Banki Spółdzielcze Grupy BPS już w nowoczesnej siedzibie w centrum Warszawy
Okolice biurowca Grupy BPS mają bogatą przeszłość. Dawniej znajdowały się tu Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych i Rtęciowych im. Róży Luksemburg. W 1939 roku fabrykę przejęli Niemcy i rozpoczęli na jej terenie produkcję elementów do okrętów podwodnych, czołgów i samolotów. Udało się ją odzyskać powstańcom w 1944 roku, jednak po klęsce Powstania Warszawskiego została spalona. Po wojnie w tym miejscu utworzono zakłady, które w latach 80. produkowały m.in. żarówki halogenowe, lampy sodowe, lampy rtęciowe, promienniki podczerwieni i lampy UV. Upadły we wczesnych latach 90.
– Cieszę się, że nasza nowa siedziba znajduje się w miejscu o tak bogatej historii. Wpisujemy się w tę okolicę, ponieważ banki spółdzielcze to instytucje finansowe o długiej tradycji. Najstarszy bank spółdzielczy liczy już przeszło 150 lat. A powstały jeszcze pod zaborami, by przeciwdziałać lichwie i utrzymać polskie pieniądze w rękach Polaków. Banki spółdzielcze są bezpieczne, w nich szybko podejmuje się decyzje. Działają w oparciu o polski kapitał i mocno angażują się w życie swoich lokalnych społeczności. Chcemy być widoczni, blisko centrum miasta, by Polacy także tu wiedzieli, że jesteśmy – powiedział Tomasz Mironczuk, prezes Banku Polskiej Spółdzielczości S.A.
Warszawską siedzibę Banków Spółdzielczych wybudowała także polska firma UNIBEP S.A. Jest to 6-piętrowy budynek klasy „A”, wyróżniony certyfikatem środowiskowym BREEAM. Został tak zaprojektowany, by korespondować z otoczeniem, przede wszystkim z ceglaną architekturą Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszczącego się w budynku dawnej Elektrowni Tramwajowej.
– Stworzyliśmy swego rodzaju architektoniczny kontrapunkt do historycznej zabudowy przemysłowej, ale w taki sposób, aby ukazać pewien ciekawy dialog pomiędzy dwoma budynkami powstającymi w różnych epokach. Przede wszystkim bazowaliśmy na szacunku i relacjach pomiędzy wspólnymi przestrzeniami – mówi Roman Dziedziejko, Członek Zarządu Grupa 5 Architekci i szef zespołu projektującego biurowiec. – Do budowy użyto materiałów szlachetnych: zmatowionego ciemnego kamienia bazaltowego i szkła o podwyższonej refleksyjności, które ma odbijać fakturę sąsiadującej ceglanej budowli – dodaje architekt.
Grupa BPS wybrała budynek widoczny w przestrzeni miejskiej. Blisko największych arterii, popularnych szlaków komunikacji miejskiej, dookoła którego jest nieustannie duży ruch przechodniów. Warto się tu wybrać do restauracji „#jakVIP”, która swoim klimatem kontynuuje przesłania prowadzonej przez Bank BPS kampanii pod hasłem „W Bankach Spółdzielczych każdy jest #jakVIP”.
***
Grupa Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. to największe zrzeszenie Banków Spółdzielczych w Polsce. Tworzą je 363 Banki Spółdzielcze, to jest 64% wszystkich Banków Spółdzielczych działających w kraju. Banki Spółdzielcze Grupy BPS obsługują łącznie 6 milionów klientów, posiadają prawie 3 tys. placówek i blisko 4 tys. bankomatów, co daje Grupie pozycję czołowej instytucji finansowej w Polsce. Banki Spółdzielcze obsługują klientów indywidualnych, mają też bliskie relacje z mikro, małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Grupa BPS oferuje usługi finansowe w zakresie obsługi maklerskiej, faktoringu, leasingu, funduszy inwestycyjnych czy zarządzania wierzytelnościami. Suma bilansowa banków spółdzielczych zrzeszonych z Bankiem BPS wyniosła na koniec listopada 2013 roku prawie 59 mld złotych, a suma depozytów zgromadzonych w bankach spółdzielczych: ponad 50 mld złotych. Więcej na: www.grupabps.pl, www.bankbps.pl