcza, gdy inwestuje się w szkolenia i podnosi się kwalifikacje pracowników. Należy dbać o ludzi, nie pozwalać im odejść, nie dawać do tego powodu. Wciąż planujemy kolejne inwestycje. Chcemy wykorzystać poddasza na nowe apartamenty. Powstanie basen. Planujemy zakup kriokomory i  powiększenie parkingu. Do tego wyposażenie pomieszczeń, remont części hotelowej i zabiegowej. To wszystko jeszcze przed nami. Jako szef, mam nad wszystkim kontrolę, podejmuję najważniejsze decyzje i ponoszę za nie odpowiedzialność.  Konsekwentnie trwam przy stwierdzeniu, że inwestowanie jest niezbędne dla dalszego rozwoju”, dodaje Jan Mazurek.
MPGK-Rzeszów Spółka z o.o. (377 miejsce w IV, 237 w V)

    – Na listach rankingowych odnotowujących aktywność samorządów miast wojewódzkich czołowe miejsce zajmuje Rzeszów. Tytuł Mistrzowskiej Gminy 2009 – 2010, miano miasta przyjaznego ludziom i ekologii, metropolii ładnie oświetlonej i ukwieconej, ośrodka pozyskującego najwięcej środków z UE – to jedynie fragment z owej galerii sukcesów. Są one zasługą władz miasta wspieranych walnie przez osiedlowe społeczności, ale też prężnie działających spółek komunalnych, wśród nich MPGK.
    W okresie minionej dekady miasto dwukrotnie zwiększyło swą powierzchnię, do 116 ha, zaś liczba mieszkańców wzrosła do 180 tysięcy. W efekcie, i nam przybyło klientów od których odbieramy odpady, o kilkadziesiąt kilometrów zwiększyła się długość zamiatanych i odśnieżanych ulic, o blisko 50 ha przybyło terenów zielonych pielęgnowanych przez naszych ogrodników. Siłą rzeczy, o 100 osób, do 277 wzrosła załoga spółki, ludzi pracujących coraz wydajniej i efektywniej. Nic więc dziwnego, że wzrost przychodów przedsiębiorstwa w kolejnych latach osiąga imponujące poziomy .;
    Starając się dzielnie podołać zadaniom powierzanym nam przez prezydenta Tadeusza Ferenca oraz jego służby, stale doskonalimy funkcjonowanie firmy oraz wzbogacamy jej majątek – o nowe inwestycje oraz modernizowany park maszynowy. Sięgamy skutecznie po fundusze pomocowe UE i preferencyjne pożyczki z WFOŚiGW. W 2008 roku kosztem 12 mln zł uruchomiliśmy największą na Podkarpaciu sortownię śmieci (ZUO). Trwają prace nad koncepcją drugiego etapu rozbudowy ZUO. Tylko w ub.r. na nowy sprzęt, w tym nowoczesne śmieciarki i zamiatarki, wydatkowaliśmy 3,2 mln złotych. Na 2010 zaplanowaliśmy zakupy i inwestycje na kwotę 3,8 mln zł.
    Jak najlepsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa uwarunkowane jest m.in. sprawnym jej zarządzaniem. Podjęliśmy starania o uzyskanie certyfikatów ISO 9001 i ISO 14001. Będzie to realne już na początku 2011 roku. Rzeszowianie są dumni ze swego miasta – czystego, zielonego, pięknie ukwieconego. Możemy powiedzieć bez zarozumialstwa – ma w tym niekwestionowany udział załoga rzeszowskiego MPGK”, ocenia Juliusz Sieczkowski, Prezes Zarządu 

20 letnie doświadczenie POLTRA Sp. z o.o. w Stalowej Woli  (237 miejsce w IV i 233 w V )  stawia nas w czołówce firm dostarczających narzędzia i obrabiarki do obróbki metali. Dynamiczny wzrost zanotowaliśmy dzięki ukierunkowaniu naszych działań na rozwiązywanie trudnych zapytań naszych klientów. Ostatni kryzys pokazał, że nasze działania przynoszą skutek. Dzięki atrakcyjnej ofercie i wysoko wykształconym i doświadczonym inżynierom okres kryzysu zaowocował zwiększeniem liczby aktywnych klientów. Połączenie indywidualnego podejścia do naszych partnerów, dobry produkt, codzienna praca i konsekwencja pozwoliły nam równomiernie rozwijać się zarówno przed jak i trakcie kryzysu”, ocenia Prezes Andrzej Urban.
Przedsiębiorstwo Naprawy Taboru Przedsiębiorstw Komunikacji Samochodowej Sp. z o.o. w Łańcucie (424 miejsce w IV, 161 w V) działa nieprzerwanie od 1957 roku. Początkowo jako przedsiębiorstwo państwowe, a od 2001 roku  jako dynamicznie rozwijająca się firma prywatna.  W zakresie naszej działalności jest świadczenie szerokiego wachlarza usług dla taboru samochodowego. Wyspecjalizowaliśmy się w wykonywaniu naprawach i odbudowach autobusów. Prowadzimy także serwis samochodów ciężarowych, osobowych i dostawczych Od lat posiadamy autoryzowany serwis pneumatyki: KNORR, WABCO, HALDEX, oraz serwis WIELTON, MEGA, KAMAZ, SAF. Prowadzimy także Okręgową Stację Kontroli Pojazdów. Zarządzanie firmy od 2003 roku jest zgodne z ISO 9001:2008. Jesteśmy firmą na tyle rozwiniętą, że proces realizacji zlecenia może obejmować nawet kilka aut jednocześnie. Ostatnio, w związku z wygranym przetargiem, realizowaliśmy duże zamówienie dla MZA Warszawa ( 56 autobusów miejskich).  Pomyślność zawdzięczamy tradycji, doświadczeniu pracowników oraz wysokiemu poziomowi świadczonych usług”, ocenia prezes Edward Kudowski.     

Centrum Technologiczne Budownictwa przy Politechnice Rzeszowskiej Sp. z o.o. (431 miejsce w IV, 307 w V) jest laboratorium badawczym materiałów budowlanych. Specjalizujemy się w badaniach betonu i jego składników, a także wyrobów betonowych. Dodatkowo doradzamy i udzielamy wsparcia technologicznego dla różnych stron procesu budowlanego. Niezależnie opiniujemy sposoby zabezpieczania i technologii wykonywania robót naprawczych. Zatrudniamy uprawnionych rzeczoznawców budowlanych, a współpraca z Politechniką Rzeszowską i Instytutami zewnętrznymi  podwyższa profesjonalizm rozwiązywania wszystkich zagadnień z zakresu budownictwa –  konstrukcyjnych, organizacyjnych, technologicznych, materiałowych itp. CTB powstało w marcu 2001 roku na podstawie porozumienia pomiędzy przedsiębiorstwem E. Schwenk Transportbeton GmbH i Politechniką Rzeszowską. Na początku zakres naszej działalności obejmował jedynie województwo podkarpackie, jednak  poszerzyliśmy go na całą Polskę. Dla zapewnienia zadowolenia naszych klientów oraz dla realizacji ich oczekiwań, zostały założone kolejne oddziały laboratoryjne w Poznaniu, Dąbrowie Górniczej, Krakowie i Warszawie. Powodzenie naszego laboratorium opiera się na wykwalifikowanej kadrze, nadzorze nad wyposażeniem pomiarowym i badawczym, stosowanych przez nas procedurach badawczych, a także na obiegu dokumentacji, a to wszystko odpowiada wymaganiom stawianym laboratoriom akredytowanym. Dlatego też miernikiem jakości naszych usług jest CERTYFIKAT AKREDYTACJI Laboratorium Badawczego Nr AB 535, przyznany przez Polskie Centrum Akredytacji w 2004 r. i stale nadzorowany przez tą instytucję corocznymi auditami”, ocenia prezes Grzegorz Bajorek.
                        
„Przedsiębiorstwo Budownictwa Energetycznego Krosno Sp. z o.o. w Krośnie (182 miejsce w IV, 74 w V) funkcjonuje w branży instalacji sieci elektroenergetycznych. Od 2000 roku działa wyłącznie na terenie województwa podkarpackiego i raczej nie należy tego zmieniać z uwagi na ułatwiony controlling rynku i targetu. Obserwuję w firmie niską rotację kadry, a zarazem jej ciągłe podnoszenie kwalifikacji, co przenosi się na jakość naszych usług. Jesteśmy firmą typowo usługową Przyczyny jej dynamicznego rozwoju należy dopatrywać się w tym, że jest firmą rodzinną, nie doskwierają jej znaczące problemy finansowe. A to z kolei, zawdzięczamy profesjonalnie przygotowywanym projektom i inwestycjom w multum urządzeń do biura oraz w komputerowe programy do projektowania. Od początku istnienia nasza niewielka firma poczyniła ogromne postępy dzięki zaangażowaniu kadry, nowoczesnej technologii i trafionym inwestycjom”, ocenia prezes Marek Gonet.
„Z uwzględnieniem zmian organizacyjnych Restal Plus Sp. z o.o. w Rzeszowie (190 miejsce w IV, 326 w V) istnieje od 1993r.  Zakres naszej działalności obejmuje sprzedaż stali konstrukcyjno-budowlanej,  usługi cięcia piłą taśmową oraz gilotyną do blachy o grubości do 16mm. Nasi pracownicy są profesjonalistami wykwalifikowanymi do obsługi nawet największych koncernów. Planujemy zmodernizować istniejące obiekty i wybudować nową halę produkcyjną, co pozwoli na poszerzenie działalności  o produkcję konstrukcji stalowych. Sprzedawane przez nas materiały posiadają Certyfikaty i Aprobaty Techniczne, co przekłada się na jakość naszych usług”, ocenia prezes Małgorzata Miśko.

Gepardy Biznesu 2010

Przedsiębiorstwo Produkcji Materiałów Drogowych w Rzeszowie Sp. z o.o., zajęła pierwsze miejsce w V edycji, bo jej  wartość rynkowa od 31 marca 2008 r. do 31 marca 2010 r. wzrosła o 2507 proc. z 24 mln zł o 624 mln zł. To firma z długoletnią tradycją. Powstała w roku 1955 jako Rejon Eksploatacji Kamienia, następnie Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych. W roku 2003 w wyniku prywatyzacji na bazie majątku poprzedników została utworzona spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Od początku działalność przedsiębiorstwa obejmowała przede wszystkim wydobycie i przerób kruszyw mineralnych na potrzeby drogownictwa i budownictwa. Jest największym na Podkarpaciu producentem kruszyw drogowych. Zatrudnia doświadczoną i wysoko wykwalifikowaną kadrę, dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym co w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem w zakresie produkcji dla potrzeb drogownictwa daje gwarancję bardzo dobrej jakości wyrobów. Jej produkty spełniają wymagania norm europejskich i posiadają oznakowanie CE.
CAN-PACK General Line Sp. z o.o. w Dębicy zajęła drugie miejsce w V edycji, bo jej  wartość rynkowa od 31 marca 2008 r. do 31 marca 2010 r. wzrosła o 2381 proc. z 18 mln zł o 455 mln zł. Firma to częścią Grupy Can-Pack, która jest jednym z najnowocześniejszych technologicznie producentów opakowań, najsilniejszą i najbardziej innowacyjną grupą w tej branży w Europie Centralnej i Wschodniej. Odbiorcami produktów Grupy Can-Pack są praktycznie wszystkie znaczące browary oraz przedsiębiorstwa produkujące napoje orzeźwiające, a także firmy przetwarzające żywność i pakujące wyroby chemiczne. Jest dostawcą opakowań do międzynarodowych koncernów, takich jak Coca-Cola, PepsiCo, Heineken, Carlsberg, SAB, Interbrew, Masterfood, Nestle i wiele innych. Sprzedaje swoje wyroby do ponad 35 krajów świata. Swoją silną pozycję na rynku polskim i europejskim firma zdobyła dzięki wysokiej jakości produktom oraz nowoczesnej technologii wytwarzania.

Sanocka Powszechna Spółdzielnia Spożywców powstała w 1937 r. W ostatnich latach
nastąpiła wielka modernizacja całej jej bazy handlowej, przez tworzenie sklepów o zróżnicowanych wielkościach powierzchni handlowych. Ma ich w Sanoku 14. Prowadzi też hurtownię spożywczą, piekarnie i ciastkarnię. Jej wartość rynkowa od 31 marca 2008 r. do 31 marca 2010 r. wzrosła o 2125 proc. z 3,7 mln zł o 83,8 mln zł.

 
Patrycja Leik
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *