Artykuły

Nie jest łatwo być patriotą gospodarczym

{mosimage}Wydawnictwo ULAN i ja osobiście od dawna wspieramy patriotyzm gospodarczy. Od 9 lat propagujemy polskie banki spółdzielcze i zachęcamy do korzystania z ich usług. Nie jest jednak łatwo wybierać polskie produkty i usługi w kraju podbitym przez zagraniczne koncerny i banki.

Wydawnictwo ULAN i ja osobiście wspieramy patriotyzm gospodarczy od dawna. Od 9 lat propagujemy polskie banki spółdzielcze i zachęcamy do korzystania z ich usług.
 
ULAN ma swój rachunek bankowy w Warszawskim Banku Spółdzielczym. Przeniosłem go tam w maju 2006 r. z Nordea Banku, mimo że warunki prowadzenia rachunku w Nordea Banku były zdecydowanie korzystniejsze niż w Warszawskim Banku Spółdzielczym i na tych przenosinach ULAN Sp. z o.o. straciła pewnie kilkaset złotych w ciągu kilku lat. Chciałem jednak wesprzeć polski bank spółdzielczy. No i niezręcznie byłoby propagować usługi banków spółdzielczych, gdy nasza firma miała rachunek w zagranicznym banku komercyjnym. W 2012 r. otworzyłem też rachunek osobisty w neoBanku, czyli Wielkopolskim Banku Spółdzielczym.
 
W Magazynie Przedsiębiorców "Europejska Firma" zachęcaliśmy do kupowania samochodów produkowanych w Polsce.
 
Sam w trakcie zakupów staram się wybierać produkty, wytwarzane przez polskie firmy. Nie jest ich wiele. To głównie artykuły spożywcze. Zachęcam do kupowania polskich produktów również swoją żonę Elżbietę.
 
Problemem jest, że wielu produktów polskie firmy nie wytwarzają. W sklepach nie ma np. polskich proszków do prania. Gdy w wyszukiwarce internetowej wpiszemy  "polski proszek do prania" nie pojawią się informacje o takich produktach.
W pobliskich sklepach nie ma też polskich dezodorantów czy szamponów do włosów. Można je spotkać jeszcze w kioskach czy hurtowni Makro.
 
Trudno też kupić odzież, szytą w Polsce, czy buty, produkowane u nas.
 
Nie jest więc łatwo być patriotą gospodarczym w kraju podbitym przez zagraniczne koncerny i banki.
 
Jerzy Krajewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *