Rozwiązania informatyczne

Qumak wykonał Data Center dla Banków Spółdzielczych z Grupy BPS

Spółka Qumak zbudowała centrum przetwarzania danych w nowo powstałej siedzibie Banków Spółdzielczych z Grupy BPS w Warszawie. Integrator będzie ponadto świadczył przez kolejne 3 lata kompleksowe usługi serwisowe. Wartość projektu to ponad 5 mln zł netto.

Banki Spółdzielcze z Grupy BPS otworzyły swoją nową siedzibę w Warszawie. Jest to nowoczesny budynek na Woli, która staje się finansową dzielnicą stolicy. Na potrzeby banku w biurowcu powstało warte 5 030 000 zł netto, zaawansowane Data Center. Za jego realizację odpowiadała spółka Qumak, która wykonała kompletną dokumentację projektową, oraz prace instalacyjne „pod klucz”.

Bank BPS, zrzeszający 363 banki spółdzielcze z całej Polski, postawił przed warszawskim integratorem szereg wysokich wymagań w zakresie bezpieczeństwa fizycznego jak i informatycznego. W efekcie każda osoba poruszająca się po serwerowni Banku BPS znajduje się pod pełną kontrolą. Obiekt chroniony jest przed wtargnięciem z zewnątrz, a komory zabezpieczone są przed zalaniem. Integrator zapewnił też wysoką niezawodność trzech kluczowych systemów Data Center – zasilania, chłodzenia i obszaru IT. Wykonano kompleksowe prace z zakresu m.in. architektury, oraz systemów zasilania energetycznego niskiego napięcia, a także zasilania gwarantowanego z zastosowaniem zasilaczy UPS. Wdrożono systemy bezpieczeństwa (CCTV, SSWN, SKD), ochrony pożarowej, klimatyzacji oraz wentylacji. Data Center zostało wyposażone również w kioski IT wraz z szafami serwerowymi. Zainstalowano też system zarządzania i monitoringu DC. Pomieszczenia o powierzchni ponad 253 m² zostały optymalnie zaaranżowane. Cały projekt realizowany był od lutego 2012 roku do końca sierpnia 2013. Jednak z uwagi na bardzo napięty harmonogram przeprowadzki personelu i relokacji systemów z poprzedniej siedziby budowa kompletnego Data Center wraz z infrastrukturą zajęła tylko 12 tygodni. Qumak S.A. będzie również świadczył przez trzy lata usługi serwisowe w trybie 24/7/365 dni w roku na wszystkie awarie i usterki.

Wybór spółki Qumak przez Bank BPS na wykonawcę tak kluczowego elementu w działalności każdej instytucji finansowej, jakim jest Data Center, stanowi dla nas ważny sygnał. Jest to przede wszystkim potwierdzenie naszej pozycji lidera w zakresie budowy tego typu obiektów. – powiedział Tomasz Sajdyk, Dyrektor Sprzedaży Działu Infrastruktury Qumak S.A. W ciągu ostatnich kliku lat zrealizowaliśmy ponad 40 Centrów Danych dla największych firm i instytucji w Polsce – dodał.

Wśród zrealizowanych ostatnio przez Qumak S.A projektów dla firm z sektora finansowego znajduje się m.in. wykonane w 2013 roku centrum przetwarzania danych Banku BPH. W ramach inwestycji spółka odpowiadała za prace konstrukcyjno–budowlane, instalacje elektryczne i teletechniczne, sieci teletechniczne zewnętrzne, a także instalacje sanitarne w tym system klimatyzacji precyzyjnej serwerowni.

Qumak S.A. to polska spółka giełdowa, czołowy integrator polskiego rynku teleinformatycznego. Firma projektuje, realizuje i serwisuje innowacyjne rozwiązania informatyczne i technologiczne. Wiedza eksperckiej kadry i partnerstwo ze światowymi liderami technologicznymi sprawiają, że spółka dysponuje unikalnym na polskim rynku potencjałem. Odbiorcami firmy są instytucje i urzędy administracji publicznej, jednostki naukowe, przedsiębiorstwa i korporacje działające w sektorach m.in.: telekomunikacyjnym, bankowo-finansowym, energetycznym, przemysłowym czy budowlanym.
————————————————————————

Grupa Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. to największe zrzeszenie Banków Spółdzielczych w Polsce. Tworzą je 363 Banki Spółdzielcze, to jest 64% wszystkich Banków Spółdzielczych działających w kraju. Banki Spółdzielcze Grupy BPS obsługują łącznie 6 milionów klientów, posiadają prawie 3 tys. placówek i blisko 4 tys. bankomatów, co daje Grupie pozycję czołowej instytucji finansowej w Polsce. Banki Spółdzielcze obsługują klientów indywidualnych, mają też bliskie relacje z mikro, małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Grupa BPS oferuje usługi finansowe w zakresie obsługi maklerskiej, faktoringu, leasingu, funduszy inwestycyjnych czy zarządzania wierzytelnościami. Suma bilansowa banków spółdzielczych zrzeszonych z Bankiem BPS wyniosła na koniec listopada 2013 roku prawie 59 mld złotych, a suma depozytów zgromadzonych w bankach spółdzielczych: ponad 50 mld złotych. Więcej na: www.grupabps.pl, www.bankbps.pl
———————————————————————–

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *