Artykuły

Kosmiczny tydzień dla Polski

Niemiecka kanclerz Angela Merkel i polski wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak otworzyli Międzynarodową Wystawę Lotnictwa i Astronautyki ILA w Berlinie.

  Polska jest oficjalnym partnerem tegorocznej ILA.

Polski przemysł lotniczy jest branżą, która się rozwija. Wystawa ILA daje dobrą okazją, by jeszcze pogłębić stale wzmacnianą współpracę z Polską – powiedziała Merkel.

Pawlak podkreślił, że Polska ma długą tradycję przemysłu lotniczego; jedna z pierwszych fabryk w tej branży powstała w 1910 roku, rok po pierwszych targach ILA.

Potencjał badawczy tego przemysłu w Polsce jest coraz większy. Instytuty w Warszawie, Rzeszowie i Poznaniu projektują najnowocześniejsze urządzenia techniki lotniczej. Instytucje badawcze, finansowane przez państwo i biznes stanowią o sukcesie naszego przemysłu lotniczego, w którym pracuje już dziś 30 tys. osób, z czego 23 tysiące w Dolinie Lotniczej – podkreślił Pawlak.

Dodał, że w Polsce powstają najwyższej klasy samoloty lekkie i ultralekkie, w tym bezzałogowe, nowoczesne śmigłowce, ale też silniki, turbiny i komponenty dla obiektów satelitarnych.

Pawlak przypomniał też, że w tym tygodniu, gdy odbywają się targi ILA, Polska staje się też członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). To jest lotniczy i kosmiczny tydzień dla Polski – powiedział.

 

źródło: PAP 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *