Informacje

Mateusz Morawiecki nowym ministrem rozwoju i wicepremierem

Nowym ministrem rozwoju i wicepremierem będzie Mateusz Morawiecki. Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło 9 listopada 2015 r.  skład nowego rządu, którym pokieruje Beata Szydło.

 
Mateusz Morawiecki to polski bankowiec i menedżer, obecnie prezes zarządu Banku Zachodniego WBK. Prywatnie Morawiecki jest synem Kornela – legendarnego działacza opozycji z czasów PRL, który w tych wyborach został posłem z listy Kukiz '15.

Według przyszłej premier Beaty Szydło Morawiecki będzie odpowiedzialny za koordynowanie całej polityki gospodarczej rządu. – Mateusz Morawiecki będzie ściśle współpracował razem z innymi resortami gospodarczymi, w szczególności z ministrem finansów, którego rola będzie zmieniona – dodała Szydło.

Z kolei ministrem finansów ma być Paweł Szałamacha, który z wykształcenia jest prawnikiem. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w College d'Europe w Brugii. Przygodę z polityką rozpoczął w 2005 r. – sprawował stanowisko podsekretarza, a następnie sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Wchodził również w skład Narodowej Rady Rozwoju. W wyborach parlamentarnych w 2011 r. został wybrany na posła VII kadencji Sejmu, jako bezpartyjny kandydat z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Nie udało mu się uzyskać reelekcji w tegorocznych wyborach.

Pozostałe ministerstwa gospodarcze w rządzie PiS:

    Ministrem skarbu będzie Dawid Jackiewicz
    Ministrem cyfryzacji zostanie Anna Streżyńska
    Ministrem pracy i polityki społecznej będzie Elżbieta Rafalska
    Ministrem rolnictwa będzie Krzysztof Jurgiel
    Ministrem infrastruktury i budownictwa będzie Andrzej Adamczyk
    Ministrem gospodarki morskiej i żeglugi będzie Marek Gróbarczyk
    Ministerem energetyki zostanie Krzysztof Tchórzewski

– Kandydatką na premiera jest Beata Szydło – powiedział Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej. – Nic nie było załatwiane za jej plecami – dodał prezes PiS.

W październikowych wyborach parlamentarnych zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość zdobywając 37,58 proc. poparcia. Drugie miejsce zajmuje Platforma Obywatelska, zdobywając 24,09 proc. poparcia, na trzecim miejscu plasuje się Kukiz'15 z 8,81 proc. poparcia. Do Sejmu wchodzą także Nowoczesna i PSL. Swojej reprezentacji w niższej izbie parlamentu nie będą miały Zjednoczona Lewica, partia KORWiN i Partia Razem.

 

źródło: www.biznes.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *