Kredyty

Kredyty dla firm z unikatowym poręczeniem

22 grudnia 2011 r. GBS Bank podpisał umowę portfelową z BGK, dzięki której sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw będzie miał łatwiejszy dostęp do finansowania inwestycji na terenie Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Kredyty dla przedsiębiorstw z unikatowym poręczeniem w GBS Banku

22 grudnia 2011 roku GBS Bank podpisał umowę portfelową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Dzięki zawartej umowie sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw będzie miał łatwiejszy dostęp do finansowania inwestycji na terenie Województwa Zachodniopomorskiego.

Poręczenie portfelowe to instrument finansowy zabezpieczający spłaty kredytów lub pożyczek udzielonych przez pośrednika finansowego, w tym przypadku GBS Banku, na rzecz MŚP. Portfelowy charakter umowy oznacza, że GBS Bank będzie sam na podstawie ustalonych zasad, oceniał, czy dany kredyt może być zabezpieczony poręczeniem w ramach inicjatywy JEREMIE (nowa inicjatywa poza dotacyjnego wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw nastawiona na finansowanie inwestycji o zwiększonym ryzyku kredytowania oraz elastycznym podejściu do indywidualnych potrzeb). Dla kredytobiorców mikro, małych i średnich firm oznacza to skrócenie czasu oczekiwania na decyzję kredytową. 5 mln zł, to kwota jaka ma być wykorzystana na poręczenia, najpóźniej w okresie pięciu lat.

– Będziemy obserwować jak rynek zareaguje na produkt, jakim jest kredyt z poręczeniem JEREMIE. Decyzje inwestycyjne mikro, małych i średnich firm z naszego regionu nie będą łatwe w najbliższym okresie ze względu na trwający kryzys, ale zrobimy wszystko, żeby ten projekt się nie zakończył wraz z końcem tej umowy. Przeciwnie. chcemy, żeby dzisiejsza umowa była jedynie etapem pilotażowym dłuższej współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego – mówi Zbigniew Wielgosz, prezes GBS Banku.

Pierwszych kredytów poręczonych dzięki grudniowej umowie, GBS Bank udzieli już w I kwartale 2012 roku. Trwają prace dostosowujące wewnętrzne procedury banku do programu poręczeń. Obecnie klienci banku są informowani o nowych możliwościach dotyczących uzyskania poręczenia, z których będą mogli skorzystać już niebawem. GBS Bank wspólnie z Zachodniopomorskim Funduszem Poręczeń Kredytowych w Szczecinie, który jest menadżerem projektu w Województwie Zachodniopomorskim, zorganizuje cykl spotkań z klientami. W trakcie spotkań klienci dowiedzą się więcej o Inicjatywie JEREMIE, zaprezentowane zostaną produkty kredytowe objęte poręczeniami. O dalszych szczegółach GBS Bank będzie informował na bieżąco zainteresowanych.

źródło: Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *