Artykuły

Rozwój sieci centrów seniora w Polsce – pierwsze Angel Care już działa

Centrum seniora Angel Care we Wrocławiu już działa. To pierwszy punkt na mapie sieci 10 centrów, które w ciągu pięciu lat powstaną w Polsce. Budowa kolejnych ośrodków pochłonie ok. 500 milionów złotych. Jak funkcjonuje innowacyjny model opieki nad seniorami, który sprawdził się już m.in. w Grecji i Izraelu?

 
Angel Care we Wrocławiu to projekt grupy Angel Poland Group, która planuje budowę sieci centrów seniora w Polsce. Inwestorzy zamierzają stworzyć i obsługiwać ok. 1800-2000 miejsc w 10 ośrodkach w całym kraju. Celem jest zapewnienie osobom starszym najlepszej opieki i standardów znanych z zachodnich instytucji. Znana jest już lokalizacja drugiego ośrodka Angel Care – powstanie w Krakowie.
– Zakończyliśmy realizację oraz uruchomiliśmy pierwsze w Polsce centrum seniora Angel Care. Jego mieszkańcy mają zapewnioną tutaj profesjonalną opiekę medyczną, usługi, które gwarantują komfort mieszkania, a także dostęp do wielu form aktywności. Całość przygotowana tak, by polepszyć jakość życia w starszym wieku. Wrocławskie centrum to wzór, na bazie którego powstaną kolejne ośrodki Angel Care  – mówi Ron Ben Shahar, partner Angel Poland Group, która we Wrocławiu realizuje także multifunkcyjny kompleks OVO Wrocław.

Duże zapotrzebowanie

Wrocławskie centrum seniora powstało w budynkach po dawnym szpitalu. Pierwszy został wzniesiony pod koniec XIX wieku, a drugi dobudowany w latach 30-tych XX wieku. W ciągu 17 miesięcy budynki przeszły generalny remont i przystosowane zostały do nowej funkcji. Charakter architektury został zachowany, budynki odzyskały historyczne piękno, a obok zostało dobudowane skrzydło administracyjne. Całość tworzy kompleks Angel Care z odseparowanym od ulicy ogrodem.

 

 Apartament dla seniora

 Pokój spotkań

 Dziedziniec.

Do centrum wprowadziło się już kilkudziesięciu mieszkańców. Obecnie czuwa nad nimi pięćdziesięcioosobowy personel, który łatwo rozpoznać za sprawą różnokolorowych uniformów. Lekarze ubrani są tradycyjnie na biało, pielęgniarki noszą fioletowe uniformy, opiekunowie niebieskie, a rehabilitanci oraz terapeuci zajęciowi zielone. Dzięki temu mieszkańcy mogą poczuć się pewnie i bezpiecznie, a także wiedzą, u kogo znajdą wsparcie.
Idea centrum seniora Angel Care opiera się na zapewnieniu wysokiej jakości usług dla osób starszych i – co bardzo ważne – na różnych etapach starzenia się. Ośrodek jest przygotowany na to, żeby mogły w nim mieszkać zarówno samodzielni seniorzy, jak i osoby wymagające na co dzień pomocy, w tym chorujące na demencję. Jak to działa?
Centrum Angel Care jest podzielone na niezależne części, a każda z nich spełnia określoną funkcję.
• Apartamenty dla seniorów z usługami i opieką medyczną – przeznaczone są dla seniorów, którzy w miarę swoich możliwości chcą pozostać niezależni, a jednocześnie mieć zapewnione bezpieczeństwo
i opiekę medyczną, a także łatwy dostęp do aktywności wzbogacających codzienne życie.
• Dom Opieki – korzystają z niego osoby, które wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu.
• Centrum Chorób Demencyjnych – tu opiekę znajdą osoby starsze z demencją oraz chorobą Alzheimera.
Dodatkowo Angel Care oferuje usługi opiekuńcze realizowane w zmniejszonym zakresie czasowym oraz w domu osoby starszej. Opieka dzienna, kiedy seniorzy spędzają w Angel Care kilka godzin w ciągu dnia, oraz opieka domowa skierowana do osób, które wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu, ale wolą pozostać we własnym domu.
– Przewidzieliśmy usługi dla seniorów na każdym z etapów starzenia się i realizujemy je tak, aby w miarę możliwości zawsze przynosić ulgę i wzbogacać życie. Jak pokazuje przykład Angel Care, zapotrzebowanie na taką spersonalizowaną opiekę jest w Polsce ogromne – mówi Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care.

Pierwsze w Polsce

Apartamenty dla seniorów z opieką medyczną to pierwsza tego typu usługa w kraju. Przeznaczone są na wynajem, ale można je traktować jako swój własny dom. Jednak w odróżnieniu od domu czy mieszkania, apartament Angel Care ma wszelkie udogodnienia dla osoby starszej, a mieszkaniec może w każdej chwili liczyć na opiekę medyczną oraz dostęp do wielu wzbogacających życie aktywności – zarówno fizycznych, jak też intelektualnych czy społecznych.
– Wynajmując apartament, osoba starsza pozostaje niezależna, może dowolnie planować dzień, a jednocześnie wie, że może liczyć na dyskretną opiekę i wsparcie naszego personelu. W Angel Care seniorzy mają gwarancję bezpieczeństwa, odczują ulgę w wykonywaniu codziennych obowiązków, a dodatkowo mogą spędzać czas wśród osób w podobnym wieku i z podobnymi zainteresowaniami – mówi Ron Ben Shahar. – Zapewniamy optymalne warunki do tego, aby szczęśliwie się starzeć.
Ceny apartamentów:
• Apartamenty jednoosobowe od 3 600 zł/mies.
• Apartamenty dwuosobowe od 4 800 zł/mies.
Połowa miejsc
Dom Opieki to największa część centrum seniora Angel Care. Przeznaczony jest dla osób, które wymagają stałej opieki medycznej i profesjonalnej pomocy podczas wykonywania codziennych czynności. Opieka jest dopasowana do indywidualnych potrzeb seniorów.
– Profesjonalna opieka medyczna, dostrzeganie i reagowanie na choroby współistniejące pomaga w zapobieganiu rozwojowi choroby, a także w złagodzeniu ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu – mówi prof. Michael Davidson, ceniony w świecie psychogeriatra, współzałożyciel Angel Care. – Mieszkańcy Domu Opieki mogą liczyć na złagodzenie dolegliwości, a ich rodziny, poprzez zapewnienie opieki na najwyższym poziomie, otrzymują gwarancję spokoju.
Angel Care zapewnia opiekę specjalistów, w tym geriatrów, fizjoterapeutów i dietetyków a także oferuje wsparcie neurologa, psychiatry i specjalisty chorób wewnętrznych. Organizuje także terapię w celu podniesienia komfortu życia, przezwyciężania ograniczeń, przedłużania okresu pozostawania w sprawności.
Wśród wielu aktywności i programów terapeutycznych znajduje się: dogoterapia – terapii towarzyszy prowadzony przez terapeutę specjalnie wyszkolony pies, który wzmacnia efekt rehabilitacji; gimnastyka umysłu – polega na ćwiczeniu pamięci, zajęcia wpływają na poprawę sprawności społecznej; arteterapia
i muzykoterapia – różne formy zajęć artystyczno-manualnych, np. wyklejanie, przygotowywanie kompozycji kwiatowych, decoupage.
W ramach Domu Opieki działa Centrum Chorób Demencyjnych, które zapewnia specjalistyczne usługi geriatryczne oraz wsparcie dla osób z chorobą Alzheimera i innymi chorobami demencyjnymi.
Cena za miejsce w Domu Opieki to 4,5 tys. zł/ mies. Dotychczas zarezerwowano połowę miejsc w Domu Opieki Angel Care.

————— 

Angel Poland Group jest jedną z największych grup deweloperskich w Polsce skupiających się na inwestycjach w segmencie premium w największych miastach Polski. Powstała w 2003 roku i od tamtej pory zrealizowała m.in. apartamentowce Angel City, Angel Plaza i Angel Wawel w Krakowie. We Wrocławiu wybudowała pięciogwiazdkowy hotel The Granary, odrestaurowując dawny spichlerz, jest jednym z inwestorów luksusowego kompleksu OVO Wrocław połączonego z hotelem DoubleTree by Hilton Wrocław.

MD-Nursing jest operatorem centrów opieki nad osobami starszymi o zróżnicowanych potrzebach, znajdujących się w różnym stanie fizycznym i psychicznym. Począwszy od osób samodzielnych, poprzez osoby wymagające doraźnej opieki, jak też osoby wymagające stałego całodobowego nadzoru. Spółka została założona przez prof. Michael’a Davidsona z Departamentu Psychiatrii w Mount Sinai w Nowym Jorku i przez prof. Shlomo Noya, profesora Psychiatrii i Epidemiologii na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Jej założyciele zarządzają w sumie jednostkami posiadającymi ponad 1500 miejsc. Wsparcie dla wrocławskiego przedsięwzięcia zapewnia międzynarodowy zespół naukowców i lekarzy.

Zdjęcia: materiały Angel Care. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *