Podlaskie

Nie ma rozwoju bez inwestycji

Image"Dzięki inwestycjom spółka TOBO stała się rozpoznawalną marką w branży meblarskiej. Powoli wchodzimy na rynki zagraniczne.  Z racji położenia i bliskiego sąsiedztwa interesują nas przede wszystkim kraje nadbałtyckie, ale kontaktów będziemy poszukiwać również w Niemczech, czy też w Czechach”, mówi Bożena Datczuk, współwłaściciel firmy TOBO S.J. Meble Biurowe w Kurianach koło Białegostoku.

Bożena Datczuk, współwłaściciel firmy TOBO S.J. Meble Biurowe w Kurianach koło Białegostoku:

Od 15 lat zajmujemy się produkcją i sprzedażą hurtową i detaliczną mebli biurowych, gabinetowych, hotelowych, bankowych, szkolnych, do barów i restauracji. Oprócz produkowania własnych linii meblowych, Tobo to także dystrybutor czołowych polskich producentów mebli metalowych, krzeseł i foteli. Realizujemy również zlecenia nietypowe. Dzięki temu, że jesteśmy bardzo elastyczni, oprócz dużych serii,  możemy wyprodukować również małe, indywidualne serie oraz meble pod zamówienie klienta.

 
 
Od paru lat systematycznie inwestujemy w rozwój firmy. Wsparci funduszami unijnymi zakupiliśmy innowacyjny park maszynowy, który pozwolił nam rozszerzyć naszą działalność na nowe obszary produkcji. Aktywnie wchodzimy na rynek klientów hurtowych i kryjący w sobie największy obecnie potencjał rynek kontraktowy. 
 
Image
 

Przełomowym wydarzeniem w działalności firmy był rok 2003, w którym to w listopadzie doszło do uruchomienia własnej stolarni pod Białymstokiem w Kurianach. Firma poczyniła inwestycje i zakupiła niezbędne maszyny stolarskie. Dzięki własnej zorganizowanej produkcji TOBO mogło realizować dużo większe zlecenia, nie tylko w obrębie własnego województwa, ale i w całej Polsce. Sukcesem przedsiębiorstwa w 2005 r. było pozyskanie dotacji unijnej w ramach programu PHARE 2002, dotyczącej dalszej modernizacji parku maszynowego, stolarni oraz w roku 2006 kolejnego wsparcia ze środków unijnych w ramach programu PHARE 2003, który pozwolił na kolejną modernizację linii produkcyjnej. Inwestycje te przyczyniły się w istotny sposób do wzrostu jakości produktów, wydajności pracy oraz skrócenia terminów realizacji zleceń. Jednocześnie pozwoliły na obniżenie kosztów produkcji, co zaowocowało uatrakcyjnieniem cen wyrobów i wzrostem konkurencyjności firmy na rynku. Również w 2006 spółka zmieniła formę prawną ze spółki cywilnej na spółkę jawną.

W 2007 roku firma TOBO rozpoczęła kolejną inwestycję -rozbudowę istniejącego budynku zakładu produkcyjnego mebli położonego w Kurianach 104 k/Białegostoku. Inwestycja ta miała na celu zwiększenie powierzchni obiektu z przeznaczeniem do produkcji mebli z płyt laminowanych oraz do ich składowania. Sukcesem firmy było pozyskanie dotacji unijnej na przygotowanie dokumentacji techniczno-projektowej tej inwestycji w wysokości 50% poniesionych nakładów.
Rok 2010 r. to kolejna inwestycja dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Firma Podlaskiego na lata 2007 – 2013, który obejmuje zakup nowoczesnego parku maszynowego, wózka widłowego i innowacyjnego oprogramowania klasy ERP. System ten wpłynął znacząco na zmiany organizacyjne firmy i usprawnienie systemu zarządzania, oraz został zintegrowany z platformą B&B, sklepem internetowym oraz nowa stroną internetową.  Poczyniona inwestycja oprócz udoskonalenia produkcji i zwiększenia mocy produkcyjnych, rozbudziła dalsze potrzeby inwestycyjne przedsiębiorstwa. Doprowadziło to do największej do tej pory inwestycji, zakończonej w 2012 roku. Przy wsparciu ze środków unijnych z programu RPO WP 2007-2013 rozbudowano zakład produkcyjny: powstała nowa hala produkcyjna o pow. użytkowej 1000m2. Firma przeniosła się z budynku wynajmowanego do własnej siedziby z salonem ekspozycyjnym o powierzchni ponad 400m2.Zakupiono nowoczesny park maszynowy i regały wysokiego składowania na cele magazynowe. Dzięki tym wszystkim inwestycjom spółka TOBO stała się rozpoznawalną marką w branży meblarskiej.
Obecnie firma działa na terenie całego kraju. Z powodzeniem startujemy w przetargach. Nasze meble można znaleźć w obiektach użyteczności publicznej w całej Polsce np. w Gabinecie Prezydenta Białegostoku; Operze i Filharmonii Podlaskiej; Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, Politechnice Białostockiej, Uniwersytetach w Łodzi, Warszawie, Białymstoku, w wielu urzędach, bankach, sądach i w wielu innych instytucjach. Prężnie rozwijamy dział dystrybutorów. Powoli wchodzimy na rynki zagraniczne.  Z racji położenia i bliskiego sąsiedztwa interesują nas przede wszystkim kraje nadbałtyckie, ale kontaktów będziemy poszukiwać również w Niemczech, czy też w Czechach. Niedawno wróciliśmy z Międzynarodowych Targów Meblowych w Wilnie, gdzie z sukcesem prezentowaliśmy nasze meble sąsiadom zza wschodniej granicy.
W dłuższej perspektywie mamy w planach kontynuację rozwoju sieci naszych dystrybutorów w Polsce, jak również rozwój eksportu. Już w październiku będzie można nas zobaczyć na targach meblowych na Łotwie.

 Od 4 października 2013 r. jesteśmy dumnym posiadaczem certyfikatu ISO, zaświadczającego, że spełniamy normy ISO 9001:2009 i ISO 14001:2004 w zakresie projektowania, produkcji i sprzedaży mebli.
 

TOBO Meble Biurowe S.J. w Kurianach koło Białegostoku została wyróżniona w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu  Efektywna Firma 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *