Artykuły

Miesięcznik NBS nagrodził banki spółdzielcze

Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, w kategorii „Największe banki" oraz Bank Spółdzielczy w Oławie, Bank Spółdzielczy w Przemkowie, Bank Spółdzielczy w Stegnie i Bank Spółdzielczy w Zagórowie w kategorii „Najefektywniejsze banki".

Uroczystość wręczenia statuetek oraz certyfikatów konkursu odbyła się w warszawskim Hotelu Gromada podczas IV Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej, które zorganizował Związek Banków Polskich przy współpracy Grupy BPS i SGB oraz CPBiI.

 Redakcja miesięcznika „Nowoczesny Bank Spółdzielczy" przygotowała ranking w oparciu o badania ankietowe 574 banków działających na koniec 2011 r. w Grupie BPS, w Spółdzielczej Grupie Bankowej oraz poza strukturami zrzeszeń (Krakowski Bank Spółdzielczy).

Ustalono zestawienie 100 najlepszych BS-ów w dwóch kategoriach głównych: I. „Największe banki", II. „Najefektywniejsze banki", oraz w 29 podkategoriach rankingu. W kategorii I. porównano banki według uzyskanej w 2011 r. wartości sumy bilansowej, funduszy własnych, kredytów, depozytów i wyniku finansowego.

Efektywność badano w warunkach porównywalnych z podziałem na 4 grupy banków w zależności od wielkości aktywów uwzględniając wskaźniki zwrotu z aktywów i kapitału, a także przyrostu wartości bilansowych w relacji do grupy rówieśniczej.

Laureatami rankingu w kategorii „Największe banki" zostały: Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, Wielkopolski Bank Spółdzielczych w Poznaniu, Podkarpacki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Sanoku, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie, Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie.

Laureatami rankingu w kategorii „Najefektywniejsze banki" są:

    w grupie I. (powyżej 200 mln PLN sumy bilansowej) – Bank Spółdzielczy w Oławie, Bank Spółdzielczy w Gnieźnie, Bank Spółdzielczy w Jarosławiu;
    w grupie II. (od 100 do 200 mln PLN) – Bank Spółdzielczy w Przemkowie, Nadwiślański Bank Spółdzielczy w Czerwińsku nad Wisłą z siedzibą w Wyszogrodzie, Bank Spółdzielczy w Sokółce;
    w grupie III. (od 50 do 100 mln PLN) – Bank Spółdzielczy w Stegnie, Bank Spółdzielczy w Krościenku nad Dunajcem, Bank Spółdzielczy w Kazimierzu Dolnym;
    w grupie IV. (do 50 mln PLN) – Bank Spółdzielczy w Zagórowie, Bank Spółdzielczy w Wąsewie, Bank Spółdzielczy w Tworogu.

Uwzględniając szczegółowe kryteria efektywności, w swoich grupach wyróżniły się pod względem:

    wzrostu sumy bilansowej: BBS w Darłowie, BS w Piątnicy, BS w Lipce, BS w Pionkach;
    przyrostu funduszy własnych: BS w Limanowej, BS w Raszynie, BS w Radomyślu Wielkim, BS w Goworowie;
    dynamiki kredytów: SBRiR w Wołominie, NBS w Czerwińsku n/Wisłą, BS w Kolbuszowej, BS w Grodzisku Mazowieckim;
    przyrostu depozytów: BBS w Darłowie, BS w Piątnicy, BS w Lipce, BS w Goworowie;
    zwrotu z funduszy własnych (ROE): BS w Oławie, BS w Nadarzynie, BS w Stegnie, BS w Wąsewie;
    zwrotu z aktywów (ROA): BS w Czarnkowie, BS w Przemkowie, BS w Brzeźnicy, BS w Gryfinie.

źródło: www.alebank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *