Artykuły

Likwidacja ulgi VAT ciosem dla branży budowlanej

Likwidacja ulgi w podatku VAT dla inwestorów indywidualnych to cios dla budownictwa – uważają przedsiębiorcy. Chodzi o odebranie osobom, które budują lub remontują domy indywidualnie, możliwości odliczenia części podatku VAT na niektóre materiały budowlane.

Prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa Ryszard Kowalski mówi, że rząd niesprawiedliwie traktuje inwestorów indywidualnych i deweloperów. Deweloperzy mogą korzystać z obniżonej 8. procentowej stawki VAT. Ten system obejmował również inwestorów indywidualnych, którzy od nowego roku będą musieli kupować materiały budowlane obłożone 23 procentowym VAT-em bez możliwości zwrotu różnicy. Zdaniem Ryszarda Kowalskiego trudno zrozumieć takie działania rządu.

W konsekwencji zniesienia ulgi materiały budowlane będą droższe o 15 procent, co z kolei spowoduje wzrost kosztów budowy czy remontu domu. W efekcie może to być duży cios dla całej branży budowlanej – tłumaczy wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich Marek Poddany. Jego zdaniem, przełoży się to na zmniejszenie aktywności gospodarczej i odbije się na wszystkich segmentach branży.

Tymczasem według Ministerstwa Finansów ulga nie jest likwidowana lecz jak wyjaśnia rzeczniczka resortu Wiesława Dróżdż – wygasa. Zarazem dodaje, że osoby, które w tym roku kupowały materiały będą mogły liczyć na zwrot różnicy VATu.

Likwidacja ulgi dla inwestorów indywidualnych może przynieść budżetowi około miliarda złotych rocznie.

źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *