Artykuły

Kryzys bankowy na Cyprze

"Cypr dostanie 10 mld euro, a jego banki zostaną zrestrukturyzowane. Przestanie być „rajem podatkowym”, a rachunek za plajtę wystawiono Rosjanom", poinformował Bankier.pl

 

Oto najważniejsze postanowienia nocnej narady przedstawicieli Trojki i Cypru:

Cypr sięgnął do kieszeni obywateli. Czy to możliwe w Polsce?    » Cypr sięgnął do kieszeni obywateli. Czy to możliwe w Polsce?
1) wycofano się z planu „opodatkowania” wkładów bankowych. Depozyty do kwoty 100.000 euro pozostaną nietknięte
2) Cypr otrzyma 10 mld euro, które nie będą mogły zostać przeznaczone na rekapitalizację dwóch największych banków. Będą to pieniądze z ESM bez udziału MFW. Europejski Bank Centralny nie odetnie Bank of Cyprus od awaryjnej linii kredytowej (ELA) i zapewni wsparcie w kwocie 9 mld euro.
3) Laiki Popular Bank of Cyprus zostanie zlikwidowany w trybie natychmiastowym, jego pracownicy będą zwolnieni, a obligatariusze, akcjonariusze i posiadacze „nieubezpieczonych” depozytów stracą cały zainwestowany kapitał.
4) Depozyty do kwoty 100.000 euro w Laiki Popular Bank zostaną przeniesione do Bank of Cyprus
5) Wkłady bankowe powyżej 100.000 euro zostaną bezterminowo zamrożone i zostaną w części zamienione na akcje Bank of Cyprus (BoC) tak, aby jego współczynnik wypłacalności osiągnął 9%. Nie ma jeszcze decyzji o skali redukcji dużych depozytów w BoC.
6) Cypr przestanie być „rajem podatkowym”. Podwyższone zostaną stawki podatku od zysków kapitałowych oraz od zysków przedsiębiorstw (CIT). Pod naciskiem Eurogrupy Cypr ma wprowadzić prawo przeciwdziałające „praniu brudnych pieniędzy”.
7) Wciąż nie wiadomo, w jaki sposób Cypr uzyska 5,8 mld euro wymaganych przez Trojkę na „wkład własny”.
8) Nadal nie wiadomo, kiedy zamknięte od tygodnia banki na Cyprze zostaną otwarte oraz czy i na jakich zasadach ich klienci będą mogli wypłacić swoje pieniądze.

Powyższe warunki porozumienia muszą zostać zaakceptowane przez cypryjski parlament, który ma nad nimi głosować w poniedziałek.

źródło: Bankier.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *