Informacje

Prezydent podpisze ustawę o OFE

W tym tygodniu prezydent  Bronisław Komorowski podpisze ustawę o OFE, która ma wejść w życie 1 mja 2011 r. W opinii prawników minimalne vacatio legis to dwa tygodnie.

Decyzja ws. ustawy o OFE w najbliższym tygodniu

– Prezydent nie widzi przeszkód natury konstytucyjnej, by podpisać ustawę dotyczącą zmian w systemie emerytalnym – powiedziała PAP dyrektor Biura Prasowego KPRP Joanna Trzaska-Wieczorek.

Doradca Komorowskiego Tomasz Nałęcz pytany w Radiu ZET, kiedy prezydent podejmie decyzję w sprawie tej ustawy powiedział, że stanie się to "w rozpoczynającym się w poniedziałek tygodniu".

Prezydencka minister Irena Wóycicka mówiła w zeszłym tygodniu PAP, że Komorowski analizował ustawę dotyczącą zmian w systemie emerytalnym od początku prac nad nią i skłania się do jej podpisania. Podkreśliła, że z dotychczasowych analiz Kancelarii i rzetelnych ekspertyz prawnych, jakimi Kancelaria dysponuje wynika, że nie ma zagrożenia niekonstytucyjności tej ustawy.

Odnosząc się do kwestii vacatio legis ustawy w sprawie zmian w systemie emerytalnym, minister powiedziała, że w opinii prawników minimalne vacatio legis to dwa tygodnie.(PAP)

Nasz komentarz:

Ustawa o OFE powinna wejść w życie jak najszybciej, bo budżet państwa jest w opłakanym stanie i potrzebuje szybko ratunku w postaci wpływów ze zmniejszonych skadek do OFE.

Vacatio legis powinno być jednak znacznie dłuższe.

Od kilku lat postuluję wpisanie do konstytucji, że zmiany w przepisach podatkowych i o ubezpieczeniach społecznych wchodzą w życie minimum 12 miesięcy od ich opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Obecnia koalicja rządowa kpi sobie z dobrych obyczajów.

Ważne dla milionów ludzi zmiany wprowadza na wariata.

Podatek VAT podwyższyła bez vacatio legis w końcu grudnia 2011 r.

Teraz zmniejsza wpłaty do OFE od 1 maja 2011 r., a do dziś ustawa nie jest podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Nasze elity polityczne kompromitują się od lat.

Obecnie tłumaczy je mocno nieprzewidywalny globalny kryzys gospodarczy.

Ale od wysoko opłacanych urzędników można wymagać, by umieli prognozować zmiany podstawowych parametrów ekonomicznych z kilkunastomiesięcznym wyprzedzeniem, by nie zaskakwiali obywateli nagłymi zmianami.

Czy prezydent Komorowski nie mógł podpisać ustawy o zmianach w OFE 31 marca 2011 r. zaraz po uchwaleniu jej przez Senat?

Dlaczego zwleka?

By pokazać wagę swojego urzędu?

A co z zasadami dobrego stanowienia prawa?

Zapis o rocznym vacatio legis w konstytucji jest niezbędny.

Jerzy Krajewski

Strona o vacatio legis

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *