Artykuły

Wyniki wyborów parlamentarnych 2011

Platforma Obywatelska wygrała wybory parlamentarne. Prawdopodobnie utworzy koalicję z PSL.

 

Znamy już wyniki wyborów parlamentarnych ze 100 proc. obwodów. Według danych opublikowanych przez PKW zwyciężyła w nich Platforma Obywatelska zdobywając 39,18 proc. głosów. Największa partia opozycyjna – Prawo i Sprawiedliwość – zyskała poparcie 29,89 proc. wyborców.

Niespodziewanie trzecie miejsce na podium zajął Ruch Palikota, na który głosowało dokładnie 10,02% wyborców. W sejmie znajdzie się jeszcze PSL z poparciem 8,36 proc. i SLD, dla których wynik 8,24 proc. jest wyborczą porażką.

Grzegorz Napieralski zapowiedział przyspieszone zwołanie Kongresu SLD. Nie będzie starał się o reelekcję na stanowisku przewodniczącego.

Poniżej prezentujemy zbiorcze wyniki ze 100 proc. obwodów:

Platforma Obywatelska 39,18 proc.
Prawo i Sprawiedliwość 29,89 proc.
Ruch Palikota 10,02 proc.
Polskie Stronnictwo Ludowe 8,36 proc.
Sojusz Lewicy Demokratycznej 8,24
Polska Jest Najważniejsza 2,19 proc.

Senat, do którego pierwszy raz wybieraliśmy w okręgach jednomandatowych, został zdominowany przez PO i PiS, które wprowadzą łącznie 94 senatorów. Platforma Obywatelska zyskała 63 miejsca w Senacie, natomiast PiS będzie reprezentowało 31 senatorów. Z pozostałych trzech senatorskich foteli, dwa zajmą przedstawiciele PSL, a jeden Obywatele do Senatu. Do pełnej setki brakuje jeszcze trójki kandydatów – jako niezależni dostali się Marek Borowski, Włodzimierz Cimoszewicz i Kazimierz Kutz.

źródło: PKW za Bankier. pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *