Artykuły

Wierzyciele przejmą nieruchomości w Grecji?

Finowie pod naciskiem Berlina odpuścili już żądania zabezpieczenia finansowego od Greków i trwają przymiarki do systemu gwarancji opartych na rządowych nieruchomościach w Grecji.

 

Szefowie EBC, eurogrupy i komisarz UE ds. walutowych i gospodarczych Olli Rehn, którzy uczestniczyli w europarlamentarnym przesłuchaniu, apelowali wczoraj do krajów euro o "natychmiastowe wprowadzenie w życie" postanowień szczytu przywódców krajów euro z 27 lipca. Uzgodniono wówczas rozszerzenie mandatu funduszu ratunkowego eurolandu (EFSF) o prawo do doraźnych interwencji na rynku obligacji rządowych, otwieranie krótkoterminowych linii kredytowych dla zagrożonych krajów euro, a również nowy pakiet pomocowy dla Grecji wart 109 mld euro pożyczek ratunkowych od EFSF.

Nad nowym pakietem zawisły niedawno żądania Finlandii, która żąda od Aten zabezpieczenia dla fińskiego wkładu w pomoc. Jeśli w ślad za Helsinkami pójdą inne kraje euro (sygnalizowali to m.in. Austriacy i Słoweńcy), pakiet może na długo ugrząźć w unijnych sporach. – Nie mamy czasu. Postanowienia lipcowego szczytu muszą być wdrożone natychmiast – wzywał wczoraj prezes EBC Jean-Claude Trichet.

Zdaniem naszych brukselskich rozmówców Finowie (pod naciskiem Berlina) odpuścili już żądania zabezpieczenia finansowego od Greków i trwają przymiarki do systemu gwarancji opartych na rządowych nieruchomościach w Grecji.

 

źródło: www.wyborcza.biz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *