Artykuły

Złoty stabilizatorem koniunktury gospodarczej

Prezes NBP Marek Belka ocenił w środę, że złoty jest stabilizatorem koniunktury gospodarczej w Polsce. Dodał, że nie oczekuje załamania eksportu i związanego z tym osłabienia złotego.

 

"Mamy dalej złotego, który może służyć jako stabilizator koniunktury. Bo gdyby było rzeczywiście źle, na przykład z polskim eksportem, to wtedy złoty się osłabi. Nie przewiduję tego, ale to jest taki stabilizator koniunktury, który do naszej dyspozycji w dalszym ciągu jest" – powiedział Belka w środę wieczorem w TVN24.

"Poza tym mamy dzisiaj sytuację dosyć dobrą, jeżeli chodzi o politykę pieniężną, bo można ją łagodzić" – dodał.

Belka pytany o znaczenie słów "Polskę czeka scenariusz cyklu łagodzenia polityki pieniężnej" odpowiedział:

"To znaczy, że prawdopodobnie – aczkolwiek jest to decyzja nie moja, tylko Rady Polityki Pieniężnej – będziemy w najbliższych kwartałach, miesiącach, rozważali obniżenie stóp procentowych".

W opublikowanym w środę rano wywiadzie dla PAP prezes NBP Marek Belka stwierdził, że jeśli chodzi o kierunek prowadzenia polityki pieniężnej w Polsce, to jest dość oczywiste, że chodzi o łagodzenie tej polityki. Zaznaczył, że uczestnicy rynku powinni wziąć pod uwagę scenariusz, że Polskę czeka pewien cykl łagodzenia polityki pieniężnej i RPP na pewno w październiku będzie o tym dyskutować.

 

źródło: PAP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *