Aktualności

Regulamin I edycji Konkursu Wielki Inwestor 2012

Konkurs Wielki Inwestor  powstał pod wpływem dyskusji na Facebooku o trendach w polskiej gospodarce w latach 1945-2013. Jako kryterium oceny INB wykorzystuje w nim amortyzację, która dobrze pokazuje, jakie firm w jakich branżach inwestują. Z naszej analizy wynika, że w gospodarce najwięcej inwestują firmy telekomunikacyjne, a w branży handlowej zachodnie koncerny ponadnarodowe. 

 
Konkurs Wielki Inwestor  i tytuł Wielki Inwestor 2012 wymyśliłem wczoraj pod wpływem dyskusji na Facebooku o trendach w polskiej gospodarce w latach 1945-2013.
Spostrzegłem, że w danych które za duże pieniądze Instytut Nowoczesnego Biznesu kupił w Wywiadowni Handlowej InfoCredit, są informacje o amortyzacji, bo kiedyś wykorzystywaliśmy je do liczenia wartości rynkowej według wskaźnika Cena/Przepływów gotówkowych.
 
Analiza tych informacji była prosta. Wystarczyło zsumować czteroletnią amortyzację, by zorientować się, kto najwięcej inwestuje.
W całej gospodarce na czele pojawiły się firmy telekomunikacyjne, które mnóstwo pieniędzy wydają na rozwój telefonii komórkowej.
 
Spośród 21 919 przedsiębiorstw, których wyniki finansowe przeanalizował INB, tytuł Wielki Inwestor 2012 uzyskało 1292 firm, bo w latach 2008-2011 dokonały minimum 10 mln zł odpisów amortyzacyjnych.  Na podium znalazły się Telekomunikacja Polska S.A.,  Polska Telefonia Komórkowa Centertel Sp. z o.o. i Polkomtel Sp. z o.o.   

 

W branży handlowej najwięcej inwestują właściciele zagranicznych sieci handlowych.  Na podium znalazły się Jeronimo Martins Polska S.A., TESCO POLSKA Sp. z o.o. i  AUCHAN POLSKA Sp. z o.o., których amortyzacja w latach 2008-2011 wyniosła 3,2 mld zł. To pewnie więcej niż we wszystkich innych polskich firmach handlowych razem wziętych.
Tuż za nimi na 7. miejscu jest Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska Sp. z o.o.   z czteroletnią amortyzacją na poziomie 138 mln zł. O ekspansji tej firmy napisałem na Facebooku kilka dni temu

Przedstawiciel polskiego handlu spółdzielczego jest dopiero na 169 miejscu: PSS SPOŁEM  Katowice za amortyzacją na poziomie 11 mln zł.

Te dane pokazują, że trwa nieubłagany podbój polskiego handlu przez zagraniczny kapitał. 

Ten podbój dobija małe polskie sklepy, niszczy małe i średnie firmy handlowe i produkcyjne, zabija klasę średnią w Polsce. Rośnie przez to bezrobocie w Polsce.

Trudno mu przeciwstawić się, bo to wielki, globalny trend – wypieranie małych sklepów przez wielkie ponadnarodowe sieci handlowe.

Na przykład Jeronimo Martins Polska poinformował właśnie, że oprócz Portugalii i Polski zaczyna podbijać Kolumbię.
Można było jednak promować polskie sieci spółdzielcze i polskie prywatne sieci handlowe, zamiast wspierać zagraniczne koncerny za pomocą ulg podatkowych.
Jerzy Krajewski, dyrektor Instytutu Nowoczesnego Biznesu
 
 
 

Regulamin I edycji Konkursu Wielki Inwestor 2012

I. Misja

Misją Konkursu Wielki Inwestor jest wspieranie rozwoju firm w Polsce.

II. Cele

1. Wyłonienie  przedsiębiorstw, które najwięcej inwestują w Polsce.
2. Promowanie przedsiębiorstw, które najwięcej inwestują w Polsce.
3. Promowanie sponsorów, partnerów i patronów medialnych konkursu.
4. Promowanie ULAN Sp. z o.o., Instytutu Nowoczesnego Biznesu  i  magazynu „Europejska Firma” .

III. Organizatorzy


Organizatorami Konkursu Wielki Inwestor są  Instytutu Nowoczesnego Biznesu, magazyn „Europejska Firma” i jego wydawca ULAN Sp. z o.o.

IV. Wybór zwycięzców.

1. Wybór dokonywany jest według wartości amortyzacji w latach 2008-2011.

V. Uczestnictwo.

1. Uczestnictwo w Konkursie Wielki Inwestor jest bezpłatne.
2. W konkursie mogą brać udział firmy i banki działające na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
3. W konkursie mogą uczestniczyć firmy i banki, które nie wyrażały na to zgody. Wystarczy, że ich dane finansowe są dostępne w rejestrach i publikacjach.

VI. Nagrody.

1. Nagrodami w konkursie Wielki Inwestor są tytuł promocyjny Wielki Inwestor, logo promocyjne Wielki Inwestor, dyplomy i statuetki.

2. Tytuł promocyjny Wielki Inwestor przysługuje bezpłatnie firmom i bankom, w których wartości amortyzacji w latach 2008-2011 wyniosła minimum 10 mln zł.

3. Pozostałe nagrody przysługują firmom i bankom, w których wartości amortyzacji w latach 2008-2011 wyniosła minimum 10 mln zł, ale są płatne.

VII. Ogłoszenie wyników.

1. Wyniki Konkursu  Wielki Inwestor ogłaszane są na Konferencjach Nowoczesnego Biznesu oraz na stronie www.gepardybiznesu.pl i w Magazynie Przedsiębiorców „Europejska Firma".
2. O terminach i miejscach organizowania Konferencji Nowoczesnego Biznesu decyduje prezes ULAN Sp. z o.o. 
3. Udział w Konferencjach Nowoczesnego Biznesu jest płatny – 300 zł netto od osoby.

VIII. Zmiany regulaminu.

1. Regulamin Konkursu  Wielki Inwestor ustala i zmienia prezes ULAN Sp. z o.o. 
2. Regulamin dostępny jest w formie pisemnej w siedzibie redakcji magazynu „Europejska Firma” oraz na www.europejskafirma.pl.

Regulamin zatwierdzony przez prezesa ULAN Sp. z o.o. 21 marca 2013 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *