Artykuły

Ekspansja polskich firm w Europie

"Polscy przedsiębiorcy kibicują ekspansji Romana Karkosika w Europie. Sami też jej próbują — z coraz lepszymi efektami", informuje "Puls Biznesu".

 

20 stycznia 2011 r.  Boryszew, kontrolowany przez Romana  Karkosika, poinformował o planach przejęcia SaarGummi, wiodącego w Europie producenta systemów uszczelnień pojazdów, czyli np. uszczelek do szyb, drzwi, maski, bagażnika i pozostałych gumowych elementów. warunkach transakcji nic na razie nie wiadomo.

Jeśli transakcja Boryszewa się powiedzie — będzie to kolejny sygnał, że polskie firmy są w Europie Zachodniej "na fali".

I to nie tylko Roman Karkosik. Niemiecka spółka  PKN Orlen, po latach słabej kondycji, nie dość, że poprawia wyniki, to jeszcze rozpycha się na rynku. Kupiła właśnie 56 stacji od austriackiego koncernu OMV. Po transakcji jej sieć, która działa pod logo Star, rozrośnie się do 574 obiektów.

Lepiej wiedzie się też szkockiej spółce Rawlplug, należącej go  Koelnera, która jeszcze niedawno poważnie obciążała wyniki finansowe polskiej matki. Przeszła jednak restrukturyzację i w tym roku powinna zarabiać.

Poprawę widać również w niemieckiej i francuskiej spółkach  Comarchu. W czwartym kwartale 2010 r. obie firmy informatyczne miały po raz pierwszy wyjść na plus.

 W Niemczech, Austrii i Szwajcarii od dawna dobrze sobie radzi także firma z grupy  Asseco Poland — Asseco DACH.

W Danii zainwestowała z kolei  Amica Wronki. Kupiła duńskiego producenta "białej techniki", czyli Gram Domestic. Obecnie produkcja w Danii została przeniesiona do Polski, a Amica korzysta z sieci sprzedaży firmy duńskiej i jej marki handlowej.

W krajach starej Europy nasze inwestycje można policzyć na palcach jednej ręki.

Polscy przedsiębiorcy inwestują głównie w naszym regionie.

Najwięcej polskich przedsiębiorców zainwestowało na Ukrainie. Są to m.in. KOV,  Getin, Can Pack,  Groclin,  Forte, TZMO,  PKO BP,  PZU,  Barlinek,  Bioton, Fakro, Nowy Styl, Plast-Box, Fota,  Wawel,  Indykpol, Ulma,  Agora, GPW, Telefonia  Kable,  Wandalex, Bakalland,  Duda,  Polimex-Mostostal.

 W Rumunii — m.in. Maspex,  Ambra, Porta KMI, CanPack, Asseco,  Ciech,  Kruk,  Ulma, Bioplant,

W Bułgarii —  JW Construction,  GTC,  Cinema City.

Na Litwie — Huta Szkła  Warta, Trakcja Polska, ABC Data,

Na Słowacji — Merkury Market,  Fota,  Mercor.

Biznes na Białorusi rozwijają  Atlas, Śnieżka, Inco Food i  Mispol.

 źródło: www pb.pl

Więcej informacji w raporcie w "Pulsie Biznesu".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *