Obrońcy Wolności i Demokracji polegli w maju 1926

Za zgodą portalu Debata24.eu publikujemy listę oficerów i żołnierzy, którzy polegli w maju 1926 r. broniąc demokracji i wolności w Rzeczypospolitej Polskiej. 

 

Obrońcy Wolności i Demokracji, którzy polegli w maju 1926 r.

 

Lp.    Stopień    Nazwisko i imię    Odział
1    kpr.    Adamczewski Stefan    58 pp.Wlkp.
2    szer.    Aksamski Franciszek    58 pp.Wlkp.
3    kpr.    Antkowiak Wincenty    58 pp.Wlkp.
4    kpr.    Balbierz Walerian    Wyż. Szk. Wojsk.
5    szer.    Bartków Tymko    68 pp.
6    szer.    Bendor Jan    10 pp.
7    szer.    Bieńkowski Stanisław    1 p.a.p.
8    plut.    Błaszczak Sylwester    58 pp.Wlkp.
9    szer.    Bożko Edward    1 p. lotn.
10    szer.    Bryk Piotr    57 pp.
11    ppor.    Buczek Józef    10 pp.
12    szer.    Ciesiak Józef    10 pp.
13    szer.    Ciok Tadeusz    Dow.30pp.
14    szer.    Czarnolaska Berek    Wyż. Szk. Wojsk.
15    szer.    Dobosz Wincenty    71 pp.
16    st.szer.    Dworak Wiktor    58 pp.Wlkp.
17    mjr.inż.    Dworakowski Marian    Of.Szk.Inż.
18    szer.    Dworniczak Wal.    58 pp.Wlkp.
19    szer.    Dziecioponek Eustachy    Wyż. Szk. Wojsk.
20    szer.    Eichorst Rinaldo    10 pp.
21    kanon.    Gajda Marian    Dow.1.p.art.przeciwlotn.
22    szer.    Gawroński Jan    68 pp.
23    por.    Giżycki Kazimierz    Wyż. Szk. Wojsk.
24    szer.    Głowacki Edward    71 pp.
25    plut.    Gowras Michał    1 p.lotn.
26    szer.    Gramsz Stanisław    58 pp.Wlkp.
27    kpr.    Grudziak Franciszek    71 pp.
28    szer.    Held Mieczysław    10 pp.
29    kpt.    Hodbid Kazimierz    71 pp.
30    sierż.    Janczak Walenty    57 pp.
31    ppor.    Jędrychowski Zygmunt    Of.Szk.Inż.
32    szer.    Kaczmarek Franciszek    W.I.G
33    st.szer.    Kalinowski Pantelej    71 pp.
34    por.    Kamiński Mikołaj    Szk.Pchor.
35    bomb.    Kardasz Władysław    1 dyw.art.kon.
36    szer.    Karlikowski Dominik    10 pp.
37    szer.    Kasperski Łukasz    57 pp.
38    szer.    Kasprzak Jan    58 pp.
39    szer.    Kawałek Stanisław    10 pp.
40    szer.    Kawrus Piotr    71 pp.
41    szer.    Kazmierczak Kazimierz    68 pp.
42    chor.    Kaźmierczak Stefan    58 pp.
43    por.    Keseja Michał    57 pp.
44    szer.    Kiczor Stanisław    58 pp.W.
45    mjr.    Kiedrowski Jan    71 pp.
46    szer.    Kiptyk Makary    58 pp.
47    szer.    Klajnerd Mordka    10 pp.
48    szer.    Klepacz Symche    68 pp.
49    plut.    Kleszczyński Stanisław    71 pp.
50    Mjr.obs.    Ko….ło Konstanty    1 p.lotn.

51    plut.pchor.    Kochanowski Jan    1 p.art.pl.
52    szer.    Kochanski Antoni    57 pp.
53    szer.    Kociuba Władysław    71 pp.
54    por.pil.    Komar Leonard    1 p.lotn.
55    szer.    Konalczyk Bolesław    10 pp.
56    szer.    Koper Ryszard    Of.S.San.
57    kanon.    Kopyra Stefan    1 p.art.pl.
58    szer.    Kordziński Bronisław    58 pp.
59    szer.    Kosicki Jan    58 pp.
60    st.szer.pchor    Kosza Stanisław    Szk.Pchor.
61    st.sierż.    Kotlicki    O.S.Inż.
62    st.sierż.    Koza Leon    W.S.W.
63    szer.    Krakowiak Józef    10 pp.
64    szer.    Krokotyn Karol    10 pp.
65    ogn.    Kruppe Jan    1 p.art.pl.
66    szer.    Kruszewski Franciszek    71 pp.
67    szer.    Księżopolski Zygmunt    71 pp.
68    st.szer.    Kubicki Franciszek    57 pp.
69    plut.    Kufel Zygmunt    58 pp.W.
70    st.szer.pchor    Kuliszewski Leon    Of.S.San.
71    plut.    Kulpinski Leon    71 pp.
72    ułan    Kulus Roman    17 p.uł.
73    szer.    Kułakowski Teodor    71 pp.
74    kanon.    Kurzawski Kazimierz    7 dak.
75    kpr.-pchor    Kusmierczyk Zygmunt    Szk.Pchor.
76    pchor.    Legin Mikołaj    Of Sz.Inż.
77    szer.    Leśniewicz Władysław    10 pp.
78    szer.    Lomeranc Josek    71 pp.
79    st.szer.p.    Lubaszewski Zdzisław    Of.Szk.San.
80    szer.    Łapczyński Stanisław    10 pp.
81    bomb.    Machowski Tomasz    7 dak.
82    ułan    Majchrzak Józef    17 p.uł.
83    st.szer.pchor    Majewski Eligjusz    Szk.Pchor.
84    szer.    Maksymiuk Nikanor    71 pp.
85    kpr.pchor.    Malinowski Mieczysław    Szk.Pchor.
86    kpr.pchor.    Malinowski Władysław    Szk.Pchor.
87    por.obs.    Markiewicz Andrzej    1 p.lotn.
88    szer.    Markowicz Mortke    58 pp.Wlkp.
89    szer.    Markowski Wilhelm    71 pp.
90    ppor.    Mazurkiewicz Tadeusz    Of.Szk.Inż.
91    kpr.pchor.    Medwecki Witold    Szk.Pchor.
92    szer.    Mężyński Aleksander    71 pp.
93    szer.    Michalak Tadeusz    68 pp.Wlkp.
94    kpr.pchor.    Mielczarski Sylwester    Szk.Pchor.
95    mjr.    Mięsowicz Eugeniusz    Wyż. Szk. Wojsk.
96    kanon.    Mitek Stanisław    1 p.a.pl.
97    szer.    Mizerkiewicz Stefan    68 pp.Wlkp.
98    szer.    Morokiszka Paweł    71 pp.
99    szer.    Moszkiewicz Jan    57 pp.
100    szer.    Myślewski Marian    57 pp.
101    szer.    Nakurasz Aleksander    10 pp.
102    kpt.pil.    Niekraszewicz Czesław    1 p.lotn.
103    bomb.    Oczkowski Leon    Dtwo.1 p. art..przeciwlotn.
104    por.    Olchowicz Szczepan    1 dyw.art.kon.
105    kanon.    Osipow Leon    Dtwo.1 p. art..przeciwlotn.
106    szer.    Pawlak Kazimierz    Of.Szk.San.
107    kpr.pchor.    Piekarski Tadeusz    Szk.Pchor.
108    szer.    Pietraszyk Edmund    58 pp.Wlkp.
109    szer.    Pluskota Michał    57 pp.Wlkp.
110    szer.    Pniewski Henryk    10 pp.
111    por.    Pomorski Michał    1 p.a.pl.
112    szer.    Ratajczak Aleksander    57 pp.Wlkp.
113    szer.    Reis Wawrzyniec    57 pp.Wlkp.
114    szer.    Romaniuk Kirył    71 pp.
115    szer.    Rupiński Władysław    71 pp.
116    st.szer.pchor    Rutkowski Roman    Szk.Pchor.
117    plut.    Saterski Michał    57 pp.Wlkp.
118    szer.    Skurczyński Karol    71 pp.
119    szer.    Sławski Grzegorz    10 pp.
120    kpr.    Stachowiak Wincenty    58 pp.Wlkp.
121    kpt.    Steblecki Stefan    71 pp.
122    por.    Stelmasiak Jerzy    Dtwo.1 p. art..przeciwlotn.
123    szer.    Stelmaszczuk Sidor    71 pp.
124    sierż.    Suchocki Jan    58 pp.Wlkp.
125    szer.    Szeffler Maksymilian    1 p.lotn.
126    por    Szpunar Władysław    Ofic.Szk.Lotn
127    szer.    Sztul Franciszek    57 pp.Wlkp.
128    szer.    Szwejk Władysław    71 pp.
129    ppłk.    Świerczewski Józef    Ofic.Szk.Inż.
130    ułan    Tatarek Ludwik    17 p.uł.
131    bomb.    Terlecki Jan    7 dak.
132    szer.    Trzaskawka Stefan    68 pp.Wlkp.
133    szer.    Wachowski Antoni    57 pp.
134    st.sierż.    Węglewski Józef    58 pp.Wlkp.
135    szer.    Wiśniewski Stanisław    10 pp.
136    kan.    Wnorowski Józef    1 dyw.art.kon.
137    kan.    Wojno Marian    Dtwo.1 p. art..przeciwlotn.
138    kpr.    Woźniak Stanisław    1 dyw.art.kon.
139    szer.    Wrede Gustaw Jan    71 pp.
140    plut.zaw.    Zawodny Stanisław    68 pp.Wlkp.
141    ppor.    Zieliński Józef    Of.Szk.Inż.
142    sierż.    Ziembiewicz Stanisław    Odz.przyb.Prez.Rzpl.
143    szer.    Zyła Stefan    68 pp.Wlkp.

 

źródło: Portal Debata24.eu
 
* Przy opracownaniu listy korzystaliśmy z dokumentów Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku i  spisu oddziałów lojalnych państwu polskiemu, zamieszczonej w wp.pl

 

 

Siły lojalne wobec rządu:

Oddział przyboczny Prezydenta RP,
10pp,
30pp,
55pp,
56pp,
57pp,
58pp,
64pp,
67pp,
68pp,
71pp,
14 pap,
1 dak,
7 dak,
1 pap,
1 plot,
Oficerska Szkoła Lotnictwa,
Oficerska Szkoła San,
W.S.Woj.,
Oficerska Szkoła Inżynierii,
Szkoła Podchorążych Piechoty,
Oficerska Szkoła Piechoty,
WIG,
17puł.

Oddziały zwolenników Piłsudskiego:

Oddział Szt. M.S.Wojsk.,
Oddział Szt. OK I,
1 pp Leg.,
5 pp Leg.,
7pp Leg.,
8pp Leg.,
13pp,
21pp,
22pp,
31pp,
32pp,
33pp,
36pp LA,
37pp,
Baon Manewrowy,
Dow. 3 DK,
szw.pion.
2DK i szw. sam. panc.,
1 pszwol,
1psk,
5 p.uł.,
7 p.uł,
11 p.uł,
1 pap,
2 pap,
Dyon man. II/28 pap,
1 psap,
2 psap kolej,
baon elektrotechn.,
Centralna Szkoła Gazowa,
Obóz Szkol. W. Sam, 1 dyon samoch.,
1 p.łaczn, baon sanit.

źródło:  http://wikipedia.wp.pl/wiki/Przewr%C3%B3t_majowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *