Artykuły

Przedsiębiorców czeka seria bankructw

W ciągu roku wartość nieuregulowanych przez firmy na czas rachunków wzrosła o jedną trzecią i niebawem przekroczy miliard złotych. Zanosi się na falę bankructw – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

 

Jak wynika z raportu o przeterminowanych płatnościach, przygotowanego specjalnie dla "Dziennika Gazety Prawnej" przez wywiadownię gospodarczą DunTrade D&B Poland, na koniec listopada ubiegłego roku firmy z sześciu branż: budowlana, spożywcza, spedycyjna, kosmetyczna, metalowa i RTV/AGD zalegały łącznie na 822 mln zł. To o 34 proc. więcej niezapłaconych faktur niż rok wcześniej.

Najwięcej zaległości odnotowano w sektorze budowlanym. Jak podał cytowany przez gazetę analityk D&B Poland Tomasz Starzyk, wzrosły one z 86 mln zł w 2008 r. do 300 mln w roku ubiegłym. Dłużników jest obecnie w tym sektorze 2,5 tys. co oznacza, że każdy z nich średnio jest winny kontrahentom 120 tys. zł.

Coraz większa liczba zatorów płatniczych to pierwszy krok do bankructw firm. W ubiegłym roku, wg danych Coface, zbankrutowała rekordowa ich liczba 723. W tym roku ten rekord może być pobity – czytamy w gazecie.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej". 

źródło: Bankier.pl za PAP 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *