Woda mineralna „Wysowianka” – Zdrowy Smak 2013

ImageNaturalna woda mineralna z naturalnym jodem "Wysowianka", produkowany przez  Uzdrowisko Wysowa SA, została laureatem pierwszej edycji ogólnopolskiego Konkursu Zdrowy Smak 2013. Członkowie kapituły konkursu docenili jej dobry smak i pozytywny wpływ na zdrowie.

 
"Wysowianka" to woda produkowana od 1959 r. przez Uzdrowisko Wysowa. Czerpana z głębokiego na 40 metrów ujęcia W-24 w Wysowie-Zdrój, przeznaczona do codziennego spożycia – ma wyrazisty smak i dobrze gasi pragnienie, a jako woda alkaliczna zapobiega również zakwaszeniu organizmu.
 
Image
 
"Wysowianka" niskonasycona CO 2.
 
 
Image
 
"Wysowianka"  gazowana.
 
 
Jod to pierwiastek mający duży wpływ na rozwój mózgu, regulujący i przyspieszający metabolizm, chroniący organizm przed stanami zapalnymi i nowotworami. Jego niedobór objawia się m.in. długotrwałym zmęczeniem, brakiem koncentracji, łamliwością włosów oraz suchością skóry, a szczególnie wrażliwe na jego braki w codziennej diecie są kobiety w ciąży, noworodki oraz dzieci i młodzież w okresie dojrzewania.
Charakterystyczny zapach tego pierwiastka możemy wyczuć przebywając nad  morzem, możemy go również dostarczyć do naszego organizmu spożywając produkty naturalnie w niego bogate, takie jak tłuste ryby i owoce morza, ziarna zbóż, ziemniaki, marchew lub buraki. Jod możemy również dostarczyć do organizmu poprzez picie wód mineralnych o bogatym jego stężeniem.

Przykładem takiej wysokomineralizowanej wody jest właśnie „Wysowianka”.

 
Jeden jej litr zaspokaja w 100% dobowe zapotrzebowanie organizmu człowieka w łatwo przyswajalny, naturalny jod – to jak codzienny nadmorski spacer… w butelce wody.
 
Poza wspomnianymi wcześniej zaletami tego cennego pierwiastka, na które każdy z nas powinien zwrócić uwagę, przede wszystkim kobiety w ciąży powinny zainteresować się kolejnymi zaletami jodu.
 
Według prof. Zbigniewa Szybińskiego z Kliniki Endokrynologii Collegium Medicum UJ, ponad 40% ciężarnych kobiet nie spożywa dostatecznej ilości jodu, co może być przyczyną nieprawidłowego rozwoju płodu, niższego poziom inteligencji rodzonych dzieci i komplikacji w ciąży. Dlatego kobiety powinny przyjmować zlecaną dawkę jodu – która wynosi 150 do 200 mikrogramów na dobę – od momentu poczęcia dziecka aż do zakończenia karmienia piersią.
 
 
Konkursu Zdrowy Smak od 2013 r. organizuje Instytut Nowoczesnego Biznesu, prowadzony przez ULAN Sp. z o.o.     
Tytuł Zdrowy Smak 2013 przyznawany jest bezpłatnie.  Poniżej element graficzny logo promocyjnego Zdrowy Smak 2013.
  
 
Image

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *