Artykuły

Od 1 kwietnia 2011 rolnik łatwiej może odzyskać VAT

1 kwietnia 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku VAT, upraszczająca tryb uzyskania statusu podatnika VAT przez rolników. To bardzo korzystne rozwiązanie dla rolników. Proszę ich o tym powiadomić.

Proszę więc banki, by poinformowały swoich klientów, którzy są rolnikami, o tej bardzo korzystnej dla nich zmianie.

Wystarczy w urzędzie skarbowym złożyć deklarację VAT R i NIP 1, by zyskać prawo do zwrotu podatku VAT.

Rozliczenie podatku VAT nie jest trudne. Może je prowadzić każdy, kto zna dodawanie i odejmowanie. Prowadzi się prosty rejestr zakupów i prosty rejestr sprzedaży. Na podstawie tych rejestrów wypełnia się prostą deklarację podatkową VAT 7.

Każdy, kto złoży deklarację VAT R i NIP 1 w urzędzie skarbowym do końca kwietnia 2011 r., będzie mógł już 25 maja 2011 r. rozliczyć VAT z zakupów nie tylko w kwietniu, ale również w marcu, a nawet w lutym – w większości przypadków będzie to prowadziło do zwrotu VAT zawartego w cenach nawozów, ziarna siewnego, paliwa, wapna, części do maszyn.

Urząd skarbowy zwróci ten VAT na konto bankowe rolnika w ciągu 60 dni.

Rolnik będzie za to wystawiał faktury VAT, gdy będzie sprzedawał zboże czy zwierzęta rzeźne.

Wystawianie faktur VAT nie jest trudne.
Faktury można tworzyć w prostych edytorach tekstu, np. w Wordzie.
Sam tak przez kilka lat robiłem, nim nasza spółka ULAN kupiła program do księgowania.

Prowadzenie ewidencji VAT i rozliczenie tego podatku można też zlecić biuru rachunkowemu. Ceny za to nie są wysokie.
Na przykład Biuro Rachunkowe WAWRZYN w Białej Podlaskiej oferuje rozliczanie VAT rolników za 100 zł netto miesięcznie.
„Nowe przepisy są bardzo korzystne dla rolników”, potwierdza  Józef Wawrzyniuk, właściciel Biura Rachunkowego WAWRZYN w Białej Podlaskiej. „Już sama możliwość odzyskania VAT zawartego w cenach oleju napędowego do ciągników czy kombajnów zbożowych, daje duże korzyści. A odzyskać można VAT zawarty we wszystkich fakturach zakupów związanych z działalnością rolniczą, również VAT zawarty w cenie moich usług księgowych. Cena moich usług może być niższa niż 100 zł netto miesięcznie, jeżeli rolnik będzie sam podpisywał  przygotowane przez nasze Biuro deklaracje VAT 7 i brał odpowiedzialność za poprawność rozliczenia podatku VAT”, dodał Józef Wawrzyniuk.

Józef Wawrzyniuk ma wątpliwości, czy rolnik, który zarejestruję się jako podatnik VAT w kwietniu, będzie miał prawo do rozliczenia VAT naliczonego w fakturach za marzec 2011 r.

Ja jestem przekonany, że tak jest. Taką interpretację uzyskałem na infolinii Ministerstwa Finansów pod numerem 801 055 055. Specjalista tam pracujący powiedział, że można odzyskać VAT naliczony w fakturach zakupu za poprzednie miesiące, jeżeli te zakupy związane są z uzyskaniem przychodów opodatkowanych VAT, że jest to zasada funkcjonująca od dawna w podatku VAT.

Interesowałem się tą sprawą ze względu na osobisty interes.

Od 1997 r. mam bowiem gospodarstwo rolne 20 km od Słupska, które podarowali mi rodzice. Pod dokupieniu 6 ha w 2009 r. ma ono ponad 21 ha.

4 kwietnia 2011 r. kupiłem w Słupsku dużą oponę do ciągnika, który nabyłem rok wcześniej. Kosztowała ponad tysiąc złotych.  Nie pamiętałem swojego numeru NIP, więc wziąłem tylko paragon. Zwróciłem uwagę, że jest tam prawie 200 zł VAT. Zacząłem zastanawiać się, jak go odzyskać.

W domu wrzuciłem do wyszukiwarki hasło „VAT rolniczy”. Najpierw znalazłem informację, że aby rolnik mógł skorzystać z przywilejów podatnika VAT, musi w poprzednim roku mieć sprzedaż na poziomie 20 tys. zł netto i przez trzy miesiące prowadzić ewidencję podatkową.  Zmartwiłem się. Ale szukałem dalej i trafiłem na informację, że od 1 kwietnia 2011 r. przepisy zmieniły się. Nie ma poprzednich wymogów. Wystarczy w urzędzie skarbowym złożyć deklarację VAT R i można korzystać z przywilejów podatników VAT.

7 kwietnia 2011 r. zadzwoniłem do Urzędu Skarbowego w Wołominie, bo mieszkam w Markach w powiecie wołomińskim. Tam urzędniczka wyjaśniła mi, że właściwy jest urząd skarbowy, na terenie którego prowadzona jest działalność rolnicza. Zadzwoniłem więc do Urzędu Skarbowego w Słupsku.  Urzędniczka słysząc, że chce płacić VAT jako rolnik, powiedział mi, że trzeba prowadzić wcześniej ewidencję, mieć przychody 20 tys. rocznie.
A jej na to, że przepisy zmieniły się od 1 kwietnia 2011 r., co wiem z Internetu. Wtedy spojrzała chyba do swoich dokumentów i powiedziała: „Rzeczywiście, ma pan rację. Przepisy zmieniły się. Wystarczy złożyć deklarację VAT R."

Wydrukowałem deklarację VAT R ze strony Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl, wypełniłem i wysłałam listem poleconym do Urzędu Skarbowego w Słupsku. W pozycji 34 zaznaczyłem krzyżykiem kwadrat, że rezygnuję ze zwolnienia za podatku VAT, a w pozycji 50, że wybieram VAT-7, czyli rozliczenia miesięczne.

19 kwietnia 2011 r. akurat w czasie, gdy byłem na konferencji KZBS i GPW, zadzwoniła urzędniczka ze Słupska z informacją, że muszę jeszcze dosłać zgłoszenie identyfikacyjne NIP 1 oraz zrobić poprawkę w VAT R – w pozycji 38 wpisać, że rezygnuję z prawa do zwolnienia z VAT od 1 maja 2011 r.
Ta druga informacja oznaczała, że muszę wypełnić VAT R raz jeszcze.
Ze strony Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl wydrukowałem więc jeszcze raz VAT R oraz NIP 1, wypełniłem i wysłałam listem poleconym do Urzędu Skarbowego w Słupsku.

Stałem się podatnikiem VAT jako rolnik.

25 maja 2011 r. po raz pierwszy wyślę  deklaracje VAT 7.

Po 60 dniach na moje konto powinien wpłynąć VAT naliczony w fakturach za zakup opon, paliwa i wapna.

Ja pierwszą fakturę wystawię w sierpniu 2011 r. , gdy będę sprzedawała ziarno przenżyta jarego,  które posiałem na swoim polu. VAT należny od tego przenżyta, będzie znacznie niższy niż VAT naliczony w fakturach  za zakup opon, paliwa, wapna, nawozu, środków ochrony roślin, usług kombajnu zbożowego (bo kombajn dopiero planuję kupić).

Polecam wszystkim innym rolnikom korzystanie z dobrodziejstwa rozliczenia VAT.

To odkrycie w sprawie VAT rolniczego zmieniło moje plany biznesowe.

Najpierw zainspirowało mnie do utworzenia 21 kwietnia 2011 r. strony Nowoczesne Rolnictwo – www.nr.biz.pl.
Zaraz potem wymyśliłem Nowoczesny Handel – www.nh.biz.pl.
Pół godziny później: Nowoczesny Biznes – www.nb.net.pl i zmianę nazwy naszych konferencji na Konferencje Nowoczesnego Biznesu.
23 kwietnia 2011 r. zdecydowałem zaś  zmienić nazwę serwisu www.ibs.edu.pl z Informator Bankowości Spółdzielczej na Nowoczesny Bank i zarejestrowanie stron www.nbank.biz.pl.

I zacząłem myśleć o wprowadzeniu ULAN na giełdę w Warszawie za kilka lat.

A wszystko zaczęło się od szukania sposobu, jak odzyskać wysoki VAT od dużej opony do ciągnika.

Jerzy Krajewski, prezes zarządu ULAN Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *